Kā izvēlēties suni un kāpēc dažas suņu šķirnes nedrīkst turēt dzīvoklī?

4. Janvāris, 2018

Pūkaini un gludi, lieli un mazi, šķirnes un bezšķirnes. Suņi ir dažādi, bet kā izvēlēties to, kas jums ir vislabāk piemērots? Vai uz suņiem attiecas modes tendences un kā tās ir bīstamas? Uz šiem un citiem jautājumiem intervijā ar portālu riga.lv atbildēja Latvijas kinoloģiskās federācijas prezidente Vija Klučniece.


Kādas šķirnes pašlaik ir pašas populārākās?

Mode attiecas arī uz suņiem. No pjedestāla nenokāpj vācu aitu suns, tā ir klasika. 90-tajos gados ļoti populāri bija suņi, kam bija sarga īpašības. To var izskaidrot ar šaubu pilnajiem laikiem un to, ka cilvēki vēlējās justies droši. Bet noziedznieks suni var padarīt nekaitīgu ar elektrošoku 10 sekunžu laikā, nošaut, un tamlīdzīgi - veidu, kā neitralizēt četrkājaini, ir daudz. Taču cilvēki ir sapratuši, ka suns viņus neglābs. Pašlaik gandrīz izzuduši Kaukāza aitu suņi, vācu dogi, ir ļoti maz dobermaņu – pēc tam, kad aizliedza suņiem nogriezt ausis un astes, šo šķirņu suņi sāka izskatīties vienkārši smieklīgi. Joprojām ļoti populāri ir labradori – ģimenes suņi. Pašlaik aktuālāki ir nelieli suņi, kurus var ņemt sev līdzi – iesēdini mašīnā, un viss. Pirms vairākiem gadiem sievietes visur līdzi ņēma savus kabatas suņus. Pašlaik tas vairs nav modē, suņi sēž mājās. Taču ir jāseko nevis modei, bet savām spējām un vajadzībām.

Vēlos ņemt suni. Par ko jāpadomā iepriekš, kas jāizvērtē?

Pirmkārt, jāuzzina, vai jums nav alerģijas pret dzīvnieku vilnu. Ja tāda ir, tad suni ņemt nedrīkst. Nevajag ticēt stāstiem par bezspalvu suņiem, ka tie neizsaucot alerģisku reakciju. To izraisa keratīns, kas izdalās no ādas, nevis spalvas.

Sociālajos tīklos bieži parādās aicinājumi pieņemt pie sevis kaķi/ suni, jo ir piedzimis bērns, kuram ir alerģija...

Saskaņā ar amerikāņu zinātnieku pētījumiem, bērniem, kas, jau atrodoties mātes miesās, dzīvojuši kopā ar dzīvniekiem, parasti šādu alerģiju nav. Tam parasti ir cits iemesls, visdrīzāk  tas ir vecāku iedomu dēļ, kad viņi nevēlas, lai bērns kontaktētos ar dzīvniekiem. Un žēl. Jo ar dzīvniekiem bērni izaug laipnāki, iemācās rūpes un līdzjūtību. Ja dzīvnieks nomirst, tad bērns izjūt cilvēcisku pārdzīvojumu– sāpes. Savukārt šādas emocijas mūs padara par cilvēkiem. Ja nekad nav bijuši dzīvnieki, labāk sākt ar jūrascūciņām, papagaiļiem, kaķiem. Bez pieredzes saziņā ar dzīvniekiem uzreiz ņemt suni es neiesaku.

Foto: Diāna Spiridovska

Atgriežoties pie vēlmes ņemt suni. Alerģijas nav, kam vēl jāpievērš uzmanība?

Uzdodiet sev jautājumu – kas ies pastaigās, pieskatīs un rūpēsies par manu suni, ja es saslimšu vai došos atvaļinājumā? Tas nav kaķis, pie kura var atnākt, pabarot, nomainīt smiltis, noglaudīt un aiziet. Suns vēlas staigāt, neatkarīgi no jūsu noskaņojuma, laika apstākļiem un vēlmes pavadīt vakaru ar draugiem. Neticiet, ka suni var iemācīt nokārtoties uz autiņiem vīriešu kārtas pārstāvjiem to iemācīt ir gandrīz neiespējami. Kuce var nokārtot savas vajadzības uz autiņiem, taču arī sega vai krēsls ir no līdzīga materiāla... Un noteikti jāpadomā, vai jums būs naudas veterinārā ārsta pakalpojumiem. Tas ir dārgi, tāpēc, ka veterināros izdevumus valsts nekā nefinansē. Lētāk tas nekā nevar izmaksāt.

