Kā pārdzīvot karstumu: ārsta ieteikumi

19. Jūlijs, 2016

Gadā ir 365 dienas, 14 no tām ir karstas. Ir cilvēki, kuri šīs karstās dienas gaida un ir tie, kuri karstumu panes slikti. Rīgas 1. slimnīcas ārste interniste (terapeite) Ilze Reinholde dod vairākus vienkāršus padomus, ko darīt, ja karstums nesniedz nekādu prieku.


„Vispār es teikšu, ka cilvēki vienmēr atrod kaut ko, ar ko būt neapmierinātiem – ja ir auksti, tad slikti, ja karsti – arī slikti. Visā jāmeklē pozitīvais, kas, starp citu, nāk par labu veselībai! Piemēram, karstumā var vilkt skaistas zīda kleitas un vieglas sandales,” – ar smaidu saka ārste.

Pirmkārt, karstumā nevajadzētu valkāt sintētiska materiāla apģērbu.

„Vislabākie varianti ir kokvilna, lins, zīds, viskoze. Sintētikā cilvēks ir kā kokonā,” – saka mediķe. Vai arī jāizvēlas apģērbs no tāda materiāla, kas ar modernajām tehnoloģijām ražots no sintētiskās šķiedras, taču laiž cauri gaisu.

 „Karstumā nav ieteicams  dzert alkoholu – tas atūdeņo. Taču, ja jūs arī dzerat vīnu vai alu, tad noteikti vajadzīgs arī ūdens, lai atjaunotu zaudētās ūdens rezerves,” – saka ārste. Karstās dienās arī vajadzētu atteikties no sāļa ēdiena – arī tas atūdeņo organismu.

 „Vissmagāk karstumu pārcieš cilvēki ar sirds un asinsvadu sistēmas problēmām.

Tie, kam ir paaugstināts spiediens, un viņi regulāri lieto medikamentus samazināšanai,  jāatceras - karstumā cilvēks vairāk svīst, bet asinsvadi paplašinās, līdz ar to arteriālais spiediens samazinās, tāpēc, iespējams, ir jāsamazina antihipertensīvo līdzekļu deva.

Kā arī mazuļiem bērniem karstumā ir smagi, un  viņi nevar to pateikt.  Nevajag gaidīt, kad mazulis kļūst niķīgs.  Bērnam jādod iespēja nedaudz atvēsināties, piemēram, ar peldi vēsā ūdenī. Un jāpiedāvā padzerties ūdeni pēc iespējas biežāk,” – norāda speciāliste.

Kas attiecas uz ūdeni, karstumā tas jādzer visiem un lielos daudzumos. Bet tiem, kas strādā ofisā bez kondicioniera – jātur logi atvērti, lai nodrošinātu gaisa cirkulāciju.

Ilze Reinholde
Rīgas 1. slimnīcas ārste interniste (terapeite)