Kā ziemā pabarot putnus: gatavojam barotavu paši savām rokām

17. Janvāris, 2018

Putniem pilsētā vairs nav viegla dzīve - spārnotie dzīvnieki būs pateicīgi cilvēkiem, ja tos pabaros. Ja pacienāsiet putnu vienu reizi, tad atcerieties - tas atlidos arī nākamajā dienā un gaidīs vēl, tāpēc, ja sākat to darīt, tad apstāties vairs nedrīkst. Ja esat tam gatavi, izgatavojiet putnu barotavu pēc Rīgas Zooloģiskā dārza instrukcijas.


Kad barot?

Patiesībā, kamēr nav auksti un agrā rudenī var putnus nebarot. Problemātiski iegūt barību putniem ir tad, kad nāk ziemas otrā puse – janvārī un februārī.   Tāpēc, ka rudenī un ziemas sākumā putniem ir daudz iespēju iegūt dabīgo barību. Viņi ļoti centīgi apstaigā visas  vietiņas, kur varētu būt paslēpušies kukainīši. No tā būs arī labums dārzu īpašniekiem, jo putni savāc tos kaitēkļus, kuri dzīvo dārzos.  Tad, kad šie krājumi ir izsīkuši, tad var sākt putnus barot.

Ar ko barot?

Iespējas ir dažādas. Var veikalā nopirkt īpašu barību. Var izgatavot dažādus gardumus paši. Izkausējam margarīnu, pieliekam auzu pārslas un saulespuķu sēklas, piepildām konservu bundžu un ļaujam tam visam sastingt. Kad masa ir sastingusi, bundžu var piekarināt aiz auklas. Bet nevis ar atvērto galu uz augšu, bet ar vaļējo galu uz leju. Un mazi  putniņi to ļoti labprāt ēd. Nedēļas laikā viņi to parasti izēd. Var dod baltmaizi. To putni labprāt apēdīs.   Bet jāatceras, ja reizi sāc barot, tad tas jādara līdz vasarai.  Nevar tā vienkārši ņemt un pārtraukt.

Zīlītes var pabarot ar speķi: nesālīto un dabīgo, un ideālajā gadījumā, ar ādiņu, jo tieši ar ādiņu jāpiestiprina pie virves.  Ja to piestiprinās pie koka, tad var apēst citi zvēri. Ja ar auklu piekarina pie zara, tai piekļūs tikai putniņi. 

Kādus putnus barot?

Visbiežāk tas ir dažādu sugu zīlītes- zilzīlītes, mazas, ņipras ar zilajām galviņām, parastās, cekulainās zīlītes, pelēkās zīlītes vai purva zīlītes.  Zvirbuļi dodas tur, kur ir graudi. Var atnākt ciemos Dižknābis. Ja barotava būs kā nostādne, tad atlidos melnie meža strazdi. Kompānija varētu būt dažāda.  Sīļus var mēģināt cienāt ar zīlēm, bet putns uzreiz zīles nes projām, lai noglabātu. Laukos var nākt arī žagatas. Un pilsētā ļoti daudz nāks baloži. Bet viņiem neder piekarinātās barotavas.

Pīles paliek uz vietas, ja tās baro. Ja nē, tad tās meklē, kur ir atklāts ūdens, tāpēc var aizlidot. 

Kāpēc nedrīkst barot gulbjus?

Gulbjus nevajag barot! Jo tie patiesībā ir gājputni un viņiem ir jālido prom.

Tā kā cilvēki gulbjus ir barojuši gan vasarā, gan ziemā, tie ir sākuši saprast, ka tiem gribas dzīvot šeit. Un tie vairs īsti neaizlido. Gulbis uzticas un pierod pie cilvēkiem, kuri baro, un vairs nelido prom. Pienāks auksts laiks un sākas problēmas.  Putni iesalst ledū. Un tad tiek saukti palīgā ugunsdzēsēji un veterināri.  Plāns ledus ir ļoti bīstams, tāpēc ir ļoti bīstami pašiem kāpt uz ledus. Ugunsdzēsējiem tas viss ir – gan aprīkojums, gan prasmes.  Tad, kad aizlido gulbji, tad trešajā dienā būs sals.  Tie vienā paņēmienā var aizlidot pat 400 km nakts laikā.

Kā izgatavot  barotavu?

Putnu barotavas izgatavošana ir ne tikai noderīgs, bet arī garš process. Jo var izgatavot diezgan sarežģītas konstrukcijas, bet var izmantot samērā vienkāršas lietas.  Var izmantot jogurta tetrapaku.  Var izmantot divlitrīgās pet-pudeles.  Var veidot koka konstrukciju, bet obligāti ar jumtiņu!

Visvienkāršākā konstrukcija – jāpaņem pudele, akmens un aukla. Un nazītis, ar kura palīdzību taisīt “logus”.  Jāgriež caurums (no divām pusēm) atbilstoši lielā lielumā, lai putniņš varētu ielidot iekšā. Caurumus vajag griezt augšpusē, nevis apakšā. No tā atkarīga barotavas ietilpība.  Vieglas barotavas priekšrocības ir tās, ka lielie putni, piemēram baloži, netiek klāt.  Jāpiestiprina aukla un barotava ir gatava! Akmens jāliek barotavā kā enkurs. Tas vēja laikā noturēs konstrukciju stabili.

Kur piekarināt?

Pie loga vai mežā. Šādu barotavu ir grūti piestiprināt pie loga, tāpēc to labāk piestiprināt pie koka. Pie palodzes vai uz lodžijas  tomēr labāk novietot koka konstrukciju ar jumtiņu.  Ja mēs liksim barotavu tuvu logam vai mājai, tad to apmeklēs tikai visdrosmīgākie putni. Ja izvietosim kaut kur tālāk, tad būs arī citi putni.  Atliek ielikt barību un gaidīt ciemiņus!