Kā ar asins plazmu iespējams ārstēt locītavu sāpes?

18. Oktobris, 2018

Trombocītu bagātinātas plazmas terapija – ārstniecības metode, ko traumatologi ortopēdi izmanto, lai uzlabotu locītavas vai bojātās vietas stāvokli un funkcionalitāti, nepielietojot medikamentus.


Procedūras princips slēpjas mūsu pašu asins unikālajā sastāvā, kas ir bagāta vitamīniem, olbaltumvielām, fermentiem un citām noderīgām vielām. Tieši plazma atbild par šūnu augšanas aktivizēšanu, to atjaunošanos, un tajā esošie trombocīti palīdz novērst iekaisumu un paātrina bojāto audu sadzīšanu.

Rīgas 1. slimnīcā ar trombocītu bagātinātās plazmas terapiju tiek ārstēti ceļu, plecu, locītavu, elkoņu, pēdu un saišu iekaisumi. “Protams, mēs vispirms rūpīgi izmeklējam pacientu, lai saprastu, vai šo metodi var izvēlēties, vai varbūt tomēr ir vērts izvēlēties kādu citu, piemēram, operāciju. Noskaidrojam sāpju rašanās iemeslus. Tāpat šo metodi izmantojam pēc operācijām, kad runa ir par audu atjaunošanu, saišu plastiku un locītavu cīpslām. Pēcoperācijas terapijā injekcijas stimulē ātrāku sadzīšanu, līdz ar to arī atveseļošanos,” stāsta traumatologs ortopēds Georgs Pelēcis.

Procedūras laikā no pacienta vēnas tiek paņemtas asinis, kas pēc tam tiek apstrādātas īpašā centrifūgā, kur asinis tiek sadalītas frakcijās, iegūstot trombocitāro autoplazmu (tas ir, asins plazmu, kurā koncentrēts liels daudzums trombocītu), kura injekcijas veidā tiek ievadīta problemātiskajā vietā – locītavā vai muskulī. Manipulācija aizņem ne vairāk kā 20 minūtes.

 “Parasti mēs pacientu pierakstām tā, lai viņš vienas dienas laikā varētu saņemt gan konsultāciju, gan veikt trombocītu bagātinātās plazmas terapiju. Pati terapija ir nesāpīga. Nepatīkamu sajūtu nav, reizēm, ja injekcija veikta mīkstajos audos, ir saspīlējuma sajūta, kamēr preparāts vēl nav uzsūcies. Pēc terapijas uzreiz var turpināt ierasto dzīvesveidu,” atzīmē dr. Pelēcis.

Ārstēšanas efekts neiestājas acumirklī. Skarto audu vai locītavu atjaunošana aizņem laiku. Viss notiek tikpat dabiski kā, teiksim, ar sagrieztu pirkstu – ievainotajā vietā uzreiz sakrājas liels skaits trombocītu, kas veicina sadzīšanu. Tāpēc parasti pietiek ar vienu trombocītu bagātinātās plazmas terapijas sesiju. Un jau nākamajā vizītē, kas notiek apmēram pēc pusotra mēneša, pacienta stāvoklis ir uzlabojies.

Trombocītu bagātinātās plazmas terapija ir maksas pakalpojums, rindu uz šo manipulāciju nav. Pakalpojumu cenas var apskatīt - šeit. Pierakstīties uz konsultāciju pie traumatologa ortopēda Georga Pelēča  iespējams pa reģistratūras tālruni +371 67366323, vai  elektroniski