Kā noskaidrot, vai jūsu bērns nelieto narkotikas?

24. Maijs, 2018

Pusaudžu vecuma organisma hormonālās izmaiņas jūsu bērna noskaņojumu un uzvedību padara neparedzamu. Te viņš ir jautrs, optimistisks un možs, te – depresīvs un nomākts. Šī nepastāvība, kā arī interese par visu nezināmo, reizēm noved pie tā, ka mierinājumu bērns sāk meklēt… apreibinošās vielās. Kā nepalaist garām trauksmes signālus un ko vecākam darīt situācijā, ja bērns ir “uzsēdies” uz narkotikām, trankvilizatoriem vai “zālītes”?


Apšaubāmas lietas ir izmēģinājis katrs septītais

Rīgas domes Labklājības departaments pirms gada prezentēja pētījumu par riska faktoriem, kas izraisa pusaudžu atkarību no apreibinošām vielām. Anketēšana tika veikta anonīmi. Dalībnieki bija 10. klašu skolēni, tas ir, bērni 15-16 gadu vecumā.

Un, kaut gan 76% pusaudžu ir atzīmējuši, ka ir apmierināti ar sevi un “dopings” nav nepieciešams, daļa tomēr atzinās, ka pašapmierinātības labad viņi regulāri patērē atkarību izraisošas vielas. Piemēram, 11% jauniešu katru dienu smēķē cigaretes, vēl 9% - elektroniskās cigaretes. Kā minimums vienu reizi pēdējā mēneša laikā alkoholu bija lietojuši 38% pusaudžu.

Tāpat ievērojama daļa skolēnu kaut reizi dzīvē ir izmēģinājuši narkotiskās vielas – marihuānu (16%), bezrecepšu miegazāles un trankvilizatorus (12%), augu maisījumus (7%). Jaunieši, kuri kaut reizi ir izmēģinājuši narkotikas, biežāk saskaras ar depresīvu garastāvokli. Tāpat aptauja rāda, ka nelegālu apreibinošo vielu lietošana lielākoties saistīta ar bērna nestabilo emocionālo stāvokli, pārdzīvojumiem un krīzēm un kalpo kā emocionālās spriedzes samazināšanas līdzeklis.

Riska grupā – bērni bez īpašas nodarbošanās un no nelabvēlīgām ģimenēm

Visbiežāk atkarību tīklā nonāk pusaudži, kuriem pēc skolas nav īpašas nodarbošanās. Taču tas tieši ir vecums, kad bērnu jau ir grūti motivēt un likt kaut ko darīt pret paša gribu. Starp citu, uz jautājumu par savu emocionālo stāvokli 25% jauniešu (tas ir, katrs ceturtais!) ir atbildējuši, ka bieži neizjūt interesi kaut ko darīt, 18% ir nervozi un viņiem ir grūti iemigt, 17% izjūt spriedzi. Bērni, kuri lieto apreibinošas un atkarību izraisošas vielas, šādas izjūtas pārdzīvo biežāk.

http://www.veseligsridzinieks.lv/category/atkaribas-profilakse/

 “Ja redzat, ka ar jūsu bērnu kaut kas nav, kā parasti, viņš ir aizdomīgs, viegli uzbudināms, bieži nervozē, atsakās no ierastajām darbībām vai ēdiena, slikti guļ, vai arī, ja jūsu bērnam strauji ir nomainījies draugu loks, ir pamats aizdomām par to, vai jūsu bērns neatrodas apreibinošu vielu ietekmē,” portālam riga.lv stāsta Rīgas domes Labklājības departamenta Sociālā dienesta atkarību profilakses speciāliste Tatjana Grigorjeva.

Marihuāna un psihotropās vielas

Ja bērns lieto alkoholu, ir jūtama tam raksturīgā smaka, taču, ja runa ir par narkotikām un medikamentiem, smakas var arī nebūt. “Neviens narkologs ar neapbruņotu aci nepateiks, vai pusaudzis kaut ko ir lietojis vai nē. Vecākiem to uzminēt ir vēl grūtāk. Tāpēc, ja ir radušās aizdomas, ka kaut kas tomēr ir lietots, labāk vērsties Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrā Tvaika ielā 2, kur tiks veikta bezmaksas asins analīze un viss tiks noskaidrots,” skaidro speciāliste. 

Narkotikas nav tik nepieejamas, kā šķiet daudziem vecākiem. Maldās arī tie, kuri domā, ka narkotikas maksā lielu naudu. Bez “spaisa” un citām sintētiskajām vielām mūsdienu jaunieši lieto marihuānu un medicīniskās psihotropās vielas, ko iespējams iegādāties bez receptes.

Paši skolēni problēmas neredz. Un ļoti bieži ne tikai lieto aizliegtos preparātus, bet arī izplata tos: narkotiku dīleri izmanto jauniešu lētticību. Uz pusaudžiem iedzīvojas arī apšaubāmi dīleri, kuri uztura bagātinātāju veidā pārdod trankvilizatorus, kas paredzēti cilvēkiem, kuri cieš no depresijas, bezmiega, utt.

Palīdzīga roka ir tepat blakus. Turklāt bez maksas!

“Lai atrisinātu bērnu atkarību problēmu, pie mums vēršas sociālie darbinieki, pedagogi, retāk vecāki. Ja ir tikai radušās aizdomas, mēs vienmēr nosūtām bērnu uz Psihiatrijas un narkoloģijas centra pārbaudi, tur bērns būs ārsta uzraudzībā. Pie mums - Rīgas Sociālajā dienestā Atkarību profilakses sektorā, vecāki un bērni saņems atkarības un līdzatkarības veidošanās procesu skaidrojumu; psiholoģisku un emocionālu atbalstu un motivēšanu atkarību veicinoša dzīvesveida pārtraukšanai,” komentē Tatjana Grigorjeva.

