Kā Rīgas Zooloģiskajā dārzā sagaida ziemu (FOTO)

20. Decembris, 2019

Pretēji izplatītajam uzskatam, ka šajā laikā vairums dzīvnieku gatavojas ziemošanai un dodas ziemas guļā, galvaspilsētas zoodārzā dzīve rit pilnā sparā. Kāds maina apspalvojumu, kāds jau ir ietērpies ziemas kažokā, bet kāds – pat papildinājis ģimeni. Par visu šo un arī par neparastiem nākamā gada simboliem, lasietmūsu materiālā.


Salts un saulains decembra rīts, darba diena. Pie Rīgas zoodārza ieejas parādās pirmie apmeklētāji – ģimenes ar bērniem. Pagaidām cilvēku vēlpamaz. Ir auksts un agrs...

“Tagad ir ļoti piemērots laiks, lai apmeklētu zooloģisko dārzu bez cilvēku pūļiem un rindām,” skaidro mūsu gids un vienlaikus arī Rīgas Zooloģiskā dārza valdes priekšsēdētājs zoologs Ingmārs Līdaka, kurš šomēnes atzīmēja 30 darba gadus zoosfērā. Pēc viņa teiktā, šādos laikapstākļos daudzi dzīvnieki ir īpaši aktīvi. Atšķirībā no karstās vasaras, kad lielākā daļa dzīvnieku slēpjas ēnā un nerādās apmeklētājiem.

Foto: Riga.lv

Pāvi, kas brīvi staigā pa celiņiem, ir jau ierasta ainaEiropas zooloģiskajos dārzos. Rīga nav izņēmums.

“Pāvi tieši tagad maina apspalvojumu. Vasaras beigās viņi pilnībā nometa krāšņās astes un patlaban audzē jaunas,” stāsta Ingmārs Līdaka. “Puse jau izaugusi, tās ir jaunas košas spalvas. Līdz pavasarim tie būs pilnībā nomainījuši savu ietērpu.”

Foto: Riga.lv

Rīgas pāvus vairs nevar pārsteigt cilvēki ar fotoaparātiem, un viņi labprāt mums demonstrē savas jaunās spalvas piemērotā apgaismojumā. Bet diezin vai izdotos šādu “vistiņu” paglaudīt –putniem ir jau bagātīga pieredze, un tie tuvumā apmeklētājus tomēr nelaiž.

Foto: Riga.lv

Vikunju ģimenē 2. decembrī, kad Rīgā uzsniga pirmais sniegs, bija priecīgs notikums – piedzimamazulis. Vikunja ir viena no savvaļu lamu cilts pārstāvēm, kas dzīvo Dienvidamerikas kalnu rajonos. Tās ģenētiski ir pieradušas dzīvot kalnos, kur ir vēss, tāpēc mūsu laikapstākļi mazulim nekaitēs, viņš jūtas pilnīgi komfortabli.

Foto: Riga.lv

“Ir zināms paradokss – mēs gatavojamies ziemai, bet dienvidu puslodē visi gatavojas svinēt Līgo svētkus,” joko mūsu gids. “Tāpēc tagad zoodārzā eksotiskajiem dzīvniekiem dzimst mazuļi.”

Vikunjas ir ganāmpulku dzīvnieki, tās cita citainetraucē un nedara pāri mazuļiem, visi turas kopā.

Foto: Riga.lv

Stāsts par ziemeļbriežiem ir šāds – Jauno gadutēviņi parasti sagaida bez ragiem. Bet šeit mēs vēlredzam, ka aiz mātītes paslēpies tēviņš ar lieliem ragiem – tātad nav tos vēl nometis.

Foto: Riga.lv

“Mēs jau gaidām to brīdi, kad varēsim tēviņa raguslikt savā kolekcijā, lai pēc tam tos rādītuapmeklētājiem. Šī brieža, kura vārds ir Elmo, ragi sver aptuveni 9 kg. Laika gaitā arī mātīte kļūs bezragaina, bet līdz dzemdībām (aptuveni līdz maijam) tā greznosies ar šo “dekoru”. Interesants fakts – tiklīdz Elmo nometīs ragus, viņam pirmajās 3‒4 dienās būs neapskaužams liktenis: mātītes atcerēsies visus viņa pāridarījumus, tās trenkās tēviņu un dominēs pār viņu, pat neļaujot tam piekļūt barošanas silei. Vīriešu liktenis, ja esi palicis par briedi bez ragiem,” Ingmārs pajoko.

Foto: Riga.lv

Divkupru kamielis. Tagad šie pārnadžu gvardespārstāvji, tā teikt, ir sava skaistuma pilnziedā. Viņiem ir pilnīgi jauna un bieza vilna.

“Tagad to izskats ir pats glītākais visa gada garumā. Jau pavasarī sāksies strauja vilnas maiņa. Apmēram aprīlī mēs sāksim saņemt sūdzības, ka “kamieli laikam ir apsēdušas… kodes”,” atkal joko zoodārza direktors.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Amūras tīģeris tagad ir īpaši aktīvs. Daudz staigā, visu dienu zoodārza apmeklētāju un darbinieku priekšā spēlējas ar dāvinātajām volejbola un futbola bumbām, vēro visu caur stiklu un pat pienāk tuvāk. Viņam ir komfortabli, nav karsts. Vasarā tas parastiir saguris no karstuma un guļ kaut kur ēnā, izejotpromenādes gājienā tikai agrā rītā vēsumā vai dodoties peldēt.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Arī leduslācis Romeo nav devies ziemas miegā. Bet viņš vairs nav tik aktīvs kā iepriekš, jo ir pensionārs – tam ir vairāk nekā 30 gadu. Savvaļā baltie lāči reti nodzīvo līdz tik godājamamvecumam.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Lai ziemā nodrošinātu kukaiņus ar svaigiem vitamīniem, zoodārza darbinieki jau rudenī sāk no ozolzīlēm audzēt jaunus kociņu dzinumus.

Foto: Riga.lv

Tālāk fotoattēlā redzams, kā ar tiem cītīgi mielojas lielie zaļie sienāži.

Foto: Riga.lv

Vienīgie Rīgas Zooloģiskā dārza iemītnieki, kuri pilnībā devušies ziemas guļā, ir abinieki un rāpuļi. Šajā laikā tie ir paslēpti apmeklētāju acīm. Bet mums parādīja, kā norit viņu ziemošanas process.

Zoodārza bijušā restorāna telpās atrodas pagrabs, kurā uztur stabili zemu temperatūru. Šeit uz galdiem ir nelielas aizveramas koka kastes. Tajās ir mitras sūnas, kurās pārziemo iemītnieki. Reizi divās nedēļās kastes tiek atvērtas un pārbaudītas.

Foto: Riga.lv

Miega stāvoklī “pozē” smilšu un parastie krupji.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Šeit atvērtās kastēs ziemo sarkanausu bruņurupuči.

“Daži no tiem divu eiro monētas lielumā savulaik tikuši nopirkti un dzīvojuši mājas akvārijos. Bet, kad tie pieauga līdz pamatīgiem izmēriem, tie vairs neietilpa dzīvokļos. Un bijušie īpašnieki tos atnesa mums,” rezumē Ingmārs Līdaka.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv