"Jaunais rīdzinieks" no Somijas: Latvieši ir pozitīvi, labsirdīgi un gādīgi

22. Augusts, 2017

Pīters uz Rīgu ieradās no Skandināvijas ziemeļiem, un, atšķirībā no pilsētas dienvidu viesiem, viņš uzskata, ka rīdzinieki ir atvērti, bet laika apstākļi – silti. Pīters mums pastāstīja, kur Rīgā vislabāk izbaudīt saulrietu, paskaidro, kā atšķiras latviešu un skandināvu mentalitātes, un atzinās, ka Rīga konkurē par visasākajiem čili pipariem!


Foto: No personīgā arhīva

Es dzīvoju Rīgā, bet pašlaik vēl aizvien esmu pārcelšanās procesā – viss nav tik vienkārši. Es strādāju Zviedrijā, bet esmu dzimis Somijā. Es strādāju aviācijas jomā un parasti man ir 3-5 darba dienas, bet pēc tam 3-6 brīvdienas. Tāpēc dzīvot citā vietā ir samērā vienkārši, es lidoju uz darbu, pēc tam atgriežos uz Rīgu.

Pēdējos četrus gadus es visu laiku domāju par to, ka varētu pārcelties uz dzīvi citur, nevis Skandināvijā. Man ļoti patīk Somija, tāpat kā Zviedrija: tur viss ir ļoti nopietns, cilvēki ir ļoti auksti un noslēgti. Es zinu, ka arī latvieši tiek uzskatīti par samērā noslēgtiem cilvēkiem, bet ne tik ļoti! Es teiktu, ka somi ir 10 reizes vēsāki, jo īpaši tas ir pamanāms ziemā.

Cilvēki Somijā dzīvo robotu dzīvi, pēc grafika: darbs, sporta zāle, mājas, darbs, sporta zāle, mājas… Un, ja kāds vēlas satikties ar draugiem, tas parasti notiek šādi: “Paskatīsimies, jā, mēs varētu tikties nākamajā mēnesī, otrdien, starp plkst. 15.00 un 17.00, lai aizietu uz kafiju”. Nekādas spontanitātes – un visus šāds dzīvesveids apmierina, jo tā ir vieglāk. Bet tas nav man.

Esmu zviedriski runājošs soms – Somijā mums ir divas oficiālās valodas. Pēdējos 15 gadus es dzīvoju Helsinkos, bet es esmu dzīvojis arī citās valstīs: bērnībā tēvs strādāja Singapūrā un mēs ar ģimeni tur pārcēlāmies, mācījos Kanādā, pēc tam dzīvoju un strādāju Hongkongā, bet Varšavā dzīvoju ar savu bijušo draudzeni. Tāpēc jā, es daudz esmu pārcēlies no vienas vietas uz citu, strādājis tālu no mājām. Kaut gan Helsinkus par savām mājām nosaukt nevarētu, galvenokārt tāpēc, ka šajā pilsētā man nav neviena radinieka, viņi dzīvo pavisam citās pilsētās.

Foto: No personīgā arhīva

Pēc Somijas es mainīju darbavietu pret Zviedriju: man piedāvāja labāku līgumu ar augstāku likmi un lielu brīvdienu skaitu, un es nodomāju – kāpēc gan ne? Es sāku meklēt dzīvokli Stokholmā, bet tā ir ļoti dārga pilsēta, atrast jebkādu dzīvokli ir ārprātīgi grūti. Tas ir kā Londonā un Ņujorkā kopā ņemot, nopietni, sliktāku vietu, lai meklētu dzīvokli, nevar iedomāties!

Pēc trīs mēnešiem es sāku domāt par kādu citu vietu: Igaunija, Latvija un Lietuva, Vācija, Polija, Dānija… Tās bija vienkārši idejas, bet pēc tam, vasarā es nonācu Rīgā, un nodomāju – varbūt Rīga? Es sāku izskatīt dzīvokļu piedāvājumus, un izrādījās, ka atrast piemērotu dzīvesvietu šeit ir ļoti vienkārši. Es meklēju Facebook grupās, kur mani pievienoja mani latviešu draugi, bet pēc tam izrādījās, ka mana paziņas draugs arī izīrē lielisku dzīvokli. Pēc nedēļas es pieņēmu lēmumu. 

Ļoti svarīgs punkts man bija labā aviosatiksme starp Rīgu un Stokholmu. Man ir atlaide lidojumiem un nokļūt līdz Stokholmai ir vienkāršāk par vienkāršu – lidojums ir tikai 45 minūtes garš, gandrīz kā brauciens autobusā! Katru dienu no Rīgas uz Stokholmu ir aptuveni 7 reisi un esmu ļoti elastīgs, varu nopirkt biļeti stundu pirms lidojuma. Es no lidmašīnām nenogurstu, man tā ir ierasta lieta – visu lidojuma laiku vienkārši guļu.

Cenas Rīgā ir zemākas un ne tikai par dzīvokļiem, tāpēc man dzīvot šeit un lidot uz darbu katru reizi ir daudz lētāk, nekā dzīvot Stokholmā. Man Rīgā vairāk patīk gan cilvēki, gan dzīvesveids. Rīga ir gan latviska, gan krieviska, gan nedaudz skandināviska – šeit ir ļoti daudz skandināvu investoru un bieži dzirdu zviedru valodu. Un tas man šeit patīk, šī daudzveidība. Rīgā es jūtos laimīgāks.  

Šeit man ļoti patīk ilgi iet kājām, reizēm braucu pa pilsētu ar velosipēdu un bieži tiekos ar draugiem. Vakar autobusā no lidostas nosūtīju ziņu draugam no Rīgas, piedāvāju kopā pabrokastot, un pēc stundas mēs jau satikāmies. Man patīk, ka šeit viss darbojas – nekas nav jāplāno nedēļu iepriekš, nav jādomā, kurā dienā es ielidošu un vēlēšos kopā pabrokastot.

Foto: No personīgā arhīva

Smieklīgi, kāds man prasīja, vai es neskumšu pēc savas ģimenes, bet es 15 gadus nodzīvoju Helsinkos, un tikai divu nedēļu laikā Rīgā maijā es satiku vairāk radinieku, nekā visā šajā laikā es satiku tur! Tēvocis atbrauca uz maratonu, tētis atbrauca ciemos, vēl daži radinieki vienkārši atbrauca, lai apskatītu pilsētu, savukārt brālēns cauri Rīgai ar motociklu devās uz Prāgu, tantei šeit bija konference… Lūk, kā gadās! Es izrādīju viņiem pilsētu, un visiem visvairāk patika tieši Centrāltirgus, jo tas ir milzīgs un tur var atrast tik ļoti daudz ko: Somijā tiem, kuriem patīk gatavot, ir daudz grūtāk.

Kad man Rīgā ir brīvais laiks, es nodarbojos ar kaučsērfingu. Sāku jau pirms 15 gadiem, kad tik daudz cilvēku par to nezināja, pēc tam bija liels pārtraukums darba dēļ. Tagad es reizēm palīdzu ceļotājiem – kāds paliek pie manis, bet es kādam citam izrādu pilsētu. Es, protams, neesmu vietējais, bet varu būt lielisks gids.

Man patīk pastaigāties gar krastmalu un man ļoti patīk rajons netālu no manas mājas, Antonijas iela – tur ir daudz jauku kafejnīcu, restorānu un vienmēr ir patīkami pastaigāties. Vēl es dievinu hokeju un ar baudu to šeit skatos. Es par to pirms pārcelšanās uz Rīgu nemaz nedomāju, bet jau šeit, kad Vācijā bija čempionu līgu, es sapratu, cik forši ir dzīvot Rīgā un būt hokeja fanam – es varu doties uz jebkuru bāru un tur visi ir savējie. Man patīk Mangaļsala, labā laikā tur ir lieliski novēlot saulrietu. Vienkārši pasēdēt, palasīt grāmatu pludmalē, jo īpaši laikā, kad satumst aptuveni sešos vakarā. Un uz turieni dodas autobuss!

