Kad Rīgā izzudīs rindas uz bērnudārziem?

3. Maijs, 2017

Maijā bērnu vecāki ar nepacietību gaida vēstules no bērnudārziem ar vienu domu: bērns ir uzņemts vai nē. Lai gan lielākoties problēma ar bērnudārzu rindām jau ir atrisināta, tuvāk pilsētas centram vēl aizvien ir novērojama cīņa par vietām.


Salīdzinājumam, 2009. gadā rindās uz bērnudārza vietām gaidīja 7000 bērni, 2016. gadā – tikai 900. Rindas ir samazinājušās pateicoties darbībai trīs virzienos: pastāvīgi tiek atvērtas jaunas grupiņas, līdzfinansējumu saņem bērni, kas apmeklē galvaspilsētas privātos bērnudārzus un Rīga turpina līdzfinansēt auklīšu pakalpojumus bērniem, kas bērnudārzā nav iekļuvuši.

Ir novērojams viens paradokss. 2016. gada beigās aptuveni 500 vietas (dažādās apkaimēs, tādās kā Vecmīlgrāvis, Imanta, Bolderāja un Pļavnieki) atsevišķās iestādēs bija brīvas. Taču vēl aizvien ir problēmas ar rindām Skanstē, Teikā, Torņakalnā, Ziepniekkalnā, Zolitūdē un pilsētas centrā. Tas tāpēc, ka rīdzinieki izvēlas pirmsskolas iestādes vietās, kas atrodas tuvāk dzīvesvietai vai darba vietai. Un, ja tiek piedāvāta vieta, kuras atrašanās vieta neietilpst “maršrutā”, vecāki atsakās.

Turklāt migrācijas rezultātā palielinājies Rīgas iedzīvotāju skaits, uz pilsētu pārvācas ģimenes ar bērniem – pieaug pieprasījums pēc pirmsskolas mācību iestādēm. Tāpat jāņem vērā, ka daudzi vecāki, lai noteikti iegūtu vietu kādā no bērnudārziem, gaida rindā vairākās mācību iestādēs uzreiz. Maijā tiek uzsākta jauno grupu veidošana un vecāki saņems uzaicinājuma vēstules. Ja daļa vecāku no uzaicinājuma attieksies, tad vasaras laikā uzaicinājumus saņems tie vecāki, kuru bērni rindā ir nākamie.

Turklāt Rīgas dome turpina līdzfinansēt privātos bērnudārzus. Bērni privātajos bērnudārzos no pašvaldības saņem tieši tikpat lielus līdzekļus, cik pašvaldības bērnudārzos. Pastāv īpaša Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas izstrādāta formula, pēc kuras tiek aprēķināts, cik izmaksā bērna uzturēšana vienā pašvaldības bērnudārzā.

Tāpēc vecākiem ir tiesības izvēlēties, uz kuru bērnudārzu sūtīt savu bērnu – privāto vai pašvaldības. Lai iegūtu vietu privātajā bērnudārzā, nav nepieciešams iepriekš gaidīt rindā uz pašvaldības bērnudārzu un saņemt atteikumu.

Tāpat pavisam maziem bērniem ir pieejams finansējums par aukli. Bet tas tiek izsniegts tikai gadījumā, ja bērnam nav nodrošināta vieta pašvaldības bērnudārzā. Sīkāk par to iespējams izlasīt šeit.

Rīgas dome ir aprēķinājusi, ka būs nepieciešams aptuveni 1,5 gads, lai pilnībā atrisinātu problēmu ar rindām uz bērnudārziem. Paralēli tiks turpināta privāto bērnudārzu un auklīšu finansēšanas sistēma. Šogad pilsētas centrā tiks atvērtas vairākas grupiņas latviešu grupām mazuļiem (saite…) Daudzas mazākumtautību ģimenes savus bērnus sūta uz latviešu grupiņām, tāpēc pēc tām pieprasījums ir lielāks.

Rīdzinieki jautā – vai tiešām pilsētai nav tukšu ēku, kuras varētu pārveidot bērnudārzu vajadzībām? Ir, bet ne tajās vietās, kurās reāli pastāv rindas. Piemēram, ir ēka Vecmīlgrāvī, kas būtu izmantojama kā bērnudārzs, bet šajā apkaimē rindu nav, savukārt pilsētas centrā ar līdzīgām ēkām ir problēma.

Par to, kā pierakstīt bērnu bērnudārzam, lasiet šeit - Jaunumi 2017: kas jāzina par Rīgas bērnudārziem