Izbrauc Rīgu ar velosipēdu: cik galvaspilsētā veloceliņu?

11. Maijs, 2016

Katru gadu pilsētā ir aizvien vairāk un vairāk velosipēdistu. Kādam tas ir divriteņu zirgs – galvenais pārvietošanās līdzeklis: šādi velosipēdisti dodas pa pilsētu no mājām uz skolu vai darbu, un atpakaļ. Kāds cits izbauda mierīgus velobraucienus ar ģimeni vai draugiem brīvdienās. Abas šīs grupas ir ieinteresētas veloinfrastruktūras attīstībā un cenšas savus maršrutus sastādīt pēc īpašiem veloceļiem – tie ir ērtāki un drošāki. Un tātad, kādi veloceļi Rīgā jau pastāv un kādi tiks uzbūvēti tuvākajā laikā?


CENTRS - IMANTA

Veloceļš Centrs–Imanta ir pilsētai piederīgā daļa no paša pirmā un, iespējams, valstī vispopulārākā velomaršruta Rīga–Jūrmala.

Tas savieno galvaspilsētu ar kūrortpilsētu. Veloceļš tika uzbūvēts pagājušā gadsimta 80. gados, savukārt 2001.gadā Vecrīga tika savienota ar Imantu, izbūvējot veloceliņu ar kopējo garumu 13,5 kilometri. V

Velosatiksmes infrastruktūras izbūves plāns 2016.–2018. gadam liecina, ka tuvākajā laikā veloceļš Centrs–Imanta Anniņmuižas bulvāra rajonā tiks izveidots atzars, pa kuru varēs nokļūt Bolderājai un Daugavgrīvai – līdz pat jūrai. Tas būs jaunais veloceļš Imanta–Daugavgrīva. Tādējādi Daugavgrīvā varēs pa  veloceļu nokļūt arī no Vecrīgas.

CENTRS - MEŽAPARKS

Veloceļš Centrs–Mežaparks ar garumu 6,6 kilometri aktīvi izmanto ģimenes brīvdienu izbraukumiem.

Tradicionāla velosipēdistu pulcēšanās vieta ir Mežaparks, jo tur ar velosipēdu var droši vizināties arī bērni.

MEŽAPARKS - VECMĪLGRĀVIS

Ir svarīgi, ka maršruts Centrs - Mežaparks ir savienots ar vēl vienu – 5 kilometrus garo  veloceļu Mežaparks–Vecmīlgrāvis.

Pateicoties tam, rīdzinieki, kuri mitinās vienā no attālākajām pilsētas apkaimēm, var tiešā veidā nokļūt līdz Mežaparkam, bet no turienes – līdz pat pilsētas centram.

Tuvākajā laikā veloceļam Mežaparks–Vecmīlgrāvis tiks izveidots turpinājums Vecmīlgrāvis–Vecāķi ar garumu 4,5 km.

Līdz ar to  veloceļi tiks apvienoti vienā garā un ļoti pieprasītā maršrutā, kas ļaus velosipēdistiem no pilsētas centra nokļūt līdz pilsētas pludmalei Vecāķos, kas ir cienīgs konkurents Jūrmalai.

Diemžēl posma Vecmīlgrāvis–Vecāķi būvniecību kavē zemes īpašuma jautājumi, jo saskaņā ar plānu veloceliņš šķērso privātu zemes īpašumu un ir nepieciešams noregulēt ar to saistītos jautājumus.

CENTRS - BERĢI

14 kilometru garais  veloceļš Centrs–Berģi sākas Vecrīgā, Zigfrīda Annas Meierovica bulvārī, bet beidzas aiz Rīgas administratīvās teritorijas robežas.

Veloceļš ved caur diviem parkiem – Bastejkalnu un Esplanādi, pēc tam riteņbraucēji pārvietojas pa pilsētas centra ielām – Skolas, Bruņinieku, K. Valdemāra, Zīriņu un Senču ielu – līdz Brīvības ielai, pa kuru var sasniegt pilsētas robežu.

Protams, šo maršrutu ir iecienījuši Purvciema, Teikas un Juglas iedzīvotāji. Juglā no  veloceļa atdalās atzars – Juglas iela. Pa šo ielu var nokļūt līdz Augusta Deglava ielai, kas veido robežu starp Purvciemu un Pļavniekiem.

Pašlaik Satiksmes departamenta speciālisti pēta veloceļa Centrs–Purvciems–Pļavnieki būvniecības iespējas.

CENTRS - DĀRZIŅI

Jaunā promenāde gar Daugavas krastu Spīķeru rajonā ir daļa no 17 kilometru garā veloceļa Centrs–Dārziņi.

Šis maršruts sāksies pie Vanšu tilta, ies pa 11. novembra krastmalu un Krasta ielu, savienos Zvirgzdu un Grāpju pussalas un tālāk, šķērsojot Ķengaragu un Rumbulu, nonāks Dārziņos.

Tas būs piemērots gan ikdienas satiksmei, gan atpūtai.

Pakāpeniski tiek nodoti ekspluatācijā atsevišķi šī  veloceļa posmi, un nākotnē šī projekta īstenošanai ir paredzēts piesaistīt ES finansējumu. Šogad jau tika nodots ekspluatācijā posms līdz bijušai Mazjumpravas muižai.

CENTRS – TORŅAKALNS - ZIEPNIEKKALNS

Veloceļš Centrs–Torņakalns–Ziepniekkalns pagaidām eksistē tikai kartē. Šī maršruta garums ir 5,7 kilometri.

Ir paredzēts, ka veloceliņš sāksies Mūkusalas ielā pie Akmens tilta, ies pa Akmeņu ielu, Jelgavas ielu, Vienības gatvi, Telts ielu un Valdeķu ielu, bet beigsies Valdeķu un Ozolciema ielu krustojumā. Ir sākta šī veloceliņa tehniskā projekta izstrāde.

Foto: Rīgas domes Satiksmes departaments