Izdegušās Kalnciema 2B mājas liktenis. Ugunsgrēks likvidēts. Ko tālāk?

29. Novembris, 2018

Trešdien, 28. novembrī plkst. 13.19  beidzot pilnībā tika likvidēts ugunsgrēks milzīgajā ēkā, kas atrodas tuvajā Pārdaugavā. Zināms arī tas, ka šī lielā celtne ir viena no spilgtākajām jūgendstila pārstāvēm – tā nevar tikt nojaukta, jo, pirmkārt, ir iekļauta valsts kultūras pieminekļu sarakstā, otrkārt – jau saņemts inženieru slēdziens, ka ugunsgrēka dēļ nesošās konstrukcijas nav cietušas.


Jauna informācija - Rīgas dome pārņems Kalnciema ielas izdegušā grausta sakārtošanu. Īpašumam pēkšņi mainījušies īpašnieki

Ugunsgrēks pievarēts, nav izslēgta teorija par ļaunprātīgu dedzināšanu

Ugunsgrēks izcēlies naktī uz svētdienu, 25. novembrī, kvartālā, ko ietver Raņķa dambis, Kalnciema, Daugavgrīvas un Meža ielas. Šajā kvartālā atrodas divas ēkas, kas būvētas XX gadsimta sākumā, to kopējā platība – 2 708 kvadrātmetri. Abas ēkas pirms ugunsgrēka bijušas nožēlojamā stāvoklī, nepienācīgi uzturētas un nolaistas. Abi objekti figurējuši degradējošo objektu B kategorijas sarakstā, ko veido īpaša Rīgas domes komisija.

Naktī ugunsgrēks izcēlies lielajā sešstāvu ēkā ar 1 787 kvadrātmetru platību, Kalnciema ielā 2b. Piecstāvu ēku ar 921 kvadrātmetra platību Raņķa dambī 14 ugunsnelaime nav skārusi.

Foto: Riga.lv

Ugunsgrēks lokalizēts jau svētdien četru stundu laikā. Taču glābēji turpināja strādāt līdz trešdienas, 28. novembra pusdienlaikam. Un tikai trešdienas plkst. 13.19 ugunsgrēks atzīts par pilnībā likvidētu. Kopējā izdegusī platība (visi stāvi, jumts) – 4 650 kvadrātmetri.

Jau tagad Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests neizslēdz variantu par ļaundabīgu dedzināšanu. Valsts policija saistībā ar ugunsgrēku ierosinājusi krimināllietu.

Foto: Riga.lv

Nojaukt nedrīkst apžēlot

Tajā pašā laikā trešdien, 28 novembrī, Rīgas domes Īpašuma departaments ziņoja, ka ugunsgrēkā cietušo ēku nojaukt nedrīkst, jo tā iekļauta valsts kultūras pieminekļu sarakstā. Tāpat Rīgas domes Īpašuma departaments jau saņēmis inženieru slēdzienu, kurā teikts, ka ēkas nojaukšana nav nepieciešama, jo pēc ugunsgrēka nav atrasti bojājumi, kas liecinātu par nesošo sienu izturības samazināšanos.

Foto: Riga.lv

Pašlaik galvenais uzdevums ir panākt to, lai cietusī ēka nekļūtu par jaunu negadījumu iemeslu. Pašlaik nepieciešams demontēt ēkas bīstamos fragmentus, jumta konstrukcijas, kā arī aizvākt visus gruvešus, kas veidojušies ugunsgrēka rezultātā, sagrūstot nenesošajām sienām un grīdām.

Rīgas domes Īpašuma departaments plāno izdot rīkojumu, kas paredz, ka šo darbu veikšana ir ēkas īpašnieku atbildība. Gadījumā, ja objekta īpašnieki šos steidzamos darbus neveiks, pašvaldības speciālisti to paveiks paši, piespiedu kārtā, bet pēc tam centīsies piedzīt iztērētos līdzekļus no mājas pārvaldniekiem. Te, tiesa, jāatzīmē, ka Rīgas domei vēl ne reizi nav izdevies atgūt naudu, kas iztērēta šādu objektu sakārtošanai.

