Kā saņemt skolēnu brīvpusdienas ar Skolēna e-karti

9. Jūnijs, 2016

Vecāki vai no pirmās vasaras brīvlaika dienas sāk pārdomāt, kā sagatavoties nākamajam mācību gadam. Kādu mugursomu pirkt, kur šūt formu, kā nokārtot medicīnisko apskati un daudzas citas formalitātes. Viena no tām – kā noformēt skolēna e-karti. Vēl jo svarīgāk – tieši šis dokuments kļūs par caurlaidi, kas ļaus piekļūt brīvpusdienām, kas no 2016. gada septembra pienākas visiem Rīgas pilsētas pašvaldības skolu skolēniem no 1. līdz 9. klasei.


Kādreiz tika piešķirtas līdz 4. klasei, tagad – līdz 9. klasei.

No 2016. gada 1. septembra 1. līdz 9. klašu skolēni Rīgas pilsētas pašvaldības skolās pusdienas ēdīs bezmaksas. Jau pagājušajā mācību gadā 1.-4.klašu skolēnu brīvpusdienas tika apmaksātas no valsts budžeta līdzekļiem. Tagad Rīgas pašvaldības apmaksātas brīvpusdienas tiks nodrošinātas arī skolēniem, kas mācās 5. – 9. klasē. Pašvaldības apmaksātas brīvpusdienas saņems arī 10.-12. klašu skolēni, kuru ģimenes atzītas kā trūcīgas un maznodrošinātas.

Bezmaksas kompleksās pusdienas varēs saņemt vienu reizi dienā. Ēdienkarte sastādīta, ievērojot Ministru kabineta normatīvus par veselīgu uzturu. Nedēļas laikā apstiprinātā ēdienkarte nemainās, bet tā ir daudzveidīga nodrošinot norādīto ēdienu enerģētisko vērtību un uzturvērtību un ievērojot normatīvajos aktos noteiktās prasības un veselīga uztura principus. Izvēles pusdienu piedāvājumu, brokastis, launagu un veselīgas uzkodas starp ēdienreizēm bērni var iegādāties skolas ēdnīcā vai bufetē par savu naudu, maksājot gan ar skaidru naudu vai arī izmantojot Skolēna e-karti kā e-maciņu, ja vecāki ir izvēlējušies šo iespēju un reģistrējušies portālā www.skolas.rigaskarte.lv.

Brīvpusdienas tiks piešķirtas visiem Rīgas pilsētas pašvaldības skolu skolēniem neatkarīgi no deklarētās dzīvesvietas – gan rīdziniekiem, gan tiem, kas uz Rīgu dodas no citām pašvaldībām. Tāpat arī Rīgas sabiedriskais transports bezmaksas pienākas visiem galvaspilsētas skolēniem.

Brīvpusdienu uzskaite

Ņemot vērā ierobežoto laiku un resursus, katra skola pieņem lēmumu par ēdināšanas procesa organizāciju, piemēram, 1.-7.klases skolēniem pusdienas tiek pasniegtas uz galda, un šajā gadījumā brīvpusdienu uzskaiti veic skola iepriekšējā kārtībā, bet  8.-12.klases pusdienas saņem pie letes, reģistrējot ar Skolēna e-karti.  Atgādinājums: 10.-12. klašu skolēniem pusdienas nav bezmaksas, taču Skolēna e-kartē iespējams ieskaitīt naudu, ja vecāki ir izvēlējušies šo iespēju un reģistrējušies portālā www.skolas.rigaskarte.lv.

Visās galvaspilsētas skolās, kur tās bija paredzēts,  jau no 1. janvāra ir uzstādīti Skolēna e-kartes norēķinu termināli (lielākās skolās pat vairāk nekā divi).

Sistēma jau darbojas

Brīvpusdienu reģistrēšanas sistēma ar Skolēna e-kartes palīdzību jau izmēģināta no 2016. gada 1. Janvāra, kad brīvpusdienas - pabalstu saņēma 5.-12. klašu skolēni, kuru ģimenes atzītas kā trūcīgas un maznodrošinātas. Katrā skolā patstāvīgi regulēs procesu, bet pamatā ēdināšana skolu ēdnīcās izskatījusies šādi: starpbrīža laikā jaunāko klašu skolēns dodas uz ēdnīcu, jaunākajām klasēm pusdienu galds ir klāts un brīvpusdienu uzskaiti nodrošina skola, bet vecāko klašu skolēns brīvpusdienu porciju saņem pie letes un ar Skolēna e-karti reģistrē saņemto porciju.

