Kā saņemt līdzfinansējumu mājas – kultūras pieminekļa restaurācijai

23. Novembris, 2017

Vairāk nekā 80 namīpašnieku piedalījās seminārā par Rīgas pašvaldības līdzfinansējuma saņemšanu kultūras pieminekļu saglabāšanai, kas notika trešdien, 22. novembrī, Rīgas domē. Viņi saņēma aktuālo informāciju un atbildes uz jautājumiem par Rīgas pašvaldības līdzfinansējuma saņemšanu kultūras pieminekļu saglabāšanai 2018. gadā. Seminārā piedalījās arī Riga.lv. Pastāstām, kādiem tieši darbiem ir iespējams saņemt līdzekļus.


2018. gadā kultūras pieminekļu saglabāšanas līdzfinansējumam pašvaldība ir paredzējusi 900 000 eiro lielu finansējumu. Šī suma ir trīs reizes lielāka par to, kas šim mērķim tika piešķirta 2017. gadam. Bet arī pretendentu uz finansējuma saņemšanu ar katru gadu ir arvien vairāk.

Foto: Riga.lv

Šogad ir nedaudz mainīti programmas dalības nosacījumi, lai paplašinātu finansējuma saņēmēju loku:

 • paplašināta teritorija. Ja agrāk programmā varēja piedalīties tikai mājas, kuras atrodas pilsētas vēsturiskajā centrā un kultūras pieminekļi (vietējas vai valsts nozīmes), tad nākamgad uz finansējumu var pretendēt mājas, kuras atrodas Rīgas vēsturiskā centra aizsardzības zonā, kas ir aptuveni 14 mikrorajoni (iespējams apskatīt īpašā kartē).
 • ieviesti ierobežojumi, ņemot vērā ēkas būvniecības gadu. Ja māja nav kultūras piemineklis, bet atrodas Rīgas vēsturiskā centra aizsardzības zonā, tad, lai pretendētu uz finansējumu, tai jābūt celtai līdz 1940. gadam. 
 • palielināta līdzfinansējuma summa. Konkursā varēs saņemt pašvaldības līdzfinansējumu ēkas atjaunošanas vai restaurācijas darbiem 50% apmērā, bet ne vairāk kā 20 000 eiro (līdz šim tika piešķirti tikai 14 000 eiro).
 • var piedalīties mazajā līdzfinansējuma programmā un atjaunot atsevišķus fasādes fragmentus – jumtus, durvis, balkonus. Ēkas elementu atjaunošanai vai restaurācijai līdzfinansējums būs līdz 5000 eiro (50% līdzfinansējums).
 • līdzfinansējums pieejams mājas dekoratīvā apgaismojuma uzstādīšanai.

Galvenais noteikums, lai piedalītos programmā – objektam pēc restaurācijas ir jābūt publiski pieejamam. Tas nenozīmē, ka dzīvoklis vai māja ir jāpārveido par muzeju, uz kuru nāks cilvēku bari. Bet, ja tiek restaurēta, piemēram, kāpņu telpa vai iekšpagalms – tiem vienmēr ir jābūt apmeklētājiem pieejamiem.

Dalība programmā sniedz vairākus bonusus. Piemēram, restaurācijas darbu laikā celtniekiem nav jāmaksā nodoklis par sastatnēm. Tāpat jau pēc darbu pabeigšanas restaurētā māja var pretendēt uz nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumiem. Ja veikta renovācija, atlaide ir līdz pat 45%, ja tā ir koka māja – līdz 70%, bet, ja tai uzstādīts dekoratīvais apgaismojums – līdz 90%.

Foto: Riga.lv

Seminārā izskanēja daudz jautājumu, kas saistīti ar māju restaurāciju. Piemēram, ja māja ir sadalīta korpusos, vai katrs no šiem korpusiem var pretendēt uz finansējumu atsevišķi, kā programmā piedalīties daudzdzīvokļu mājas iedzīvotājiem, cik dzīvokļu īpašnieku balsu jāiegūst, lai varētu veikt restaurāciju, vai ir iespējams saremontēt tikai savu balkonu vai nomainīt tikai savus logus, kā uzzināt, vai tava māja atrodas nepieciešamajā teritorijā, kad tiek pārskaitīta nauda par dalību programmā – “pirms” vai “pēc”?

Foto: Riga.lv

Uz sanāksmes dalībnieku jautājumiem atbildēja Rīgas domes Īpašuma departamenta speciālisti - Būvju sakārtošanas pārvaldes priekšnieks Boriss Maizenbergs, vadītāja vietniece Irina Miķelsone, Būvniecības pārvaldes priekšnieks Rihards Rusins, Arhitektu nodaļas vadītāja Arta Goldberga un galvenais būvuzraugs Leonards Dubkevičs. Seminārā piedalījās arī Rīgas pilsētas būvvaldes Arhitektūras pārvaldes Arhitektu un teritorijas plānotāju nodaļas vadītāja vietniece Agrita Maderniece, Valsts Kultūras pieminekļu inspekcijas Rīgas reģionālas nodaļas valsts inspektore Dace Cebule un sertificēts būvmākslas restaurācijas eksperts Roberts Vecums - Veco. Savā pieredzē dalījās šogad ar pašvaldības līdzfinansējumu atjaunoto ēku Kalēju ielā 18/20, Elizabetes ielā 85A un Barona ielā 5 īpašnieku pārstāvis Andis Vītols.

Foto: Riga.lv

Bet, ja jums neizdevās apmeklēt semināru, tad papildus informāciju par programmas dalības noteikumiem, kā arī par nepieciešamo dokumentāciju var uzzināt portālā www.atjauno.riga.lv.

Rīgas domes Vidi degradējošu būvju komisija šā gada 10. novembrī apstiprināja Rīgas domes atklātā konkursa līdzfinansējuma piešķiršanai kultūras pieminekļu saglabāšanai nolikumu. Tāpat speciālista konsultāciju iespējams saņemt personīgi Rīgas domes Īpašuma departamentā.

Īpašuma departamenta darba laiki:

 • Pirmdienās: 8:30 – 18:00
 • Otrdienas: 8:30 – 17:00
 • Trešdienās: 8:30 – 17:00
 • Ceturtdienās: 8:30 – 17:00
 • Piektdienās: 8:30 – 16:00
 • Pusdienas laiks no 12:00 līdz 12:30.

Īpašuma departamenta rekvizīti:

 • Adrese: Riharda Vāgnera iela 5, Rīgā, LV-1050
 • Tālrunis: 67026138
 • Fakss: 67026342
 • E-pasts: di@riga.lv

Konkursa pieteikumus izvērtēs Rīgas domes Vidi degradējošu būvju komisija, pieņemot lēmumu par finansējuma piešķiršanu, taču tas īpašniekam tiks piešķirts tikai pēc būvdarbu pabeigšanas un to pieņemšanas. Līdzfinansējuma piešķiršanu administrēs Rīgas domes Īpašuma departaments.

Šogad Rīgas pašvaldības līdzfinansējums kultūras pieminekļu saglabāšanai kopumā bija 658 382 eiro. Rīgas domes atklātajā konkursā „Līdzfinansējuma piešķiršana kultūras pieminekļu saglabāšanai” pavisam pieteicās 92 pretendenti, bet par nolikuma prasībām atbilstošiem tika atzīts 71 projekts.

Projekta pieteikumus līdzfinansējuma saņemšanai 2018. gadā var iesniegt jau no šā gada 22. novembra līdz nākamā gada 2. martam.