Foto: No personīgā arhīva

Laika apstākļi man šeit šķiet pat labāki, nekā Zviedrijā. Saule šeit ir vairāk kā veselu mēnesi, Somijā rudenī satumst daudz agrāk. Dienās, kad šeit ir aptuveni +20 grādu, Somijā parasti ir +15-+16 grādi, vidēji tur vienmēr ir par 5-10 grādiem mazāk. Ja Rīgā vasarā līst lietus, te vienalga ir samērā silti, Somijā jau būtu ļoti auksti.

Tiesa, vasaras saulgrieži pie mums Somijā ir daudz vērienīgāki. Šogad es šajā laikā strādāju Zviedrijā, bet mēs svinējām. Ļoti gribētu būt šeit Līgo svētku laikā, bet vēl nav sanācis. Es esmu svinējis Līgo svētkus, bet gandrīz pirms 15 gadiem, būtu laiks atkārtot.

Šeit es galvenokārt braucu sabiedriskajā transportā, ja vien tas nav agrs rīts, tad braucu ar taksi – tas šeit ir ļoti lēts. Man patīk, kā darbojas transporta sistēma: autobusi brauc regulāri, praktiski bez kavējumiem. Tiesa, es nevaru atrast ērtu aplikāciju, lai sastādītu maršrutu, izņemot Google Maps.

Foto: No personīgā arhīva

Runājot pa grūtībām, pirms pārvākšanās uz šejieni es zināju, ka tā kā nerunāju latviski, ar to varētu rasties problēmas. Es nedaudz zinu krievu valodu un varu saprast rakstītu latviešu valodu, piemēram, kad lasu restorāna ēdienkarti, valoda nedaudz atgādina zviedru, somu un vācu valodu.

Bet visgrūtākais izrādījās atrast nepieciešamos produktus veikalā. Man patīk gatavot, tāpēc, piemēram, bija nepieciešams atrast noteiktu krējumu, vai pēc iespējas tuvāku somu produktu aizvietotājus. Ar to arī bija neskaidrības – lielāko daļu somu produktu ir iespējams atrast Rīgā, bet ir jāpārbauda, jānogaršo. Bet tā bija tikai sākumā, tagad viss ir daudz ātrāk un vienkāršāk.

Vietējie produkti ir labi, ēdiens ir garšīgs. Piemēram, man garšo kartupeļu pankūkas. Kopumā ēdiens ir līdzīgs tradicionālajai somu virtuvei, skandināvu ēdienam. Desas un cīsiņi, kāpostu tīteņi, zupas. Man patīk Centrāltirgus, bieži tur pērku produktus un izejvielas.

Uz šejieni es atvadu sviestu, ko sauc bretott, man tas šķiet garšīgāks par dabīgo, pērku to Zviedrijā. No Somijas es vedu sinepes, šeit arī var nopirkt labas, bet es esmu pieradis tieši pie tām. Un vēl kaut kas, ko Rīgā gandrīz nevar atrast, ir garšvielas, kas ir patiešām asas. Man patīk gatavot ķīniešu un indiešu ēdienus, tam ļoti gribētos atrast īstus čili piparus. Atradu tos vienā no vietējiem veikaliem, bet tie tur ir reti sastopami – domāju, ka pēc tiem ir liels pieprasījums. Somijā un Zviedrijā ir daudz Āzijas veikaliņu, bet šeit tādu nav. Es meklēju vēl daudz kur, arī tirgū, bet tur atrodamie čili pipari nav gana asi.

