Junior HMB Soft World Championship: paukošanas sacensības ar viduslaiku piegaršu

7. Decembris, 2018

Pasaules čempionāts vēsturiskajā paukošanā “Junior HMB Soft World Championship” Rīgā, kur tas aizvadīts pirmo reizi, pulcējis 70 sportistus no Francijas, Ukrainas, Polijas, Čehijas, Krievijas un Latvijas. Starptautiskā vēsturisko viduslaiku cīņu asociācija HMBIA (Historical Medieval Battle International Association) bija tik apmierināta ar sacensību līmeni, ka izteica velēšanos vadīt junioru čempionātu Rīgā arī nākamgad.


“Jau vairāk kā piecus gadus mūsu biedrības pārstāvji piedalās dažādās vēsturiskajās viduslaiku cīņās un sporta paukošanās sacensībās (HBM Soft). Pēc pirmā čempionāta, kas pagājušogad aizritēja Prāgā, tika izteikts piedāvājums kā platformu pasaules čempionāta rīkošanai izmēģināt Rīgu. Mūsu galvaspilsētas plusi ir ģeogrāfisks izvietojums, kas ir ērts visiem sacensību dalībniekiem, gan tiem kuri brauc no Eiropas valstīm, gan tiem, kas nāk no Krievijas, jo tieši viņi ir čempionāta organizatoru komandas pamatā,” – stāsta Vēsturiskās cīņas skolas “Leonīds”  valdes loceklis Julians Rizovs, kas arī palīdzēja atvest uz Rīgu šo starptautisko turnīru.

Foto: publicitātes

Vēsturiskā sporta kustības aizsākumi Latvijā  meklējami 90. gadu beigās, kad vēstures rekonstrukciju klubs “Ekskaliburs”, kas specializējās 14.-15. gadsimta notikumos Eiropā, sāka iesūtīt sportistus uz vēsturiskās paukošanās sacensībām bruņās Eiropā.

Tajā laikā tas bija lielākais klubs Latvijā, kas nemainīgi guva uzvaras vietējās sacensībās, un ar laiku kļuva par Latvijas rekonstrukcijas kustības ievērojamāko klubu. Pēc tam klubs sadalījās atsevišķās organizācijās, viena no kurām ir biedrība “Komturia-Riga”. Pirmajos savas pastāvēšanas gados “Komturia-Riga” sasniedza ievērojamus panākumus – vairākus gadus pēc kārtas biedrība piedalījās Rīgas pilsētas svētku organizēšanā – rīkoja viduslaiku tirdziņus, bruņinieku cīņas un peldējumus Daugavā ar viduslaiku kuģiem. Tāpat tika atvērts un sakārtots valstī vienīgais vēsturiskās rekonstrukcijas klubs, kura teritorijā norit treniņi, izstādītas dažādu laikmetu un reģionu bruņas un pat darbojas īsta kalve, kurā tiek radītas vēsturisko viduslaiku cīņu Latvijas izlases bruņas. 

Foto: publicitātes

Jēkabs Villers ir 16 gadus vecs pusaudzis, kurš ar viduslaiku sportu profesionāli sāka nodarboties pirms gada. Jaunieti vienmēr interesējusi vēsture un tieši tāpēc viņš nolēmis piedalīties projektā “Uz savas ādas”, kura ietvaros ikviens interesents piecu mēnešu gaitā apmeklēja zobenu cīņu, loka šaušanas, jāšanas treniņus un apguva tā laika profesijas, tostarp kalēja. Tieši šeit Jēkabs arī iepazinies ar profesionāliem viduslaiku sportistiem.

“Zobenu cīņa man ir labs veids, kā atbrīvoties no stresa. Pēc treniņiem es kļuvu ļoti mierīgs,” smaidot stāsta sportists, sakot, ka viduslaiku cīņas ir piemērotas daudziem un, ja ir kaut mazākā vēlme, tad noteikti ir jānāk un jāizpēta šī neparastā pasaule.

Tāpat Jēkabs ļoti labi novērtējis Rīgas gatavību čempionāta rīkošanā: “Rīkotāji – Krievijas un Rīgas puses, kā arī Starptautiskā federācija čempionātam sagatavojušies bija ļoti labi. Protams, bija dažādi momenti, bet pirmajai reizei viss noritēja ļoti labi.”

Atzīmējam, ka vēsturnieku, sportistu un vienkārši cilvēku, kuri aizraujas ar viduslaikiem, komanda, kas nodarbojas ar vēsturisko rekonstrukciju, ir atvērta jauniem paziņām. Ikviens interesents, pat bez jebkādas fiziskās sagatavotības un īpašām iemaņām, var kļūt par vēsturiski sportiskās kustības daļu.

Nodarbībās tiks piešķirts nepieciešamais aprīkojums – roku, kāju, ķermeņa un galvas aizsargi, kā arī zobens un vairogs. Tas viss veidots no viegliem polimēriem materiāliem, kas traumatismu šajā disciplīnā samazina gandrīz līdz nulei.

Treniņi pieaugušajiem un junioriem darba dienās notiek Vēsturiskās rekonstrukcijas centra bāzē. Tuvākajā laikā tiks atvērtas grupas pašiem mazākajiem – no 4-5 gadu vecuma. Detalizētāku informāciju var meklēt www.knight.lv vai Facebook.

Foto: publicitātes

“Junior HMB Soft World Championship” rezultātu tabula:

Jaunieši, 12-13 gadi

 1. vieta: Gurins Vsevologds - Severnij volk, Krievija
 2. vieta: Berezins Matvejs – Peresvet, Krievija
 3. vieta: Tristans Asajī - Les Ecuyers du Marchidial, Francija

Jaunieši, 14-15 gadi

 1. vieta: Šujevs Artjoms - Kņažij stjag, Krievija
 2. vieta: Koršunovs Timofejs – Paukošanās skola SWORD, Krievija
 3. vieta: Aržancevs Aleksandrs – Severnij volk, Krievija

Jaunieši 16-17 gadi

 1. vieta: Bobko Aleksandrs - Tannenberg, Krievija
 2. vieta: Mihailovs Ivans – Peresvet, Krievija
 3. vieta: Parškovs Aleksandrs - Tannenberg, Krievija

Meitenes, 12-13 gadi

 1. vieta: Stecenko Lada - Paukošanās skola SWORD, Krievija

Meitenes, 14-15 gadi

 1. vieta: Šilova Marija – Tannenberg, Krievija
 2. vieta: Sosna Viktorija - Fight Club Niepokorni, Polija
 3. vieta: Pavlova Valērija – Severnij volk, Krievija

Meitenes, 16-17 gadi

 1. vieta: Jargina Anastasija – Severnij volk, Krievija
 2. vieta: Baņczika Daria - Fight Club Niepokorni, Polija