Kā parūpēties par dzīvokļa drošību, dodoties atvaļinājumā?

27. Jūnijs, 2018

Lielākā daļa cilvēku atvaļinājumā dodas vasarā. Kāds paliek pilsētā, taču lielākā daļa pilsētnieku tomēr aizbrauc – uz ārzemēm, uz vasarnīcu vai laukiem. Mājas un dzīvokļi paliek nepieskatīti. Rīgas pašvaldības policija un „Rīgas namu pārvaldnieks” dod padomus, kā aizsargāt savu dzīvokli.


Rīgas pašvaldības policija aicina neatstāt bez uzraudzības mājdzīvniekus, aizvērt durvis un logus, kā arī nestāstīt katram pretimnācējam par savu ieplānoto braucienu.

Aizslēdziet ieejas durvis! Varētu šķist, ka šis padoms ir muļķīgs – protams, ka durvis ir jāaizslēdz! Taču Valsts policijas dati liecina, ka katra ceturtā zādzība notiek neaizslēgtu durvju vai neaizvērta loga dēļ. Arī vēdināšanas režīmā atstāts logs var tikt izmantots, lai iekļūtu dzīvoklī. Tādēļ prombūtnes laikā jāatceras, ka noteikti jāaizslēdz durvis un jāaizver visi logi.

Nestāsti par prombūtni sociālajos tīklos. Arī zagļi un kramplauži seko līdzi jaunākajām tendencēm un prot izmantot mirkļbirkas (jeb haštagus). Zagļi bieži vien pirms nozieguma pastrādāšanas novēro dzīvokļa īpašnieku, kā arī ievāc ziņas par viņu interneta resursos, tādēļ par prombūtni labāk informējiet tikai pašus tuvākos un uzticamākos.

Pabrīdiniet kaimiņus. Ja ar kaimiņiem ir labas attiecības un viņi ir uzticami, tad palūdziet viņiem pieskatīt dzīvokli. Tādā gadījumā, ja tomēr dzīvoklī pēkšņi būs kāda aktivitāte, kaimiņi zinās, ka jāizsauc policija. Policijas pieredze liecina, ka šāda prakse ļoti labi strādā un ne reizi vien bijis jābrauc uz izsaukumiem, kuros par zagli informējuši tieši kaimiņi.

Neatstājiet mājdzīvniekus vienatnē. Atvaļinājuma laikā vai reizēs, kad pēc kārtas ir četras brīvdienas, policija saņem izsaukumus uz dzīvokļiem, kuros bezpalīdzīgā stāvoklī atstāti mājdzīvnieki. Piemēram, pagājušajos Jāņos Rīgas pašvaldības policija no Rīgas dzīvokļu balkoniem glāba gan suņus, gan kaķus, kuri tur bija atstāti bez dzeramā ūdens un pārtikas.

Taču jāņem vērā, ka dzīvniekam nepietiek ar ūdeni un pārtiku vien – arī kaķiem un suņiem vajadzīga kompānija. Ja aizbraucat, tad palūdziet kādam pieskatīt mājdzīvnieku. Jāatceras, ka, ja dzīvnieka dzīvība ir apdraudēta, ir pieļaujams arī uzlauzt dzīvokļa durvis.

Ja aizbraucat uz ilgu laiku, tad mašīnu labāk atstājiet apsargātā autostāvvietā. Ja jūs aizbraucat uz vairāk kā 45 dienām, tad pie mājas mašīnu labāk neatstāt – to var evakuēt. Ja nav tehniskās apskates, tad to var izdarīt pat ātrāk – pēc 15 dienām.

Par to, ko darīt pirms aizbraukšanas, atgādina arī pašvaldības namu apsaimniekotājs "Rīgas namu pārvaldnieks".

Pirms došanās atvaļinājumā, neaizmirstiet savlaicīgi nodot skaitītāju rādījumus. Tas jaizdara katra mēneša 25. līdz 27. datumā. Ja atvaļinajums sakrīt ar šiem datumiem, tad padomājiet, kā jūs to izdarīsiet. Vai nu jālūdz kādam izdarīt to jūsu vietā, vai arī to iespējams izdarīt arī attālināti – www.e-parvaldnieks.lv vai nosūtot SMS (instrukcija atrodama šeit – www.rnparvaldnieks.lv).

Pārbaudiet ūdensapgādes sistēmu – vai no krāniem nepil ūdens, vai tualetes skalojamā kastē viss ir kārtībā, un tamlīdzīgi. Vēlams atslēgt ūdens padevi dzīvoklī, aizverot ūdens padeves ventili. 

Par savu prombūtni paziņojiet apsaimniekotājam – uzrakstiet iesniegumu. Tajā jānorāda telefona numurs, uz kuru jūs ir iespējams sazvanīt. Vēlams kādam (draugiem, kaimiņiem, mājas vecākajam) atstāt atslēgu – komunikāciju bojājumu gadījumā.

Savukārt tiem, kuriem dzīvokļos ir uzstādītas gāzes plītis, "Latvijas gāze" pirms aizbraukšanas iesaka noslēgt gāzes padevi – vienkārši aizgriežot krānu.