Kad es braucu uz Zviedriju, es no Rīgas uz turieni vedu ļoti daudz ēdiena. Maizi, kura man garšoja vēl pirms pārvācos uz Rīgu. Tā ir daudz dabīgāka un garšīgāka. Vēl vedu sieriņus “Kārums”, mani mīļākie ir ar kokosriekstiem un šokolādi. Es tos ēdu darbā kā uzkodu, un arī kolēģiem tie ļoti garšo. Vēl es vedu desu, šeit tās ir dabīgākas un lētākas.  

Alkohols – agrāk Skandināvijas iedzīvotāji to pirka Igaunijā, bet tagad tam ir ļoti pacelts nodoklis, tāpēc visi brauc uz Latviju. Es nepērku daudz alkohola, bet zinu, ka tas ir populāri. Protams, to var vest līdzi tikai savām vajadzībām, nevis pārdošanai, tāpēc, ja ved lielu alkohola kravu un savām kāzām vai dzimšanas dienu, to nāksies pierādīt ar attiecīgiem dokumentiem. Man patīk Rīgas upeņu balzams, arī alus šeit ir ļoti labs.

Man ir latviešu draugi un es par jums varu teikt tikai labas lietas: vienmēr pozitīvi un draudzīgi, gādīgi. Kas vēl man patīk šeit vairāk, salīdzinot ar Somiju, ir tas, ka cilvēki ir ne tikai atvērtāki, bet arī tas, ka savā starpā draudzējas ļoti dažādi cilvēki – Somijā un Zviedrijā visi dalās grupās, piemēram, ja tu esi liela uzņēmuma vadītājs, visi tavi draugi arī ir vadītāji citos uzņēmumos, tas pats ar skolotājiem, ārstiem, juristiem. Un šīs grupas nekad nesajaucas savā starpā. Šeit nekā tāda nav, un pat zviedri un somi, kuri ierodas šeit, uzvedas atbilstoši šejienes standartiem, un Rīgā var pat doties pusdienās ar Zviedrijas vēstnieku.

Foto: No personīgā arhīva

Zviedrijā politiskā ziņā viss ir ļoti slikti, Somijā arī. Tas ļoti uztrauc, kad atrodies tur, visu laiki lasi ziņas, redzi, kas notiek, pārdzīvo. Esmu dzirdējis, ka arī Latvijā viss nerit tik gludi, bet es nesaprotu ziņas latviešu valodā un dzīvoju mierīgi. Domāju, ka Latvijas iedzīvotāji kopumā tik ļoti nepārdzīvo politikas dēļ, jo īpaši, salīdzinot ar Zviedriju un Somiju.

Latvijas negatīvā puse man ir ekonomika un algas. Neskatoties uz to, ka tas mani neiespaido tieši, es pamanu šos mīnusus no apkārtējiem. Dzīvojot šeit, esmu iepazinies ar ļoti daudziem cilvēkiem un ieguvis draugus, bet šajā īsajā laikā trīs no viņiem valsti jau ir pametuši. Kad es par viņiem par to runāju, visi saka, ka mīl savu valsti un skumst pēc dzimtenes, draugiem, ēdiena, bet viņiem nav bijusi cita izvēle: šeit finansiāli ir ļoti smagi.

Vispār, es bieži ceļoju un esmu ļoti atvērts pret visu jauno, tāpēc jaunas kultūras mani nepārsteidz. protams, reizēm Rīgā man ir nedaudz garlaicīgi, bet to nevar salīdzināt ar garlaicību Somijā. Kad laika apstākļi ir pelēki, bet draugi aizņemti un kino nerāda neko interesantu, var kļūt skumji. Bet tā ir visur, neatkarīgi no pilsētas, kurā tu dzīvo, lieluma. Šeit man ir labi un sākumā es ilgu laiku negribu izkustēties no vietas un atkal kaut kur braukt.