Jāņi pie dabas: neaizmirstiet par ērcēm

22. Jūnijs, 2018

Šajā sezonā Latvijas Infektoloģijas centrā ārstēšana no ērču encefalīta nepieciešama astoņiem pacientiem, 13 cilvēkiem - no Laima slimības, un vēl vienam no ērlihiozes. Tāpat Latvijas Infektoloģijas centra laboratorijā pārbaudītas 1448 ērces, desmit no kurām bijušas inficētas ar encefalītu un 456 cilvēki devušies pēc palīdzības ērču izraušanā.


Dodoties pie dabas, piemēram, pastaigājoties pa mežu, pats efektīvākais – pareizi apģērbites. Bikses jāsaliek zeķēs, krekls jāsaliek biksēs, savukārt piedurknēm cieši jāpieguļ. Tātad, jādara tā, lai ērces netiktu klāt ķermenim. Tās nekrīt no krūmiem un kokiem, ērces rāpo no zemes. Tāpēc laiku pa laikam jāskatās uz kājām. Ja pamanījāt uz sevis ērci, un ir iespēja, tad noskalojiet to kanalizācijā.

Bet ja ērce jau ir piesūkusies, ja ir iespējams, jāvēršas pēc medicīniskas palīdzības, piemēram, slimnīcā. Izraut piesūkušos ērci vajag pēc iespējas ātrāk.

Taču, ja līdz mediķiem ir pārāk tālu, tad to jāizņem pašam. Ir dažādi varianti, piemēram, aptiekās tiek pārdotas īpašas pincetes. Ja tādas nav, tad ar jebkādu citu pinceti. Svarīgi ir ērci nesaspiest. Var samitrināt vati ar spirtu, pielikt to ērcei un paturēt. Tad to izvilkt ir viegli. Ja ērce pārnēsā encefalītu, tad slimību tā jau ir ielaidusi. Taču visu pārējo tās neielaiž uzreiz. Tāpēc ir svarīgi to izvilkt ātri un nevilcināties.  Vai tā noteikti jānes uz analīzēm?  Ja ērce ir bijusi encefalīta pārnēsātājs, tad tā izplata infekciju, tikko kā ir piesūkusies. Analīzes to apstiprinās un cilvēkam ir tikai jāgaida simptomi. Citu infekciju klātbūtni pārbaudes neuzrāda.