Kā uzzināt visu par savu veselības stāvokli trīs stundu laikā

24. Oktobris, 2017

Mūsdienu straujajā dzīves ritmā ikviens vēlas iegūt rezultātus pēc iespējas ātrāk. Tostarp arī tad, ja runa ir pat jautājumiem, kas saistīti ar veselību. Nav laika sēdēt rindās pie kabinetiem, zvanīt uz reģistratūras pieņemšanas centru, meklējot brīvas kvotas, braukt no poliklīnikas uz poliklīniku pie dažādiem speciālistiem? Tad veselības pārbaude jeb “check-up” noteikti ir procedūra jums. Rīgas 1. slimnīcas ārsti – klīnicisti veic jūsu organisma kompleksās pārbaudes tikai 3-4 stundu laikā.


Kas ir “check-up”?

Par “Check up” sauc kopējo vai specializēto organisma izmeklēšanu, kuras mērķis ir ātri un kvalitatīvi atklāt iekšējo orgānu un sistēmu saslimšanas to attīstības sākuma stadijās. Rīgas 1. slimnīca, kas aprīkota ar vismūsdienīgāko radioloģiskās diagnostikas iekārtām. Balstoties uz tehniskajām iespējām un ārstu augsto kvalifikāciju un pieredzi, izstrādātas vairākas kompleksās diagnostikas programmas, kas tiek pielāgotas konkrētajam pacientam atkarībā no vecuma un veselības problēmu specifikas.

Kādas kompleksās izmeklēšanas programmas piedāvā Rīgas 1.slimnīca?

Jo īpaši šādas izmeklēšanas programmas iesaka personām, kas ir vecākas par 40 gadiem, cilvēkiem, kas piekopj neveselīgu dzīvesveidu (smēķētāji, cilvēki ar sēdošu darbu), un citiem. 

 • Vīrieši 40+ 
 • Sievietes 40+
 • Sirds un asinsvadu veselība
 • Smēķētājiem (gan vīriešiem, gan sievietēm)
 • Cilvēkiem ar lieko svaru
 • Gremošanas sistēmas veselība
 • Muguras veselība
 • Galvassāpes un (vai) reiboņi
 • Bērnu veselība vecumā no 3 līdz 14 gadiem
 • Bērnu veselība vecumā no 14 līdz 18 gadiem
 • Paaugstināts stresa līmenis
 • Jaunums tikai Rīgas 1.slimnīcā -  Senioru veselība

Pārbaužu laikā var ne tikai veikt dažādas diagnosticējošās izmeklēšanas vai nodot analīzes, bet arī saņemt konkrētus uztura ieteikumus, ieteikumus svara samazināšanai, ārstnieciskajai fizkultūrai, kā arī saņemt rehabilitācijas pakalpojumus.

Pēc profilakses nodaļas vadītājas Gaļinas Veiberes vārdiem, kompleksā veselības pārbaude ļauj slimību atklāt savlaicīgi.  “Mūsu programmas ņem vērā dažādus riska faktorus, piemēram, iedzimtība, vecums un dzimums, kā arī dzīvesveids un cilvēka profesionālā darbība. Turklāt visiem mūsu ārstiem ir liela klīniskā darba pieredze un diagnostikas aprīkojums ir viens no mūsdienīgākajiem Latvijā” saka nodaļas vadītāja.

Kā norit pārbaude?

Lai lieki netērētu pacienta laiku, shēma ir detalizēta atstrādāta. Nav nepieciešams stāvēt rindās. Pacients ierodas nozīmētajā dienā un tālāk viņš burtiski aiz rokas tiek vadāts no kabinetu uz kabinetu, no speciālista uz diagnostiku, un tā tālāk. Pat visrūpīgākā visa organisma pārbaude neaizņems vairāk kā divas vizītes uz klīniku. Ar katru klientu strādā savs koordinators vai medmāsa, kas seko līdzi, lai pārbaudes un izmeklēšanas notiktu bez kavēšanās un pēc iespējas ērtāk cilvēkam. Parasti veselības pārbaude aizņem 3-4 stundas.  

Kompleksā veselības pārbaude var tikt veikta divos veidos.

Pirmā, ambulatorā. To iesaka pacientiem, kam nav redzamu nopietnu problēmu, bet vienkārši vēlas pārbaudīt savu veselību. Visbiežāk tie ir cilvēki, kuriem nav konkrētu sūdzību, bet vienkārši pārliecināties par noteiktu diagnozi. Piemēram, tieksmes uz onkoloģiskām saslimšanām, asinsvadu stāvokļa pārbaudes, veikt vispārīgas asinsanalīzes vai pārbaudīt savu iekšējo orgānu stāvokli. Šis līmenis piedāvā konsultācijas ar atbildīgajiem speciālistiem (atkarībā no problēmas vai riska grupas), laboratorijas analīzes un diagnosticējošos izmeklējumus. Programmu iespējams pabeigt vienas dienas laikā. Pēc pēdējās konsultācijas pacients saņem slēdzienu un ārstēšanās, rehabilitācijas vai profilaktiskos ieteikumus. 

Otrā, stacionārā. Šī līmeņa programma ļauj pārbaudīt organismu padziļinātāk, izmeklēt neskaidrus simptomus un veikt prognozes par slimības iespējamu attīstību nākotnē. Iespējams atbildēt uz jautājumiem, kāpēc moka ilgstošas galvassāpes, sāpes mugurā, kāpēc gadu gaitā ir aizsmakusi balss vai moka hronisks klepus. Procesu vada ārsts – internists (iekšķīgo slimību speciālists. Nejaukt ar interniem!) Organisma pārbaude ir izvērstāka. Var tikt piesaistīti citi nepieciešamie speciālisti, izmantot dažādas vizuālās diagnostikas metodes.

Kāpēc uz šādām pārbaudēm galvenokārt tiek gaidīti vīrieši?

Galvenokārt tiek gaidīti cilvēki, kas ir vecāki par 40 gadiem. Jo īpaši vīrieši. Kā saka Gaļina Veibere, daudzi cilvēki ilgu laiku ir spējīgi ignorēt savu slikto pašsajūtu, cerot, ka viss pāries pats no sevis. Vīrieši vispār nesteidzas vērsties pie ārsta, viņus baida cilvēku rindas, sarežģīti procesi, iespējamās diagnozes. Tāpēc viņiem iziet profilaktisko pārbaudi ir jo īpaši vēlams: tas ir ātri un “bez lieciniekiem”. Bet ir jāpārbauda: sirds un asinsvadi, aizkuņģa dziedzeris (jo īpaši, ja ir iecienīti trekni ēdieni vai pacients mēdz iedzert). Tiem, kas strādā pie datora, ir vēlams pārbaudīt arī acis, veikt vēdera ultrasonogrāfiju, nodot analīzes, lai pārbaudītu prostatas veselību.  

“Pie mums, Rīgas 1. slimnīcā strādā patiešām ļoti labi speciālisti. Viņu pieredze ļauj noteikt pat visnopietnākās slimības, kuras ļoti bieži pirmajās stadijās norit bez simptomiem,” saka Gaļina Veibere.

Vairāk par Rīgas 1. slimnīcas pakalpojumiem un cenām var Rīgas 1. slimnīcas mājaslapā.