Kā Rīga motivē atbrīvoties no atkarībām

3. Maijs, 2017

Rīgas Sociālais dienests nodarbojas ne tikai ar tūlītēju palīdzību, izsniedzot pabalstus un apsekojot nelabvēlīgas ģimenes. Kopš 2010. gada darbojas Atkarību profilakses sektors, kura mērķis ir motivēt  cilvēkus,  lai tie kļūtu sociāli aktīvi un brīvi no atkarības.  Intervijā ar portālu riga.lv Atkarības profilakses sektora vadītāja Kristīne Mozerte pastāstīja,  kādi ir viņas klienti un kādā veidā tiem ir iespējams palīdzēt.


Mūsu pamatdarbs ir konsultēt klientu, kuram jau ir atkarība. Tā ir smēķēšana, alkoholisms, narkomānija vai atkarība no azartspēlēm. Ka arī mēs strādājam ar līdzatkarīgajiem – tiem, kuri paši nelieto, bet tuvinieku atkarība iespaido ari viņus. Ģimenē, kurā tēvs vai māte atstāj visu naudu automātos vai nodzer, cieš visi. 

Man ir zināms gadījums, kad, pirms doties ceļojumā, pusstundu pirms vilciena atiešanas,  vīrietis spēļu zālē atstājis visu ceļojumam sakrāto naudu. Tādam cilvēkam ir grūti uzticēties, ar viņu ir neiespējami sadzīvot. Protams, ka lielākā daļa klientu ir veselas ģimenes, kurās atkarības ir gan sievai, gan vīram.

Ka mainīt atkarīgos? Kamēr pats cilvēks to negrib, neviens viņu nevar piespiest. Bet, dzīvojot ar atkarīgo, var sākt ar sevi.  Saprast, kādēļ tu ļauj tā uzvesties, kāpēc tu, varbūt pat neapzināti, esi izveidojis komforta zonu savam atkarības novājinātajam ģimenes loceklim , kurā nav nepieciešamības kaut padomāt  par to, lai ārstētos. Dažreiz izmaiņas dzīvē sākas ar to, ka līdzatkarīgais dod startu un atkarīgais sāk kustēties.

Foto: Riga.lv

Starp mūsu klientiem ir arī jaunieši ar paaugstinātu risku. Piemēram, Rīgas pašvaldības policija( RPP) pievērš uzmanību nepilngadīgajiem, kuri smēķē uz ielas un izskatot protokolus Administratīvās komisijas Bērnu lietas apakškomisija lemj nevis naudas sodu, bet audzinoša rakstura piespiedu līdzekli - apmeklēt speciālistus. Atkarības profilakses speciālisti runā ar pusaudzi par atkarības veidošanās mehānismu, kā pretoties vienaudžu spiedienam u.c. vielām.  Pateicoties sadarbībai ar RPP, mēs visam varam izsekot vai jaunietis pie mums ir ieradies, vai nē.

Atkarība mēdz būt sociāla, psiholoģiska un ģenētiska.  Ja cilvēkam vecāki vai vecvecāki ir bijuši slimi ar kādu no atkarības veidiem, tad, lai neiekristu šajā bedrē, vajag būt godīgam pašam pret sevi un netuvoties šīm lietām. Ja māte ir dzērusi un tu esi no  tā cietis, tad labāk izvairīties no alkohola lietošanas. Laikam jau visi zina gadījumus par tiem cilvēkiem, kuri ir uzauguši alkoholiķu ģimenē un nekad nedzer, aizliedz sev pat vīna glāzi. Bet diemžēl lielākajai daļai bērnu, kuri ir uzauguši vidē, kurā visi apkārt ir piedzērušies, varbūtība, ka viņš izaugs tāds pats, ir ļoti liela. Jo, lai mainītu dzīvi uz labo pusi, jāredz piemērs, kuru šīs ģimenes diemžēl nevar parādīt.

Cilvēki mēdz noliegt savas problēmas. Mēs palīdzam saprast, ka atkarība pastāv un motivējam klientu pieņemt lēmumu, lai dotos uz ārstēšanās iestādēm, kur var atveseļoties izmantojot dažādas ārstēšanās metodes. Cik klientu, tik metožu.  Lielākā daļa mūsu klientu atrodas visdziļākajā bedrē, viņi, it īpaši alkoholiķi, ir gan fiziski, gan psiholoģiski degradēti.  Mēs meklējam pieejas, motivāciju, lai cilvēks vēlētos mainīties. Tās var būt piecas konsultācijas, var būt desmit.  Ja godīgi, process reti kad ir ātrs. Joprojām valda mīts, ka atkarīgie cilvēki ir ar vāju raksturu. Nē, atkarība ir slimība. Un, ja cilvēks ir slims, ir jāārstējas.

Bieži brīnās, ka mēs palīdzam arī smēķētājiem.  Vispār atkarības nav pieņemts dalīt smagās un ne īpaši nopietnās. Smēķēšanu neuztver kā kaut ko nopietnu, jo cilvēks saglabājas sociāli aktīvs, neizkrīt no dzīves. Bet nikotīna atkarība ir visspēcīgākā un ir fiziska. Pati reiz smēķēju, un atmetot kļuvu laimīga un brīva – nevajadzēja plānot  savu  laiku tā, lai būtu iespēja uzpīpēt.  Maniem bērniem nebija jāelpo dūmi, kuri, pēc pīpēšanas uz balkona, ievilkušies apģērbā.  Katram cilvēkam jāatrod sava motivācija – stāstīt pusaudzim par kaitējumu veselībai ir gandrīz bezjēdzīgi, jo jaunatne to neuztver nopietni. Tāpēc mums jāprot atrast pieeju, kas var palīdzēt atmešanas procesā.

Foto: Riga.lv

Populāra frāze – sieviešu alkoholisms nav ārstējams.  Jebkuru atkarību nav iespējams izārstēt līdz galam, tā paliek uz mūžu. Ja es izsmēķēšu vienu cigareti, tad es būšu tur, kur biju agrāk. Ja alkoholiķis, kurš 5 gadus nedzer, pacels glāzi – viss būs jāsāk no jauna.  Varu pateikt, ka sieviešu alkoholisms ir ārstējams sarežģītāk, nekā vīriešu. Bet, ja to izārstē, tad varbūtība, ka sieviete noturēsies daudz ilgāk, nekā vīrietis, ir lielāka.

Ja esat labi situēts, bet jūtat, ka jums ir nepieciešama palīdzība, lai, piemēram, atmestu smēķēšanu vai azartspēļu atkarību, mēs varam palīdzēt informējot, izglītojot un motivējot uz ārstēšanos. Klientiem, kuri nav nosūtīti ar speciālista nosūtījumu, ir iespēja saglabāt anonimitāti un netiek iekļauti nekādās datu bāzēs, kā arī konsultācijas ir bez maksas. Alkoholisms ne uzreiz var novest pie pilnas degradācijas, piemēram, cilvēks, kurš strādā, audzina bērnus, var katru vakaru dzert alu, un tā arī ir atkarība. Ir svarīgi, lai to saprastu gan ģimene, gan pats cilvēks. Ja tas nenotiek, esam mēs, kuri palīdzēs atrast motivāciju ārstēšanai. Visefektīvākā atkarību ārstēšanās metode ir Minesota programma, kas piedāvā psihoterapeitisku pieeju, kas nepieciešamības gadījumā tiek koriģēta ar medikamentiem, bet pirmais solis ir paša cilvēka vēlme.

Gadījumā, ja jūs vēlaties atbrīvoties no kādas atkarības, informāciju par to, kur vērsties, varat atrast šeit.