Kā nekļūt par gāzes noplūdes upuri?

20. Novembris, 2017

Ja jūsu mājās tiek izmantotas gāzes ierīces – plīts vai balons, tad stingri jāievēro drošības instrukcijas un noteikumi. Sākoties apkures sezonai, gāzes noplūžu dēļ ir palielinājies nelaimes gadījumu skaits.


Bezatbildīga un neprasmīga attieksme pret drošības noteikumiem noved pie avārijām. Bieži vien gāzes noplūdes notiek, mainot gāzes balonus vai pārvietojot gāzes plītis virtuvē.

Kā pasargāt savu dzīvesvietu

Gāzes plīts pārvietošana, pieslēgšana, atslēgšana un citas darbības, izņemot tās mazgāšanu, un ēst gatavošanu, ir veicamas TIKAI ar AS “Latvijas Gāze” atļauju, jo patstāvīga rīkošanās ar gāzi ir bīstama.

Par savu vēlmi jāziņo, zvanot pa bezmaksas tālruni 155, lai vienotos par speciālista ierašanās laiku . Ja gāzes ierīces pārvietošana notiek 1,5 metru rādiusā no tās pašreizējās atrašanās vietas, racionāli ir ierīkot lokano savienojumu, jo tas ir gan lētāk (izmaksā aptuveni 50 eiro), gan vienkāršāk. Ja plīts tiek pārvietota par vairāk nekā 1,5 metriem, nepieciešams pārvietot caurules, kas ne tikai maksās dārgāk ( 100 – 140 eiro), bet arī sarežģīs gan iebūvi, gan apkopi. Ja plānojat veikt kapitālo remontu,  lasiet šo materiālu.  

 • Neatstājiet ieslēgtu gāzes plīti bez uzraudzības
 • Pametot dzīvokli uz vairākām dienām, noslēdziet gāzes cauruli
 • Neizmantojiet gāzes plīti dzīvokļa apkurināšanai
 • Uzstādiet aparatūru ar Eiropas kvalitātes sertifikāta zīmi “CE”
 • Lietojiet dabasgāzes iekārtas atbilstoši ražotāja norādījumiem
 • Apkures katlu un ūdenssildītāju apkopi vēlams veikt divreiz gadā (pirms un pēc apkures sezonas) vai atbilstoši ražotāju rekomendācijām
 • Rūpējieties par gāzes plīts tīrību
 • Par dabasgāzes iekārtu apkopi un ēkas iekšējo gāzes apgādes sistēmu ir atbildīgs ēkas vai dzīvokļa īpašnieks un sistēmas lietotājs
 • Dabasgāzes lietotājs ir atbildīgs par skaitītāja stāvokli (to aizliegts patvaļīgi noņemt vai pārvietot) un plombu saglabāšanu (tās drīkst noņemt tikai AS “Latvijas Gāze” pārstāvji). Par nelikumīgām darbībām ar patērētās dabasgāzes komercuzskaiti ir kriminālatbildība. Pārliecinies par savas mājas drošību  virtuālajā drošības tūrē

Sajūtot specifisko dabasgāzes smaku kopējā kāpņu telpā, pie kaimiņa durvīm, vai uz ielas – nekavējoties zvaniet Avārijas dienestam (114), jo avārijas situācijas apdraud arī apkārtējo cilvēku dzīvību un viņu īpašumu.  

Pārliecinies par savas mājas drošību  virtuālajā drošības tūrē

 Ko darīt, ja jau notikusi gāzes noplūde?

 • Zvaniet avārijas dienestam pa tālruni 114
 • Neieslēdziet elektriskās ierīces un gaismu
 • Neveidojiet caurvēju, jo tas var radīt dzirksteli, kam sekos sprādziens

Apdrošināšanas uzņēmuma BALTA atlīdzību direktors Ingus Savickis atzīmē, ka 36% nelaimes gadījumu iemesls bijis neuzmanīga rīcība ar gāzi. “Šādu gadījumu nav ļoti daudz, bet tie visi nodara būtisku kaitējumu mājoklim,” viņš atzīmē. Par to, kāpēc ir vērts apdrošināt savu dzīvokli, iespējams izlasīt šeit.

Kāpēc nedrīkst aizvērt ventilācijas šahtas?

SIA „Rīgas namu pārvaldnieks” tehniskās ugunsdrošības inženieris Artūrs Laizāns uzsvēr, ir aizliegts aizvērt ventilācijas šahtu atveres ar vāciņiem. Pa šahtu tiek novadītas ne tikai nepatīkamas smakas no svešiem dzīvokļiem, bet arī nesadegušās gāzes daļiņas. Ar dabisko ventilācijas sistēmu pietiek, lai novadītu ne tikai slikto gaisu, bet arī atlikušās daļiņas, kas veidojas gāzes sadegšanas procesā, jo gāze nesadeg pilnībā. Un, ja nav ventilācijas, var notikt sprādziens. Tādēļ sistēmu nedrīkst aizvērt, un tā ir jātīra viņš stāsta . Vairāk par ventilāciju un jaunajiem noteikumiem iespējams izlasīt šajā saitē, izlasīt šajā saitē

NODERĪGI:

Dūmu detektori: kā tie strādā?

Ko darīt, ja sācies ugunsgrēks