Kā sokas Rīgas bebriem

18. Jūlijs, 2017

Pašlaik Rīgā dzīvo viena bebru ģimene – tā ir iemitinājusies pie Nacionālās operas un savu alu pie Rīgas brīvostas neizmanto. Un tas ir saprotams, jo tieši pie operas aug tik gardas puķes un krūmiņi.


Pašlaik pilsētas kanālā dzīvo pārītis, kuram periodiski dzimst bērni. Tikko tie pieaug, vecāki savus pēcnācējus padzen un tie dodas jaunas vietas meklējumos. Visticamāk, tie apmetas pie citām Rīgas ūdenstilpēm.

Pirms vairākiem gadiem bebri pilsētai sagādāja nopietnu problēmu: tie grauza kanālmalā augušos kokus, krūmus un soliņus. Grauzējiem pat draudēja izbraukšana. Bet galvaspilsētas vadība tomēr nolēma sadzīvot ar kanāla iemītniekiem.

Jo aizvedot vienus, viņu vietā nāks citi, ar jauniem ieradumiem.

Rīgas vides aizsardzības fondam bebru uzturēšanai un novērošanai 2017. gadam piešķirti 6999,85 eiro. Par šo naudu izsalkušie kanāla iedzīvotāji tiek pabaroti (ēdienkarte ir samērā daudzveidīga), kā arī tieši bebru dēļ norobežo kokus. Kanālmalā kā ēsma tiek izvietoti īpaši zari, ar kuriem bebri var asināt zobus. Turklāt bebriem tiks sekots līdzi – kā viņi vairojas, kā uzvedas, kas viņiem patīk, un vispār – kā viņiem sokas pilsētā.

Kā norāda Rīgas domes Mājokļu un vides departaments, prognozēt, kas ienāks prātā bebram, ir neiespējami. Šodien tas var pabrokastot ar krūmiem, bet jau vakariņās var iegribēt soliņu.

Tikko bebri kaut ko apgrauž, tiek mainīta to ēdienkarte. Šoreiz piedāvāti vītola zari. Bebri pieņēmuši cienastu un uz brīdi par krūmiem aizmirsuši. Bebriem ir arī savs “krusttēvs” – ģimeni pieskata Rīgas zooloģiskā dārza darbinieks Mārtiņš Zilgalvis. Viņš ik dienas apstaigā pilsētas kanālu, atved zarus un pārbauda bebru mājokļus.