Daudzi vecāki nezina, ka Rīgas sociālajā dienestā ir iespējams saņemt palīdzību arī dažāda veida atkarību gadījumā (tostarp arī apreibinošu vielu atkarības gadījumā), ja ar to saskārušies gan bērni, gan pieaugušie. Un tas ir bez maksas! Individuāli un grupās. Palīdzība tiek sniegta ne tikai maznodrošinātiem un trūcīgiem cilvēkiem.

Pašlaik Rīgas sociālajā dienestā strādā četri atkarību profilakses speciālisti, kuri konsultē gan pusaudžus, gan pieaugušos:

 • pastāsta, kāpēc rodas atkarība;
 • sniedz psiholoģisku un emocionālu palīdzību;
 • palīdz bērnam atrast motivāciju, lai cīnītos ar tieksmi pret atkarībām;
 • palīdz risināt problēmas attiecībās ar pieaugušajiem vai pusaudžiem.

Pusaudži var piedalīties arī grupu nodarbībās.

 • Informācija par speciālistu darbu pieejama šajā saitē, kā arī Rīgas sociālā dienesta filiālēs.
 • Papildus informācija pieejama, zvanot atkarības profilakses sektora vadītājai Kristīnei Mozertei – 67037953 (kristine.mozerte@riga.lv). Apmeklētājus viņa pieņem Vidrižu ielā 1, 111. kabinetā, 1. stāvā.
 • Šeit atrodama informācija par to, kā norit nodarbības ar atkarības profilakses speciālistiem (tās pieejamas arī krievu valodā!)

Bērns nedzīvos ar zīmogu visu mūžu. Galvenais ir tikt galā ar viņa problēmām

Jānorāda, ka, ja apstiprinās aizdomas par narkotisko vielu atkarību, vecākiem un pusaudzim nāksies apmeklēt atkarības speciālistu un narkologu Tvaika ielas narkoloģijas centrā ne reizi vien. Visbiežāk rehabilitācijas process aizņem aptuveni gadu. Vecākiem nevajag baidīties, ka jūsu bērnam visu mūžu nāksies dzīvot ar zīmogu “narkomāns”,  kas tiktu ierakstīts slimnīcas grāmatvedībā. Pats galvenais, lai atkarība tiktu pārvarēta un tā vairs neatgrieztos. Un kārdinājumu mūsu pasaulē ir daudz – tās ir ne tikai apreibinošas vielas, alkohols un cigaretes. Pie mūsdienu atkarībām var pieskaitīt telefonu, datorspēles un citas ierīces, kā arī pārēšanos vai, tieši otrādi, tieksmi badoties.

Un vēl ļoti svarīga informācija: nesen Rīgā atvērts pusaudžu atkarību apkarošanas centrs, kurā bez maksas iespējams doties uz nodarbību un konsultāciju ciklu bērniem, kuri cieš no kādas atkarības. Sīkāk par centra darbību lasiet šeit.

Komentē psihiatrs, psihoterapeits Ariels Martovs-Rezņiks

Vecākiem vajadzētu uzmanīties, ja bērns:

 • ir pārāk miegains, ar aizturi saziņā, apātisks (iespējams, ka viņš lieto psihotropos medikamentus);
 • tieši otrādi – ir pārāk uzbudināts, agresīvs, uzvedas neadekvāti (šādu reakciju izsauc “spaiss” un tam līdzīgās vielas);
 • bērnam ir pārāk sarkanas aci, sašaurinātas vai paplašinātas zīlītes;
 • viņš zaudē interesi par vaļaspriekiem, nomaina draugu loku (visbiežāk pret apšaubāmiem draugiem).

Kā šajā situācijā rīkoties?

Pusaudzis diez vai uzreiz atzīsies, ka kaut ko lieto. Viņš to noliegs, slēps, cik ilgi vien iespējams. Tāpēc vecākiem pats svarīgākais ir iemācīties atklāti ar savu bērnu sarunāties. Un sarunāties vispār, apspriest viņa “pusaudžu” problēmas, vairāk interesēties par to, kā dzīvo jūsu bērns. Jo no ceļa noiet ne tikai bērni no nelabvēlīgām ģimenēm, kuri “nekā nav nodarbināti”. Arī pārmērīgu vecāku ambīciju dēļ ar ārpusskolas nodarbībām pārslogots bērns – teicamnieks var protestēt un vienā brīdī “salūzt”, sākt atslābināties ar narkotiku vai alkohola palīdzību. Bērnam ir jānodarbojas ar to, kas viņam patiešām patīk.

Ar varu bērnu uz pārbaudi pie ārsta vai speciālista uz konsultāciju pierunāt diez vai izdosies. Ir svarīgi, lai vecāki prastu vienoties. Ja bērns atsakās, tad reizēm nākas pielietot neparastas metodes un ierobežojumus, lai panāktu vēlamo uzvedību (tā var būt dažādu ierīču atņemšana, utt.). Padomus, kā to izdarīt, var dot arī speciālists.

Starp citu, bērns var izrādīt netipisku uzvedību arī citu atkarību gadījumā, piemēram, ja bērns ir atkarīgs no videospēlēm, sociālajiem tīkliem, utt. Lai cik paradoksāli tas arī nebūtu, lielākajā daļā gadījumu nevēlamas bērna uzvedības rašanās iemesli meklējami ģimenes locekļu savstarpējās attiecībās – starp vecākiem un bērniem. Tāpēc vispirms vecākiem ir jāpadomā par savām attiecībām, pašiem savlaicīgi jāmeklē speciālistu palīdzība, tad, iespējams, izdosies pārvarēt pat briesmīgākās problēmas.

Foto: infografika