Vajadzīgie apstākļi ir, naudas veterināram pietiek, ar atbildību viss kārtībā. Kādu šķirni izvēlēties?

Suni nedrīkst izvēlēties pēc ārējā izskata. Nekādā gadījumā? Haskiji – tie ir tik skaisti, bet kucēni – vispār brīnišķīgi. Taču šis suns paredzēts, lai vilktu ragavas, tam nepieciešama liela fiziskā slodze... Haskijs nesēdēs, ķepas sakrustojis un negaidīs astoņas stundas, kamēr saimnieks ieradīsies mājās.  Tas, tāpat kā bīgls, sāks demolēt dzīvokli, enerģiju, kas dabīgi paredzēta darbam sniegā, kaut kur ir jāizliek. Un to haskijs nedara ļaunprātības vadīts – viņš vienkārši citādi nevar...

Foto: Diāna Spiridovska

Katrai šķirnei ir savs mērķis...

Jā. Iepaticies suns? Uzziniet, kādiem mērķiem šī šķirne ir radīta. Cilvēkiem ar maigu raksturu nevajadzētu ņemt darba šķirnes – vācu aitu suņus, rotveilerus, amerikāņu Stafordšīras terjerus – tiem nepieciešama stingra roka, singri noteikumi, nepārtraukts darbs. Suņi ir cilvēka draugi, bet tie ir dzīvnieki – sarunas un lekcijas par sliktu uzvedību šeit nepalīdzēs, palīdzēs tikai stingra audzināšana. Arī medību šķirnēm ir nepieciešama slodze, tās ir radītas tāpēc, lai dotos cilvēkam līdzi uz mežu. Tāpēc, pirms iegādāties mīlīgu kucēnu, uzziniet, kāpēc šī šķirne ir izveidota. Atcerieties: izvēlēties pēc ārējā izskata nav vēlams! Ir ļoti skaisti suņi – amerikāņu akita. Tas ir aitu suņa un japāņu akitas, kas ir cīņas suns, krustojums... Šis suns kož bez brīdinājuma un bieži – bez iemesla. Katru gadu 98% bērnu, kurus sakoduši suņi, traumas guvuši mājās, no sava suņa. Iemesli var būt vairāki – saimnieks nav ticis galā ar audzināšanu vai sunim ir iedzimtas problēmas.

Bet bezšķirnes suņi?

Neviens nekad nevar prognozēt, kas izaugs no kranča, kāds būs viņa raksturs. Es cienu cilvēkus, kas ņem suņus no patversmēm, taču viņiem jāapzinās visi riski.

Foto: Diāna Spiridovska

Kam jāpievērš uzmanība, iegādājoties kucēnu?

Ja jums pasaka, ka kucēnu atvedīs – atsakieties no tikšanās. Jādodas pie audzētāja un jāapskata, kādos apstākļos dzīvnieki tiek turēti. Kucēniem nevajadzētu baidīties, bēgt, slēpties, arī pārspīlēti agresīva mātes reakcija nav normāla. Agrāk par diviem mēnešiem suni ņemt nedrīkst, turklāt tam ir jābūt vakcinētam un čipētam. Kas attiecas uz suņu audzētāju, viņam jābūt oficiāli reģistrētas organizācijas, kas nodarbojas ar suņu audzēšanu, biedram.To var uzzināt portālā ldc.gov.lv. Nedrīkst ņemt suni aiz žēluma – vispirms pažēlojiet sevi. Es zinu gadījumus, kad cilvēki ir nopirkuši kucēnu tikai tāpēc, ka tas dzīvojis sliktos apstākļos. Pēc tam ar problēmām galā netikt. Turklāt, neizturieties nevērīgi pret ciltsrakstiem – labs audzētājs suni bez tiem nepārdod un tie nemaz tik dārgi nemaksā. Lai uzzinātu visas detaļas, saņemtu padomu, tie, kas vēlas sev ņemt suni, var ierasties pie mums.

Kāda šķirne jums personīgi patīk visvairāk?

Čau-čau. 80-to gadu beigās Latvijā to nebija. Es ļoti ilgi krāju no savas skolas direktores algas, līdz galu galā pasūtīju no Polijas suni. Čau-čau man vienmēr būs vismīļākā šķirne. Vispār, es mīlu visus dzīvniekus. Cilvēki dalās kaķu mīļos un suņu mīļos, un es esmu no tiem retajiem gadījumiem, kad mīlu visus vienādi.

Kas jāņem vērā rīdziniekiem, kuriem ir suns

Latvijas kinoloģiskās federācijas prezidente Vija Klučniece
Foto: no personīgā arhīva