Kādi bijuši fotoaparāti pirms 100 gadiem

22. Marts, 2017

Rīgas Jūgendstila muzejā līdz 30. maijam atvērta izstāde, kas veltīta fotografēšanai. Apmeklētājus sagaida daudz interesanta, un par to pārliecinājās arī portāls riga.lv.


19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā, kad fotogrāfijas pameta fiziķu kabinetus un ienāca tautās, tās bija ļoti populāras. Rīgā 20. gadsimta sākumā izveidot portretu vai ģimenes fotogrāfiju fotoateljē varēja atļauties ne tikai bagāti cilvēki, bet arī zemnieki.

Foto: Riga.lv

Fototehnikas ražošanas līderis 20. gadsimta pirmajā pusē bija Vācija. Izstādē apskatāmi Kodak, Glunz Hannover un Toska fotoaparāti. Tehnika bijusi ļoti masīva, tāpēc izbraukuma fotosesijas varēja atļauties tikai ļoti bagāti ļaudis. Turklāt pārvadāt lielo fotoaparātu bija fiziski grūti, fotogrāfs līdzi varēja paņemt tikai dažas stikla plāksnes fotogrāfijām. Jezga liela, bet iznākums – maksimums trīs fotogrāfijas.

Foto: Riga.lv

Fotoaparātu izmērs vienmēr ir samazinājies. Un pagājušā gadsimta divdesmitajos gados tika radīti sieviešu fotoaparāti. Tie bija dažādās krāsās, ar nelielu  maciņu – lūpu krāsai un pūderim.

Foto: Riga.lv

Šie instrumenti ir pirmais fotoredaktors. Cienījami fotoateljē visas fotogrāfijas apstrādāja – retušēja. Rezultātā cilvēks saņēma uzlabotu fotoattēlu kas uzlīmēts uz kartiņas ar fotoateljē nosaukumu un adresi. Tādējādi fotoateljē sevi reklamēja.

Foto: Riga.lv

Pirmie mēģinājumi uzņemt trīsdimensiju attēlu tika veikti jau 20. gadsimta sākumā. Starp izstādes 85 eksponātiem ir stereoskops, kas veidojis attēlus, kas līdzinās mūsdienu 3D.

Foto: Riga.lv

Ekspozīcijā ir grezni jūgendstila fotoalbumi,  stikla plašu žāvēšanas ierīci un retušas instrumentus un daudz kas cits. Izstāde atvērta līdz 5. maijam.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv