Kā pareizi vērot zvaigznes

13. Decembris, 2017

Gada gaitā mūsu planētai garām dodas ne mazāk kā 60 meteoru plūsmas, kuras mēs saucam par zvaigžņu lietu. Un tas tā ir tāpēc, ka, ja debesis vēro ar neapbruņotu aci, tad šķiet, ka zvaigznes patiešām krīt. Šī parādība ir skaista un aizraujoša. Tāpēc pastāstām, kā pareizi vērot zvaigznes.


Kāpēc zvaigznes “krīt”?

Meteoru plūsma ir dabas parādība, kad meteoru plūsma pietuvojas Zemei un aiz sevis atstāj skaistu “zvaigžņu asti”. Šī aste ir daudz spilgtāka, nekā parastu zvaigžņu gaisma, tāpēc to ir viegli pamanīt bez teleskopa un citām ierīcēm gadījumā, ja debesis ir skaidras.

Kur būs redzams zvaigžņu lietus?

Parasti šī dabas parādību var novērot Zemes Ziemeļu puslodes iedzīvotāji. Un vislabāk krītošās zvaigznes ir redzamas pēc pusnakts un gandrīz līdz rītausmai. Vislabāk zvaigžņu vērošanai izvēlēties paaugstinājumu, lai debesis neaizklātu koki vai ēkas.

Pēc Latvijas Astronomijas biedrības pārstāves Annas Ginteres vārdiem, paša ērtībai jāņem līdzi silta sega vai pludmales krēsls, jāapguļas un nepārtraukti jāvēro debesis – desmit minūšu laikā zvaigžņu vērotāji noteikti redzēs krītošu zvaigzni.

Zvaigznes Rīgā iespējams vērot arī iekštelpās. Piemēram, Latvijas Universitātes observatorijā  (Adrese: Latvijas Universitāte, Raiņa bulvāris 19, Rīga) Observatorijā novērojumi notiek ceturtdienās no plkst. 19:00 - 21:00.

Kas var traucēt zvaigžņu vērošanai?

Šogad šīs skaistās dabas parādības vērošanai var būt vairāki šķēršļi. Pirmkārt, lietus un mākoņains laiks. Otrkārt, pārāk spilgts mēness neļaus izbaudīt debesis pilnā mērā.

Māņticīgi cilvēki šajā gada laikā iedomājas dažādas vēlēšanās.