Līdz 1. septembrim skolu ēdnīcās un virtuvēs tika veikti sagatavošanās darbi, skola pieņēma lēmumu par starpbrīžu skaitu un ilgumu, lai nodrošinātu ēdināšanu visiem skolēniem. Ja viss noritēs veiksmīgi, tad 2017. gadā, Rīgas dome plāno nodrošināt brīvpusdienas arī 10.-12. klašu skolēniem.

Kā saņemt Skolēna e-karti

Taču šim svarīgajam notikumam jābūt gatavām ne tikai skolu ēdnīcām, bet arī vecākiem. Tāpēc, ka galvenais dokuments, kas nepieciešams skolēnam, lai saņemtu bezmaksas brīvpusdienas un brauktu sabiedriskajā transportā bezmaksas, ir Skolēna e-karte. Kā to saņemt?

Atgādinām, jauna Skolēna  e-karte jāizgatavo obligāti, uzsākot mācības 1., 5. klasē un 10. klasē. Tāpat jauna Skolēna e -karte jāsaņem tiem skolēniem, kuri to ir pazaudējuši, maina izglītības iestādi vai kuriem mainās personas dati. Skolēna e-karte pilda arī skolēna apliecības funkciju, tāpēc uz tās jābūt izglītības iestādes direktora parakstam un īpašai uzlīmei.

Kā noformēt skolēnu Skolēna e-karti:

1.Elektroniski

  • Jādodas uz portālu www.eriga.lv un jāizvēlas sadaļa „Pieteikšanās Skolēna e-kartei”;
  • Autorizējieties, izmantojot kādu no piedāvātajām iespējām (elektronisko parakstu vai interneta banku);
  • Izlasiet un apstipriniet lietošanas noteikumus
  • Izvēlieties bērnu (ja to ir vairāk nekā viens), kuram noformēt Skolēna e-karti;
  • Aizpildiet iesnieguma formā nepieciešamo informāciju;
  • Iesniedziet pieteikumu;
  • Sekojiet līdzi informācijai par to, kurā vietā varēsiet saņemt Skolēna e-karti.

Pirmreizējā Skolēna e-kartes izgatavošana ir bez maksas, savukārt par atkārtotu izgatavošanu nozaudēšanas vai bojājuma gadījumā jāmaksā 2,85 eiro.

2.Rīgas satiksme klientu apkalpošanas centros

Skolēna e kartei pieteikties un to saņemt var arī Rīgas satiksmes klientu apkalpošanas centros, taču lielā klientu pieplūduma dēļ jārēķinās ar gaidīšanu rindā.

Noformēšanai nepieciešams ņemt līdzi:

  • pase vai bērna dzimšanas apliecība;
  • bērna fotogrāfija, ja bērns nav līdzi. Ja ir – nofotografēties var uz vietas.

Pēc tam  jādodas uz skolu un jāsaņem direktora paraksts un uzlīme.

Doties uz Skolēna e-kartes noformēšanu var arī bez bērna. Bērni no 11 gadu vecuma var personīgi pieteikties Skolēna e kartei un saņemt to, uzrādot personu apliecinošu dokumentu un nododot iepriekšējo Skolēna e karti.

3.Saņemt skolā

Ja pieteikšanos Skolēna e-kartei vecāks veic www.riga.lv, no 1.06. līdz 25.08., tad savu pirmo e-karti 1. klases skolēni var saņemt mācību iestādē no 1.09. Ja pieteikumi iesniegti no 26.08. līdz 5.09., tad izgatavotās e-kartes tiks nosūtītas uz skolu, sākot no 15.09.2016.

5. un 10. klašu skolēniem, kas pieteikšanos veikuši no 1.06. līdz 5.09., Skolēna e-karti var saņemt izglītības iestādē no 15.09.

Pārējo klašu skolēni (arī tie, kuri uzsāk mācības citā izglītības iestādē), kas pieteikšanos veikuši no 1.06. līdz 5.09., Skolēna e-karti var saņemt izglītības iestādē no 15.09.