Jūgendstila muzejā - izstāde “Alus kausi un trauki”

7. Jūnijs

No 14. jūnija līdz 8. augustam muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs” aicina uz izstādi “Alus kausi un trauki”. Muzejā būs apskatāmi ar Līgo svētku tradicionālo dzērienu — alu saistītie priekšmeti: Latvijā 19. gs. beigās ˗ 20. gs. sākumā izgatavoti un lietoti alus kausi, kā arī alus pudeles, glāzes un mucas, kastes.


Izstādi papildinās pastkaršu un afišu kolekcija par Līgo svētkiem un zaļumballēm. Izstāde veidota sadarbībā ar kolekcionāriem Viktoriju Raņķevicu un Artūru Altbergu.

Izstāde aicina pavērt pagātnes aizkaru un atklāt krāsainu, košu un pats galvenais – gaumīgu un estētisko pasauli.

19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā alus ražotāji un tirgotāji pievērsuši lielu uzmanību tam, kā alus produkciju piedāvāt un pasniegt.

Alus kā atspirdzinošs un mazliet reibinošs dzēriens pazīstams jau sen. Tā darīšanas un lietošanas kultūra cauri laikiem un kultūrām ir gan attīstījusies, gan piedzīvojusi pagrimumu. Savstarpējā konkurence veicināja vēlmi vienam no otra atšķirties, ar to izskaidrojama alus taras (pudeļu, mucu, krūku u. c. trauku), etiķešu, korķu, paliktņu, reklāmas plakātu, pastkaršu un citas atribūtikas oriģināla, individuāli atšķirīga un skaista noformēšana. Tāpat tika piedomāts pie alus pasniegšanas veida — tos pasniedza skaistos kausos un glāzēs, kas alus baudīšanu padarīja par īpašu notikumu. Fotogrāfijās varat apskatīt, kā izskatījušās vietējās alus darītavas - piemēram, alus darītava “Ilgezeem” jeb Iļģuciema alus fabrika, alus darītava “Waldschlosschen”, kas mūsdienās turpina darbību kā alus darītava “Aldaris”.

Muzeja “Rīgas Jūgendstila centrs” darba laiks svētkos:
sestdien, 22. jūnijā, no plkst. 10.00 līdz plkst. 18.00;
svētdien, 23. jūnijā, no plkst. 10.00 līdz plkst. 15.00;
pirmdien, 24. jūnijā, muzejs slēgts.