Iesnas: ko nedrīkst darīt un kā ārstēt tās mājas apstākļos

2. Marts, 2018

Iesnas, iekaisumu ausīs un rīklē cilvēki ārstē dažādi – degunā liek ķiploka daiviņas, ausīs liek ģerāniju vai  izmanto siltu rīcineļļu, vai nepārtraukti skalo rīkli ar sālsūdeni. Ārste otorinolaringoloģe Kristīne Broka filiālē “Iļģuciems” katru dienu uzņem gan bērnus, gan pieaugušos. Intervijā ar portālu riga.lv apsprieda dažādas populāras tautas ārstniecības metodes un pastāstīja, ko darīt, ja jūs nomoka iesnas, sāpes kaklā un rīklē.


Iesnas. Kad jāsāk domāt par vizīti pie ārsta?

Pieaugušam cilvēkam iesnas, kas ilgst no 7 līdz 10 dienām, ir normāla parādība divas reizes gadā. Bērniem vecumā līdz 12 gadiem – reizi mēnesī, līdz pat 12 reizēm gadā. Daudzi vecāki pārdzīvo, ka tikko atbrīvojušies no iesnām, aizsūta bērnu atpakaļ uz bērnudārzu, bet viņš atkal atgriežas šņaukājoties. Bet viņu bailēm nav pamata – tikai pateicoties slimībām bērna organisms veido imunitāti. Ja nav strutu un nesāp ausis, tad pie ārsta vajadzētu iet tikai pēc aptuveni 10 dienām. Sākumā jāiet pie ģimenes ārsta, kurš nolems, vai ir nepieciešama vizīte pie otorinolaringologa. Jo parastām iesnām ir jāpāriet pēc nedēļas, desmit dienām – neatkarīgi no tā, vai iesiet pie ārsta, vai nē. Ja izdalījumiem ir strutaina konsistence un smaka, sāpes, noliecot galvu, tad ar vizīti nevajadzētu gaidīt.

Ko nedrīkst darīt, ja ir iesnas?

Nāsīs nedrīkst likt ķiploka daiviņas – pirmkārt, tās var ieelpot iekšā, otrkārt – ķiploks sāk izdalīt sulu, kas kairina gļotādu un tas nekā neveicina atveseļošanos. Ķiplokus var ēst, elpot, bet nekādā gadījumā nevajag tos likt nāsīs. Nedrīkst iet pirtī, kaut ko sildīt –  tā var tikai pasliktināt situāciju, novest to līdz strutainajam meningītam, kas, protams, negadās bieži.

Daudzi cilvēki pieprasa antibiotikas un ir ārsti, kuri piekrīt un tās arī izraksta, lai tikai cilvēks nomierinātos. Bet antibiotikas neārstē vīrusus! Pateicoties šim atklājumam katru dienu tie glābtas dzīvības, bet antibiotiku lietošana bez iemesla tikai kaitē veselībai. Kāpēc gan tās lietot gadījumos, kad tās vispār nav vajadzīgas? Atcerieties: ārstēšanu ar antibiotikām var nozīmēt tikai ārsts.

Kā ārstēt iesnas mājas apstākļos?

Ja jums nav augstāk aprakstīto simptomu, bet ir tikai iesnas, tad vajadzētu dzert pretiekaisuma tabletes, antihistamīnu līdzekļus un C vitamīnu, kas aptiekās tiek pārdoti bez receptes un plašā sortimentā. Jādzer zāļu tējas, labi palīdz Islandes ķērpji, dažādi medus produkti, piemēram, propoliss eļļā. Ir svarīgi atcerēties, ka alkoholu saturošas zāles vai piedevas būtu jāatstāj citiem gadījumiem, kad gļotāda nav iekaisusi. Un, protams, skalojiet degunu ar jūras ūdeni.

Bet ko darīt, ja sāp ausis?

Deguna dobums ar iekšējiem ausu kanāliem ir savienots ar vidusausi, un, ja iekšējais ausu kanāls ir iekaisis vai pietūcis, var veidoties vidusauss iekaisums. Nevajag šņaukt degunu ļoti spēcīgi – spiediena rezultātā gļotas var nokļūt iekšējā ausu kanālā un veidot iekaisumu. Ja tas tiek ielaists, tad ārstniecība aizņem ļoti daudz laika un spēku, tāpēc šādu simptomu gadījumā labāk vērsties pie ģimenes ārsta. Lai ārstētu ausis, lietot ģerāniju un karstas degvīna kompreses nedrīkst. Tas situāciju tikai pasliktinās.

Bieži vien šai slimībai pievienojas arī kakla sāpes. Kā tās ārstēt?

Ja uzreiz nevēlaties doties pie ārsta, varat izmantot izsmidzinātājus uz eļļas bāzes, kas ir pieejami plašā piedāvājumā. Nedrīkst skalot ar sālsūdeni – to var darīt tikai strutainās angīnas gadījumā. Ja tas ir vīruss, skalošana ar sālsūdeni tikai palielinās kairinājumu un atveseļošanās prasīs ilgāku laiku. Kas attiecas uz angīnu, bērniem ar to saslimt ir normāli līdz pat divām reizēm gadā, ja tas ir pieaugušais, tad jāvēršas pie ārsta. Bērna organismā attīstās imunitāte, bet pieaugušajiem tas ir signāls, ka mandeles slikti pilda savu funkciju.

Kristīne Broka
Ārste otorinolaringoloģe