Kā kļūt par brīvprātīgo?

12. Februāris

Brīvprātīgo kustība Latvijā paplašinās un ar katru gadu arvien vairāk cilvēku iesaistās brīvprātīgajā darbā, bez atlīdzības sniedzot palīdzību tiem, kam tā nepieciešama. 


Ar Rīgas domes atbalstu

Rīgas dome katru gadu izsludina konkursu finansiāla atbalsta piešķiršanai brīvprātīgā darba realizācijai padotībā esošajās iestādēs. Plašākā informācija par konkursu - www.iksd.riga.lv. Pieteikšanās konkursam noslēgsies 13. februārī.

2017. un 2018. gadā Rīgas domes izglītības sporta un kultūras departaments ir piešķīris finansējumu vairākiem sabiedrības integrācijas projektiem brīvprātīgā darba programmu īstenošanai.

Atbalstu saņēma Rīgas 93.vidusskolas; Rīgas 85.vidusskolas; Rīgas Centrālās bibliotēkas; Rīgas pirmsskolas izglītības iestādes „Mārdega”; Rīgas sociālās aprūpes centra „Mežciems”; Rīgas Sociālā dienesta “Ābeļzieds”; Rīgas Daugavgrīvas vidusskolas;  Rīgas Hanzas vidusskolas; Bērnu un jauniešu vides izglītības centra "Rīgas Dabaszinību skola"; Bērnu un jauniešu centra "Altona"; Rīgas sociālās aprūpes centra "Stella maris"; Rīgas sociālās aprūpes centra "Mežciems" projekti.

Zvanu centrs senioriem

Rīgas domes Labklājības departaments jau vairākus gadus veiksmīgi īsteno projektu senioriem “Hallo, Senioru zvanu centrs!”. Katru dienu no plkst. 10.00 līdz 14.00 brīvprātīgie seniori sniedz atbildes uz jautājumiem, kurus zvanu centram uzdod citi vecāka gadagājuma cilvēki. Pa tālruni var saņemt informāciju par aktuālākajām tēmām, uzzināt par brīvā laika pavadīšanas iespējām, par pilsētas kultūras pasākumiem, vai arī var vienkārši parunāt ar vienaudžiem par dzīvi.

Ikvienam zvanu centra darbā iesaistītajam senioram ir iespēja izmantot praktiski gan semināros iegūtās zināšanas, gan arī savu dzīves pieredzi un iemaņas. Brīvprātīgajiem senioriem ir iespēja izvēlēties sev ērtāko laiku un dienu. Lai iesaistītos zvanu centra darbībā, var nākt darboties viens vai kopā ar draugiem.

Vairāk par brīvprātīgo darbu var uzzināt pa tālruni 67037114 (Aija) vai 67105193 (Līga).

Palīdzība sociālās aprūpes centriem

Labklājības departaments vada darbu visos Rīgas sociālās aprūpes centros: tiek organizēti koncerti un spēles, notiek lasītāju un sarunu klubi. Informāciju par brīvprātīgā darba iespējām meklējama, sazinoties ar pašvaldības padotībā esošajām institūcijām.

Rīgas Sociālā dienesta dienas centrs „Ābeļzars” aicina pieteikties brīvprātīgā darbam gan seniorus, gan studentus (arī ārzemju).

Rīgas pašvaldības bērnu un jauniešu centrā darbojas brīvprātīgie, ar kuriem tiek slēgts līgums uz gadu, pirms līguma slēgšanās jāiesniedz veselības izziņa, pārbauda, vai potenciālais brīvprātīgais nav bijis sodīts. Brīvprātīgie vada pasākumus, ekskursijas, palīdz audzinātājiem. 2017. un 2018. gadā  noslēgti 60 brīvprātīgā darba līgumi.

Platforma brīvprātīgajiem

2016. gadā tika izveidota platforma brivpratigie.lv. Divu gadu laikā platformā ir reģistrējies 3601 brīvprātīgais un paveiktas 312 misijas, no kurām visvairāk īstenotas Rīgā, Jēkabpilī un Jelgavā.

Latvijas brīvprātīgā profils: aptuveni 23 gadus jauna sieviete ar augstāko izglītību. Arī vecāka gadagājuma cilvēki aizvien aktīvāk pievēršas brīvprātīgajam darbam.

Katru gadu 5. decembrī, atzīmējot Starptautisko brīvprātīgo dienu, notiek īpašā ceremonija “Gada brīvprātīgais”, kuru organizē Brivpratigie.lv komanda.

Izvirzīt labākos brīvprātīgā darba veicējus vai organizatorus godināšanai var jebkurš Latvijas iedzīvotājs, nevalstiskā organizācija, valsts vai pašvaldības iestādes pārstāvis. 2018. gadā tika saņemti 175 pieteikumi.

2018. gadā Goda zīmi saņēma arī rīdziniece Indra Lodziņa, kura kopā ar ģimeni uzdāvinājusi Rīgas sociālās aprūpes centram “Mežciems” Boče spēles - īpašas spēles ar bumbu invalīdiem - komplektu. Un tagad katru sestdienu “Mežciema” iedzīvotāji kopā ar entuziasma pilno Indru apgūst vienu no populārākajām paraolimpisko sacensību veidiem.

“Vienmēr esmu sevi uzskatījusi par amerikānieti, kas piedzimusi „nepareizajā” kontinentā, jo Amerikā brīvprātīgais darbs ir ļoti izplatīts. Arī man vienmēr tuva bijusi koncepcija, ka cilvēks ne tikai ņem no sabiedrības, bet dod tai arī pretī. Gribēju padarīt savu eksistenci jēgpilnāku. Tas man dāvā mežonīgu prieku par to, ka vismaz vienā vietā mani tiešām gaida un par manu ierašanos patiesi priecājas,” – stāsta Indra, precīzi norādot, ka ar brīvprātīgo darbu nodarbojas jau 29 mēnešus.

“Man vispār ir tikai pozitīva pieredze un atmiņas. Labi palicis atmiņā pirmā tikšanās ar sociālās aprūpes centra "Mežciems" iemītniekiem, kad kopā devāmies ekskursijā uz Likteņdārzu. Galvenais ir spert pirmo soli un nonākt līdz šādai iestādei vai organizācijai. Tālākais jau būs vieglāks. Pats darbs sagādās tik daudz prieka, ka darīsiet to sevis, ne kāda cita dēļ. Un galu galā, ja nepatiks vai nevarēsiet, neviens pa galvu nesitīs un ļaunu prātu neturēs. Arī viena diena kā brīvprātīgajam ir labāk nekā neviena,” – ir pārliecināta Indra.