Kā atrast darbu Rīgas Zooloģiskajā dārzā

29. Jūnijs, 2017

Darbs Rīgas Zooloģiskajā dārzā daudziem šķiet kā sapnis. Un kā gan ne – rūpēties par dzīvniekiem un vēl par to arī algu saņemt. Kurš gan no tā spētu atteikties? Un brīvas darbavietas pašvaldības uzņēmumā „Rīgas Nacionālais Zooloģiskais dārzs” tiešām tiek izsludinātas diezgan bieži. Taču, kā atzina Rīgas Zooloģiskā dārza personāldaļas vadītāja Anita Kļava, realitāte ne vienmēr atbilst tam, ko cilvēki iztēlojušies. Tāpēc, pirms meklēt darbu zooloģiskajā dārzā, jāsaprot, pēc kādiem darbiniekiem visbiežāk ir pieprasījums un kādi ir darba apstākļi.


Gandrīz katrs no mums kaut reizi dzīvē ir apmeklējis Rīgas Zooloģisko dārzu, taču maz ir to, kas zina, ka visu šo faunas bagātību (kopumā zoodārzā dzīvo apmēram 3000 dzīvnieku, neskaitot kukaiņus) aprūpē 150 darbinieku. Protams, ne visi tiešā veidā kontaktējas ar dzīvniekiem. Daļa no viņiem uzkopj parka teritoriju, daļa ir remontstrādnieki, veterināri, autovadītāji, enerģētiķi, kā arī administrācijas darbinieki.

Taču visiem viņiem ir kas kopīgs – viņi ir sava darba fanātiķi, un, protams, pret dzīvniekiem, kuriem katru dienu (bieži vien bez brīvdienām) strādā līdzās, izturas ar īpašu maigumu. Citādi strādāt šajā uzņēmumā nav iespējams!

Mīlestība pret dzīvniekiem: romantika izzūd, saskaroties ar ikdienas realitāti

„Taču tikai ar mīlestību pret dzīvniekiem un vēlēšanos kļūt par zoodārza darbinieku vien nepietiek,” uzskata Anita Kļava. Jau iepriekš jāzina tā darba specifika, uz kuru izsludināta vakance. Piemēram, visbiežāk Rīgas Zooloģiskajam dārzam nepieciešami dzīvnieku uzraugi. Tie, kas rūpēsies par viņiem, baros un uzkops dzīvnieku būrus. „Pieteikumu uz šīm vakancēm parasti ir daudz,” stāsta Anita Kļava. „Taču diemžēl ne visi pretendenti zina, kas ietilpst dzīvnieku uzrauga pienākumos.”

Patlaban, piemēram, ir šāda vakance – uzraugs Nagaino dzīvnieku nodaļā ar algu 500 eiro pirms nodokļu nomaksas. Šis darbs nemaz nav tik vienkāršs, kā var šķist: jāapkopj dzīvnieki, jātīra voljēri, jācilā smagumi, kas pārsniedz 10 kg. Tātad vakance paredzēta fiziski stipriem cilvēkiem, un tas iepriekš būtu jāzina. Biologa izglītība ir priekšrocība, taču, ja kas, – darbā pieņems arī bez tās.­­    

„Es daudz kontaktējos ar pretendentiem uz darbu Rīgas Zooloģiskajā dārzā,” stāsta Anita Kļava. „Un gandrīz visi viņi ierodas pie mums un stāsta, ka ļoti mīl dzīvniekus, tāpēc arī gribētu pie mums strādāt. Taču es uzreiz saku, ka ar to vien nepietiek, jo darbs pie mums visbiežāk ir visai specifisks. Piemēram, jātīra dzīvnieku dzīvības procesu norises atkritumi, un to dienas laikā var būt diezgan daudz. Un šajā brīdī daudziem visa degsme pāriet, jo romantika izzūd, saskaroties ar ikdienas realitāti.”  

Turklāt parasti darbs sākas no agra rīta – pirms zoodārza atvēršanas visam jābūt sakoptam un tīram. Vēl arī laikapstākļi var būt visdažādākie – gan plus 30, gan mīnus 30. Taču par dzīvniekiem jārūpējas jebkuros laikapstākļos un arī brīvdienās. Arī tā ir sava veida specifika. „Pie mums paliek strādāt tie darbinieki, kam darbs ar dzīvniekiem ir patiess sirds aicinājums!” saka Anita Kļava. Un tādu, par laimi, nav maz. Piemēram, zoodārzā strādā 38 darbinieki, kam darba stāžs šeit ir vairāk nekā 20 gadu! Īsti sava darba veterāni. To vidū – 18 darbinieki no Dzīvnieku kolekcijas nodaļām: uzraugi, zoologi, nodaļu vadītāji.

Starp citu, arī karjeras izaugsmes iespējas Rīgas Zooloģiskajā dārzā pastāv. Taču jābūt gatavam tam – ja atnāksiet šeit strādāt un vēlēsieties veidot savu karjeru, ir vērts nopietni domāt par speciālu biologa vai veterināra izglītību. Personāldaļas vadītāja stāsta, ka sekot vakancēm vislabāk uzņēmuma mājaslapā. Turklāt bieži vakances tiek publicētas Nodarbinātības valsts dienesta mājaslapā. Ja ir vēlēšanās izmēģināt savus spēkus – jāsūta CV par konkrēto vakanci un jāgaida uzaicinājums uz pārrunām.   

Kādi sociālie labumi un priekšrocības paredzētas darbiniekiem? Bez darba algas un samaksātiem nodokļiem Rīgas Zooloģiskajā dārzā par darbu svētku dienās paredzēta piemaksa. Jāņem vērā, ka darbs notiek maiņās un jāstrādā arī brīvdienās, jo dzīvnieki grib ēst katru dienu. Tiek veikta darbinieku veselības apdrošināšana, un ir arī citi bonusi.  

Uzmanību, pusaudži un studenti!

Un visbeidzot – informācija bērniem un pusaudžiem, kas, kā liecina pieredze, visvairāk sapņo par darbu ar dzīvniekiem. Tas ir iespējams! Rīgas Zooloģiskais dārzs jau 12 gadus piedalās pusaudžu nodarbinātības projektā vasaras periodā. Piemēram, šovasar Rīgas Zooloģiskajā dārzā šīs programmas ietvaros bija nepieciešami 33 cilvēki, ko paredzēts nodarbināt lauksaimniecības darbos, un viens palīgstrādnieks. „Diemžēl pieteikumu bija krietni vairāk, un visus pieņemt nespējām,” stāsta Anita Kļava. „Taču noteikti jāmēģina nākamgad atkal tikt pie mums darbā.”

Starp citu, Rīgas Zooloģiskais dārzs praksē pieņem studentus. Darbi ir visdažādākie. Saistībā ar profilu – darbs veterinārijā, taču ir daudz praktikantu, kas strādā lietvedībā, veic galdniecības darbus u. c. Turklāt katru mēnesi zoodārzs praksē pieņem ārvalstu studentus, kas savā valstī apgūst zoologa vai biologa specialitāti.     

Kopumā, kā varam pārliecināties, darbam zooloģiskajā dārzā ir sava specifika, taču noteikti var apgalvot, ka zoodārza darbinieks – tas ir īpašs cilvēks, kas, lai strādātu ar dzīvniekiem, nebaidās grūtību un patiesi mīl darbu, ko dara. „Darbs starp dzīvniekiem rada īpašu atmosfēru kolektīvā,” saka Anita Kļava. „Jā, fiziski darbiniekiem ir grūti, taču viņi visi atzīst, ka, strādājot zoodārzā, atpūšas viņu dvēsele un sirds.”