Kā tiks pārveidota Mūkusalas promenāde

1. Februāris, 2017

Nesen noslēdzies Mūkusalas promenādes attīstības koncepcijas konkurss. Par labāko atzīts arhitektu biroja "Ruume arhitekti" piedāvājums, kas paredz savu oriģinālo pieeju tam, kā vajadzētu izskatīties ideālajai pastaigai pa pilsētu teritorijā starp Akmens un Salu tilltiem ar skatu uz Vecpilsētu.


Promenādi Mūkusalas ielā no Salu tilta līdz Akmens tiltam sagaida pilnvērtīga rekonstrukcija, tāda pati kā Spīķeros. Šobrīd tiek izstrādāts projekts. 2019. gadā promenādēi jābūt gatavai. ⚒

  1. Zaļā atpūtas zona ar soliņiem, veloceliņu, skatu laukumiem un pieeju ūdenim. Viena no projekta prasībām – lai tur būtu ērti atpūsties gan ziemā, gan vasarā.
  2. Piestātne laivām un tūrisma kuģīšiem.
  3. Vieta kafejnīcām un restorāniem ar peldošajām platformām. 

Mūkusalas skatu promenāde uz Vecrīgu un Daugavas salām.
Foto: Ruume arhitekti

Mūkusalas ielas krasta promenādei nepieciešama pilna pārbūve, jo šobrīd tā ir tehniski un morāli novecojusi, kā rezultātā šī pilsētas daļa nespēj pildīt tai paredzētas funkcijas pilsētas iedzīvotāju, viesu un uzņēmēju interesēs. Esošā apkaime uz jaunuzceltās Latvijas Nacionālās bibliotēkas fona, rada kontrastainu apkaimi, kuru ir nepieciešams padarīt patīkamāku, lai šie objekti viens otru papildinātu.

Foto: RDPAD

 

Mūkusalas ielas promenādes labiekārtošanā jau ilgstoši netika veikti ieguldījumi, tādēļ šobrīd teritorija atrodas neapmierinošā stāvoklī. Līdzīgi Daugavas krastmalas posmam no Dzelzceļa tilta līdz Salu tiltam (Daugavas labajā krastā), nepieciešams veikt arī upes kreisā krasta sakārtošanu, sākot promenādes pārbūvi gar Mūkusalas ielu (posmā no Salu tilta līdz Akmens tiltam), tādējādi radot patīkamāku apkaimi pie Nacionālās bibliotēkas ēkas, kā arī labiekārtojot abus Daugavas krastus rekreācijas funkcijas veikšanai.

Pludmale un transporta mezgls
Foto: Ruume arhitekti

 

Projekta teritorija ir Mūkusalas ielas krasta promenāde posmā no Akmens tilta līdz Salu tiltam, apmēram 2 km garumā (apmēram 18 ha). Teritorija ir valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļa Rīgas pilsētas vēsturiskā centra aizsardzības zonas daļa, kā arī atrodas UNESCO Pasaules kultūras un dabas mantojuma vietas Rīgas vēsturiskā centra aizsardzības zonā.

 

Aktīvās atpūtas zona ar āra peldbaseinu un laipām
Foto: Ruume arhitekti

Mūkusalas iela pirmo reizi Rīgas ielu sarakstos minēta 1861.gadā ar savu tagadējo nosaukumu. 1950.gadā iela tika pārsaukta par Radiotehnikas ielu, 1954.gadā tai tika pievienota 1861.gadā izveidotā Oskara iela, bet 1990.gadā tā atguva savu vēsturisko nosaukumu Mūkusalas iela. Ielas apbūvi galvenokārt veido rūpnieciska rakstura apbūve (ielas garums – 3,4 km).

 

Aktīvās atpūtas zona ar āra peldbaseinu un laipām
Foto: Ruume arhitekti

Mūkusalas ielas promenādes pārbūves gaitā plānota krastmalas, tilta pār Kīleveina grāvi un kāpņu pārbūve, skatu platformu izbūve, plānoti zemūdens darbi krastmalas nostiprināšanai, gājēju ceļu un veloceliņu izbūve, kā arī rekreācijas zonu izveidošana.

Promenādes platformas
Foto: Ruume arhitekti

Izpildes termiņi: 2014.-2018.gads

Dzelzceļa tilta un gājēju promenādes mezgls
Foto: Ruume arhitekti

Projekta finansējums:

Projekta kopējais budžets: EUR 220 545,00 (Rīgas pilsētas infrastruktūras fonds)

Latvijas Nacionālās Bibliotēkas skatu laukums
Foto: Ruume arhitekti

Mūkusalas Promenādes un AB Dambja savienojums zem Akmens tilta
Foto: Ruume arhitekti

Mūkusalas apļa aktīvās atpūtas zona
Foto: Ruume arhitekti

Mūkusalas Promenādes un AB Dambja savienojums zem Akmens tilta
Foto: Ruume arhitekti