Kā pareizi iekopt puķu dobi pie mājas

24. Maijs, 2017

Beidzot ir iestājies pavasaris. Laika apstākļi jau ir noskaidrojušies un sulīgi zaļie koki un krūmi mijas ar maigām puķēm, kuri garāmgājējus lutina ar asiem un saldiem aromātiem. Savos mazdārziņos ir atgriezušies atpūtnieki. Ja nav ne savas vasarnīcas, ne lauku, bet ir pamodusies vēlme rušināties pa zemi, tad kāpēc gan nesavest kārtībā puķu dobi pie mājas par prieku sev un apkārtējiem? Mūsu eksperti – Rīgas dārzi un parki apstādījumu plānotāja Laine Treidena un RNP dārzniece Anete Frienberga pastāsta, kā to darīt pareizi.


Kad sākt darbus un ko stādīt?

Vislabāk stādīt mazprasīgus un noturīgus ziedaugus. Svarīga ir vietas izvēle - saulaina vai ēnaina vieta, un līdz ar to arī puķu izvēle būtu jāpiemēro izvēlētajai vietai. Taču jārēķinās ar to, ka sākotnēji, kamēr augi ieaugas, tie būs regulāri jālaista un jākopj. Vēlāk ik gadu jāmēslo, jānogriež vecās lapas un noziedējušie ziedi, dobe jāravē.

Foto: Riga.lv

“Visbiežāk iestādītos augus pie dzīvojamām mājām kāds izzog un noplūc. Izbradā tikai tādos gadījumos, ja dobe  ir ierīkota tai nepiemērotā vietā - tuvu rotaļu laukumam vai atpūtas zonai, vai iestaigātu celiņu tuvumā un piebraucamajās vietās, kur ir intensīva  autotransporta kustība,” saka Treidena.

Pirmajā gadā pēc iestādīšanas ziedaugi regulāri jālaista. Arī turpmākajos gados karstās vasarās bez laistīšanas neiztikt. Tas ir atkarīgs no laika apstākļiem.

Foto: Riga.lv

Vai drīkst stādīt kokus un krūmus?

Vispiemērotāk pie dzīvojamām mājām ir stādīt dekoratīvus, ziedošus krūmus. Tie nedrīkst būt ļoti augsti, lai neaizēnotu pirmo stāvu logus. Krūmu kopšana ir mazprasīgāka kā puķu stādījumu kopšana. Taču pavasarī vai rudenī krūmiem būs nepieciešama apgriešana un sauso zaru izgriešana.

Foto: Riga.lv

Pagalmos tuvu ēkām nav ieteicams stādīt lielus kokus un augstus krūmus. Pēc gadiem tie izaug un vainagi salapo milzīgā apjomā, kā rezultātā rada ēnu, saules gaisma neiespīd mājas logos un mājas iedzīvotāji ir neapmierināti ar radušos situāciju.

Lielus kokus stādīt pie mājas nav ieteicams, jo starp tiem ir tādi, kuri ar savām saknēm var aizskart mājas pamatus. Ja tomēr vēlaties iestādīt augļu koku vai nelielu skuju koku, piemēram, tūju, labāk konsultēties ar speciālistu no namu apsaimniekošanas uzņēmuma.

“Nekādā gadījumā nedrīkst izvēlēties augus ar indīgiem augļiem, dzinumiem un lapotni, kā arī augus ar asiem dzelkšņiem,” brīdina Treidena.

Foto: Riga.lv

Uz balkoniem stādīt augus ir atļauts. Bet uzmanīgi.

Uz balkoniem konteineros nav aizliegts stādīt kultūraugus. Ja tie labi aug un dod ražu, tad droši to var darīt.

Piekārtiem puķu podiem ir jābūt ne tikai skaistiem, bet arī drošiem. Savukārt tomātu vai gurķu “plantācijas” nedrīkst noslogot balkona vai lodžijas konstrukciju.

Foto: Riga.lv

Kā pareizi “iekopt dārzus” uz balkoniem vai lodžijām, lasiet šeit.

Ja netiec galā pats – pieaicini speciālistu

Namu apsaimniekošanas uzņēmumā RNP no pagājušā rudens strādā dārznieku brigāde. Ja iedzīvotājiem ir vēlēšanās, zālienu labiekārtošanas darbiem pie mājas iespējams pieaicināt profesionāļus.

Foto: Riga.lv

“Iesniegumu par lūgumu savest kārtībā teritoriju var iesniegt mājas pilnvarotā persona, ja tāda ir. Ja tādas nav, tad ir sarežģītāk – jāpieņem kopības lēmums (dzīvokļu īpašniekiem savstarpēji jāvienojas), kādus dārzniecības darbus mājas iedzīvotāji vēlas, kā arī - kā darbus apmaksāt. Tāpat ir arī gadījumā, ja lēmumu pieņem mājas vecākais, pārstāvot mājas iedzīvotājus” stāsta Anete Frienberga.

“Šopavasar esam divās adresēs izveidojuši apstādījumus, izretinājām krūmus, nogriezām sausos zarus, iestādījām puķes. Saskaņotas vēl divas adreses. Pašlaik strādājam Čaka ielā. Apskatīt, kā izskatās mūsu veidotie zālieni, iespējams RNP teritoriālajā iecirknī “Austrumi”,” atzīmē Frienberga.

Foto: Rīgas namu pārvaldnieks

Foto: Rīgas namu pārvaldnieks

Foto: Riga.lv

Galvenās kļūdas, kuras pieļauj dārznieki pagalmos

Pēc Anetes vārdiem, visbiežāk cilvēki nepareizi iestāda kokus un krūmus – ļoti tuvu balkoniem (tuvāk par pieciem metriem tas ir aizliegts). Ar puķēm nekādu problēmu parasti nav. Bet pagaidām vēl nav redzēts gadījums, kad kāds būtu iestādījis indīgus vai ērkšķainus augus.

Foto: Riga.lv

No tautas nostāstiem:

Blakus mājām nav ieteicams stādīt ozolus, kuri apveltīti ar spēcīgu enerģētiku un ietekmē ģimenes galvu. Bērzam kā aizsargvairogam jāaug tikai aiz žoga. Riekstu kokus nedrīkst stādīt pie mājas, jo tā saknes ar laiku var sabojāt pamatus. Nav vēlams mājas teritorijā stādīt vītolus, īves un apses, kuri ir bēdu un nāves vēstneši. Ja ģimenē ir līgava, tad ar tūju stādīšanu labāk nogaidīt. Apses labāk stādīt aiz sava zemes gabala, tālāk no mājas.