Foto: Riga.lv

Tuvākajā laikā Rīgas domes sēdē plānots izskatīt jautājumu par ēkas sakārtošanas termiņu. Pašvaldībai ir tiesības par katru konkrēto nokavēto termiņu ēkas īpašniekiem izrakstīt sodu līdz pat 10 000 eiro apmērā katru nedēļu.

Kam jāuzņemas atbildība?

Par abu Raņķa dambja, Kalnciema, Daugavgrīvas un Meža ielu kvartāla ēku īpašniekiem kļuva uzņēmums SIA “Dekarta Property”, Uzņēmuma plānos bija dzīvojamā kvartāla izbūve, kurai bija nepieciešama abu ēku renovācija. Uzņēmums bija orientēts uz pircējiem no Krievijas un NVS valstīm, taču saskārās saprotamām problēmām – bizness izrādījās ar daudz mazākām perspektīvām, kā sākotnēji domāts.

Foto: Riga.lv

Nesen abām ēkām mainījušies īpašnieki. No 18. septembra nu jau izdegusī ēka Kalnciema ielā ar SIA “K2B” un vēl viena latviešu uzņēmuma starpniecību pieder igauņu uzņēmumam “Tradesman EU”, kura juridiskā adrese reģistrēta igauņu uzņēmuma “Novira Capital” birojā Tallinā. Savukārt ēku Raņķa dambī iegādājās SIA “NC K2A”, kas pieder pašiem “Novira Capital”.

Kalnciema ielas 2B ēka, kas būvēta 1914. gadā, jau sen ir Rīgas domes Vidi degradējošo būvju komisijas redzeslokā. Vēl pirms diviem gadiem tā tika atzīta par B kategorijas graustu, tādējādi tai kopš tā laika tiek piemērota paaugstināta nekustamā īpašuma nodokļa likme.

Foto: Riga.lv

Jāatzīmē, ka 2018. gada 11. maijā pie ēkām Kalnciema ielā 2B un Raņķa dambī 14 noritēja Rīgas domes Pilsētas īpašuma komitejas un Rīgas domes Vidi degradējošo būvju komisijas kopīga ārkārtas izbraukuma sanāksme. Toreiz tika pieņemts lēmums par ēkas piespiedu sakārtošanu. 2018. gada 23. maijā Rīgas dome šo lēmumu apstiprināja, paredzot darbus, kuri drošības apsvērumu dēļ neļautu objekta teritorijā nonākt nepiederīgām personām. Rīgas domes Īpašuma departaments šos darbus veica (tika noslēgtas ēkas pirmā stāva un pagrabstāva durvju un logu ailes), un tagad no ēkas īpašniekiem piedzen 18 tūkstošus eiro. Taču  ēkas īpašnieki apstrīd nepieciešamību šo summu maksāt.

Slēgtais Raņķa dambja posms: ieviestas izmaiņas satiksmes kustības organizācijā (shēma)

Kad tiks atcelti satiksmes ierobežojumi?

Kā atzīmēja Rīgas būvvaldes pārstāvis Edgars Butāns, precīzu datumu, kad tiks atjaunota satiksmes kustība, pagaidām nav iespējams nosaukt. Viss ir atkarīgs no tā, kad mājas īpašnieki veiks ugunsgrēkā cietušās ēkas bīstamo elementu demontāžu. Tika plāots, ka nojaukšanas darbi sāksies šodien, piektdien, 30. novembrī. Taču stiprais vējš bija par šķērsli darbu veikšanai un to sākums pārcelts uz svētdienu vai pirmdienu. Nav iespējams prognozēt, cik dienu aizņems pati bīstamo konstrukciju demontāža. Taču Rīgas būvvalde cer, ka satiksmes ierobežojumi tiks atcelti līdz nākamās nedēļas vidum.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv