Iepazīstieties ar kospleju NVO nama izstādē; ieeja bez maksas!

23. Janvāris

Līdz janvāra beigām Rīgas NVO nama (Ieriķu iela 43a) 1. stāvā ir skatāma biedrības “Jauniešu brīvo interešu biedrības” izstāde, kas iepazīstina ar kospleju, apmeklētāju apskatei piedāvājot krāšņus tērpus un fotogrāfijas.


Kosplejs ir svešvārds, kas arvien biežāk izskan gan jauniešu vidū, gan runājot par popkultūru. Vārds ir pārņemts no angļu vārda cosplay, kas ir vārdu spēle starp costume - tērps un play – spēle. To tiešām var saukt par tērpu spēli. Kosplejs ir izrādes māksla, kurā dalībnieki jeb kosplejeri valkā pašizveidotus tērpus un aksesuārus, lai attēlotu kādu tēlu.

Kospleja tērpus iedalīt vienā kategorijā ir teju neiespējami – tie var būt gan tematiski tērpi, gan ļoti detalizēti un sarežģīti kostīmi. Taču kospleju nevar pielīdzināt Helovīnam vai Mardi Gras festivāliem, kuri ir kultūras un simbolisma svētki. Viens no svarīgākajiem mērķiem kosplejā ir pēc iespējas precīzāk līdzināties kādam konkrētam tēlam. Būdami tērpos, kosplejeri bieži „pārņem” savu tēlu rakstura iezīmes, piemēram, ķermeņa valodu un manieres.

Latvijas kospleja vēsture sākās pirms vairāk nekā 15 gadiem. Ekspozīcija NVO namā attēlo kospleja kā teatrālas mākslas attīstību un šī hobija vispārējo prasmju attīstības līmeni pēdējo gadu desmitu laikā. Fotogrāfijās redzami kosplejeri tērpos no dažādiem pasākumiem. Skatītāji var novērot prasmju un radošuma līmeņa pieaugumu. Laika gaitā ne tikai mainījās tendences un popularitāte, bet arī paši kosplejeri ir atraduši jaunus materiālus un radošas tehnikas, kuras izmanto tērpu un butaforiju izgatavošanā.

Populārākais veids, kā izrādīt savu kospleja tērpu publiski, ir apmeklēt fanu festivālus. Šobrīd neskaitāmi šādi festivāli, veltīti anime, manga komiksiem, video spēlēm, TV šoviem un filmām, zinātniskajai fantastikai vai fantāzijai, ir sastopami teju katrā valstī.

Šādi pasākumi tiek organizēti arī Rīgā, Latvijā, un nu jau vairāk nekā 15 gadus apmeklētājiem ir bijusi iespēja būt daļai no šī fenomena, sākot ar mazākiem pasākumiem kā AnimeFest un Anime Ziemassvētku festivāli, un beidzot jau ar šī brīža UniCon un WinterCon rīkotajiem pasākumiem.

Visi interesenti aicināti apmeklēt izstādi NVO namā darbadienās un sestdienās no plkst. 9.00 līdz 21.00. Laipni aicinām!