Kad Rīgā atgriezīsies cīruļi

28. Aprīlis, 2017

Neskatoties uz sliktajiem pavasara laika apstākļiem, kas ar saulainām dienām nav īpaši dāsni, bet periodiski apdāvina mūs te ar sniegu, te ar krusu, te – temperatūru zem nulles, gājputni Rīgā sākuši atgriezties jau februāra beigās. Sarkanrīklītes, cīruļi un žubītes mūs priecē ar saviem treļļiem pilsētas dārzos un parkos. Par to, kā putni reaģē uz anomālajām pavasara kaprīzēm, mums pastāstīja Latvijas Dabas muzeja ornitologs Dmitrijs Boiko.


Vieni no pirmajiem Rīgā atgriezās krauķi, ornitologi tos sāka pamanīt jau februāra beigās. Pēc tam sāka atgriezties arī citi gājputni. Jāatzīmē, ka daudzi no tiem nekur tālu nav aizlidojuši, bet noteiktas šķirnes pat palika ziemot tepat, pie mums.

Temperatūra zem nulles, protams, šiem siltumu mīlošajiem putniem nav ierasta lieta. Bet viņi ir ne mazāk mobili kā mūsdienu cilvēki, tāpēc no aukstuma viņi patveras siltākās valstīs. Tikko kļūst aukstāks, viņi “krāmē savas mantiņas” un lido “uz dienvidiem”.

Ornitologi ir pamanījuši, ka tieši tā ir rīkojušies ķīvītes un lauku cīruļi. Tikko kā marta beigās atkal sāka snigt sniegs, putni no piesnigušajām vietām atkal aizlidojuši uz Poliju un Lietuve, kur ir siltāks.

Sliktāk ir bijis ar tiem putniem, kas ziemo nevis Eiropā, kā meža dziedātājputni, bet gan Āfrikā. Ķauķi, dzeguzes un bezdelīgas atlidoja jau pēc marta sniega, un pagaidām temperatūras režīms šos putnus pilnībā apmierina. Bet, ja vēl būs vērojams sals, tad nabaga putni vienkārši nosals. Viņi nav spējīgi tik ātri reaģēt uz laika apstākļu izmaiņām, jā, un arī Āfrika ir pārāk tālu. Visnepatīkamākā parādība gājputniem ir sniegs. Tāpēc, ka vairs nav pieejama to galvenā barība – kukaiņi.

Par to, kāds laiks ir gaidāms tuvākajās dienās, lasiet mūsu materiālā