Kā Rīgas 1. slimnīca ārstē migrēnu ar botoksa palīdzību?

10. Jūlijs, 2018

Vēl pirms 10 gadiem kosmetologi pamanīja, ka pacientiem, kas veikuši botoksa injekcijas skaistuma saglabāšanas nolūkos, ievērojami samazinājies galvassāpju lēkmju biežums. Par šo salīdzinoši jauno, bet visā pasaulē jau atzīto efektīvo, metodi mēs parunājām ar Rīgas 1. slimnīcas Sāpju centra neirologu Andreju Skorodumovu.


Migrēna ir iedzimta

Migrēna ir viena no izplatītākajām saslimšanām pasaulē, no tās cieš 15% eiropiešu - sievietes biežāk (43%), mazāk vīrieši (18%). 

Migrēnas sāpju rašanos ļoti spēcīgi ietekmē emocionālā un fiziskā pārslodze un tas ir kā uzkrāta stresa, noguruma un miega traucējumu rezultāts. Pastāv saikne arī starp sāpju lēkmēm un hormonālām izmaiņām, kas norit sievietes organismā menstruālā cikla laikā.

Migrēnas sāpju rašanās procesā galveno lomu spēlē trigemino-vaskulārās sistēmas aktivācija, kas, uzbudinot trīszaru nervu, izraisa stipras sāpes. Sāpes ir pulsējošas, bieži vienā pusē, ko pavada slikta dūša un reizēm pat vemšana, paaugstināta jutība pret gaismu, skaņām un smaržām. Šodien botulīna preparātus izmantot ne tikai, lai atbrīvotos no sejas grumbām, bet arī, lai atvieglotu migrēnas lēkmes.

Tā var būt epizodiska un hroniska

Ja trīs mēnešu laikā migrēnas lēkmes gadās biežāk kā 8 reizes mēnesī un galvassāpes ilgst vairāk kā 15 dienas mēnesī, tad jādomā par hronisku migrēnu. 3% gadījumu epizodiskās migrēnas gada laikā var ieņemt hronisku formu.

“Man bieži no pacientiem nākas dzirdēt, ka migrēna ir tikai iedomas un ar to neko nevajag darīt. Tā nav taisnība. Pilnībā to izārstēt nevar, tāpat kā izmainīt mūsu straujo dzīves ritmu. Migrēnas ārstēšanas pamatā ir tehnika, ar kuras palīdzību nepieciešams novērts migrēnas biežumu un lēkmju spēku. Savukārt viens no galvenajiem apstākļiem ir pacienta apgaismošana par šīs saslimšanas īpatnībām, iespējamiem iemesliem un kā rīkoties, ja atkal sākas sāpju lēkme. Jo bailes, kas rodas spēcīgu galvassāpju laikā, bieži vien tās tikai pasliktina,” atzīmē dakteris Skorodumvos.

Ir jāpārstāj lietot “vainojamos produktus”

Ir pārtikas produkti, kuru lietošana uzturā var izprovocēt migrēnu. Pie šiem produktiem pieder arī:

  • šokolāde.
  • siers,
  • sarkanvīns,
  • garšvielām bagāti asi ēdieni.

Jāatzīmē: strauja produktu ierobežošana uzturā bieži vien izraisa stresa reakciju. Tāpēc no tiem jāatsakās pakāpeniski.

Tāpat pēc iespējas vairāk jācenšas izvairīties no stresa situācijām, fiziskas pārslodzes un ir jācenšas izgulēties.

Medikamenti atvieglo sāpes, bet…

Parasti, ja lēkmes sastopamas reti (1-2 reizes mēnesī), galvassāpju atvieglošanai tiek izmantots pretsāpju medikamenti. Gadījumā, ja šie medikamenti nepalīdz, tiek lietoti triptāni – tie ir efektīvāki preparāti, kas radīti īpaši cīņai ar migrēnu. Tie sāpes atvieglo samērā ātri.

“Taču, ja runa ir par hronisku migrēnu, tad nepieciešama cita ārstēšanas taktika ar kompleksu un ilgstošu triptānu, antidepresantu, antikonvulsantu un Beta blokatoru lietošanu. Diemžēl pētījumi rāda, ka lielākā daļa pacientu neiztur vairākus gadus garu medikamentozo terapiju, kas noved pie dažādiem efektiem, tāpēc ārstēšana tiek pārtraukta. Migrēnas lēkmes atsākas ar jaunu sparu, sākas panika, ko pavada depresija un ticības zudums veiksmīgai ārstēšanai,” turpina neirologs.

Medicīnas zinātņu doktors, neirologs Andrejs Skorodumovs, ārstējot hronisku migrēnu, izmanto analgētisku (pretsāpju) botulīnu, kas bloķē sāpju impulsa padevi trigemino-vaskulārajos neironos. A tipa botulīns 155-195 U dozā tiek ievadīts galvas apvidū un kaklā. Pētījumi rāda, ka pēc divām procedūrām 6 mēnešu laikā galvassāpju intensitāte samazinās pat vairāk kā divas reizes. Taču noturīgs efekts un dzīves kvalitātes uzlabošanās gaidāma pēc pieciem terapijas kursiem ar 12 nedēļu intervālu.

Dr.Skorodumovs pacientus pieņem pirmdienās no plkst. 9:00, Rīgas 1. slimnīcas reģistratūras tālrunis: +371 67366323