Kā veikt remontu divreiz lētāk: māja Vesetas ielā 10

20. Augusts, 2018

Nebijām vēl paguvuši izkāpt no automašīnas, kad pie mums pienāca modrs vīrietis un pieklājīgi norādīja: „Šeit novietot auto nedrīkst. Pagalms ir domāts tikai ēkas iedzīvotājiem.” Māja Vesetas ielā 10 ir piemērs tam, kā kaimiņi apvienojoties var atrisināt daudzas sarežģītas problēmas kopīgajā komunālajā saimniecībā. Šogad 103. sērijas māja ar 101 dzīvokli līdzfinansējuma programmas ietvaros saņem subsīdijas no Rīgas domes 50% apmērā no tāmē norādītās summas un veic divus remontus uzreiz. Par to, kā kaimiņi vienojās par remontiem, portālam Rīga.lv stāsta mājas pilnvarotais pārstāvis Juris Dīriņš.


Juris ilgus gadus ir nostrādājis par galveno enerģētiķi lielā uzņēmumā, tāpēc labi zina, kā jāorganizē procesi, lai rastos iespēja ietaupīt un tajā pašā laikā saņemt kvalitatīvus pakalpojumus.  „2008. gadā mēs izstājāmies no namu pārvaldes „Valdemārs” un pakāpeniski vienojāmies par īrnieku biedrības izveidošanu. Protams, tas bija ļoti sarežģīts un ilgstošs process. Pulcējāmies tuvējā skolā, un katrs centās pierādīt savu taisnību. Man ir skaļa balss, un vienā tādā sapulcē es neizturēju un iekliedzos, aicinot visus saglabāt mieru. Mani uzklausīja, un mājai sākās jauna dzīve,” skaidro mājas pilnvarotais.  

Foto: Riga.lv

Kā cīnīties ar negodīgiem kaimiņiem

 Juris stāsta, ka, tāpat kā jebkurā citā mājā, kaimiņu vidū bijuši arī ne gluži godprātīgi cilvēki, tādi, kas ar visādiem paņēmieniem „taupīja” ūdeni, apkuri, elektrību. Citi vienkārši nodeva nepareizus rādījumus. Rezultātā izveidojās milzīga starpība, kuru sedza citi. „Nācās rīkoties kardināli. Praksē tas nozīmēja, ka es katru dienu gāju uz siltummezglu, kurā mēs bijām ierīkojuši kontrolskaitītājus, un pierakstīju rādījumu rezultātus. Un skaidri zināju, cik siltumenerģijas katru dienu tiek tērēts katrā kāpņu telpā. Pēc tam mēs salīdzinājām rādījumus ar „Rīgas siltumu” -  viss sakrita. Tātad kāds mājā nemaksā pilnu summu. Noskaidrojām tos, kuri nemaksā un tīšām slēpj rādījumus, un, kad vairs nebija, kur sprukt, cilvēki atzinās, ka maksājuši negodīgi,” Juris turpina stāstīt. 

Foto: Riga.lv

Mājā dzīvo bijušais Rīgas aviācijas institūta rektors, kurš palīdzēja Jurim izveidot tabulu – tagad tāda karājas katrā kāpņu telpā -, norādot tajā, cik daudz siltuma tiek patērēts, cik maksā viens megavats, viens kubikmetrs ūdens, cik izmaksā apkure, cik siltais ūdens. Katrā dzīvoklī ir uzstādīti ūdens skaitītāji, kuru rādījumus iespējams nolasīt attālināti.

Foto: Riga.lv

Ķerties pie „kosmētikas” vai pie iekšējām sistēmām?

„Desmit gadu laikā esam sakārtojuši visu ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmu: nomainījām apakšējos stāvvadus, sadalītājus, cirkulācijas un kanalizācijas caurules (palielinot ieplūdi akās, tāpēc ka citādi applūda pagrabs). Paši veicām mājas energoauditu un kopsapulcē secinājām, ka māju nesiltināsim, tikai hermētiski aizdrīvēsim vietām aplupušo ķieģeļu mūrējumu. Pie mājas ir uzstādīta ceļazīme, kas aizliedz pie tās novietot automašīnas personām, kas nedzīvo šajā mājā – par tādu lēmumu arī nobalsoja dzīvokļu īpašnieki, tāpēc ka ēka atrodas centrā un cilvēku, kas vēlējās te atstāt braucamos, netrūka.   

Foto: Riga.lv

Gada sākumā dzīvokļu īpašnieki pieņēma lēmumu piedalīties konkursā “Rīgas pilsētas pašvaldības līdzfinansējums dzīvojamo māju atjaunošanai”, kura mērķis ir sniegt atbalstu energoefektivitātes pasākumu īstenošanā un namu atjaunošanā. Konkursu organizē Rīgas pašvaldībai piederošā “Rīgas enerģētikas aģentūra”.

Foto: Riga.lv

Daudzdzīvokļu nami Rīgā programmas ietvaros var iegūt līdzfinansējumu mājas energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu veikšanai (vienkāršāk sakot, siltināšanai vai renovācijai) – ne vairāk par 50% no kopējām projekta izmaksām; visas mājas vai atsevišķu tās elementu vai tehnisko sistēmu remontam, ja tās ir atzītas par bīstamām cilvēku dzīvībai un veselībai – ne vairāk par 50% no projekta kopējām izmaksām; energoaudita veikšanai - 80% no izmaksām, bet ne vairāk par 426,86 eiro; tehniskās dokumentācijas paraugu izstrādei tipveida projektiem – 100% no izmaksām, bet ne vairāk par 5217,20 eiro.

Divreiz lētāk – divreiz vairāk darbu

Piestāvu ēkā Vesetas ielā 10 šīs programmas ietvaros plānots veikt uzreiz divus remontus – par  3 081,14 eiro nomainīt logus pagrabtelpās un par 1 771,28 eiro izremontēt ēkas apkures sistēmu. Izmaksu kopsumma ir 4 852,42 eiro, no kuriem 2 426,21 eiro ir Rīgas domes līdzfinansējums.  „Un tas nav pēdējais remonts, kuru mēs esam ieplānojuši īstenot šīs programmas ietvaros. Ir taču atšķirība, vai veikt darbus par pilnu summu vai divreiz lētāk! Par ietaupīto naudu mēs varēsim mājā izremontēt vēl kaut ko,” komentē Juris Dīriņš.

Foto: Riga.lv

Ja jūs ar saviem kaimiņiem vēlaties sekot šīs mājas piemēram un izremontēt koplietošanas telpas (atjaunot kāpņu telpu vai nostiprināt cokolu, nomainīt jumtu vai lieveni, uzstādīt jaunas caurules vai stāvvadus, vai sensoru apgaismojumu kāpņu telpā utt.), uzziniet par līdzfinansējuma iespējām mājaslapā www.renove.lv.

Foto: Riga.lv

Noderīgu informāciju varat iegūt arī no šiem rakstiem:

Izremontē savu māju par puscenu! Ir uzsākta Rīgas domes atbalsta programma

Instrukcija: kā izveidot dzīvokļu īpašnieku biedrību