Iedzīvotājus aicina bezmaksas iepazīties ar Rīgas industriālo mantojumu. Gaidām uz ekskursijām!
Uzzini, kā strādājusas pilsētas galvenās pagājušā gadsimta ražotnes

26. Septembris, 2018

Rīga ir bagāta ar industriālo mantojumu un to visā krāšņumā varēs apskatīt nedēļas nogalē no 28. līdz 30. septembrim Rīgas plānošanas reģiona projekta “Industriālais mantojums” ietvaros. Viena no projekta aktivitātēm ir industriālā mantojuma objektu kā tūrisma apskates vietu popularizēšana. Aicinām jūs apmeklēt tādus rūpniecības objektus kā Rīgas Ūdensapgādes muzejs, VEF muzejs, velosipēdu fabrika 'Ērenpreiss', Aldara alus darbnīca, Laimas šokolādes muzejs un vēl daudzus citus. Daudzi pasākumi ir bez maksas.


Rīgas plānošanas reģions uzsācis projekta “Industriālais mantojums” īstenošanu. Viens no projekta mērķiem ir industriālā mantojuma objektu popularizēšana, piesaistot šīm vietām tūristu uzmanību.

Liela daļa pasākumu ir bez maksas!

Septembra pēdējās nedēļas beigās savas durvis vērs dažādi un savdabīgi industriālā mantojuma apskates objekti, piedāvājot bezmaksas ekskursijas, izglītojošas lekcijas un dažādas citas aktivitātes.

Industriālais mantojums ir tā kultūras vērtību daļa, kas atspoguļo ražošanas un transporta attīstības vēsturi. Šo mantojumu Latvijā veido galvenokārt vēsturiskās rūpnīcas, ražošanas ierīces un izstrādājumi, kā arī bākas, sūkņu stacijas un ūdenstorņi, dzirnavas, spēkstacijas, ceļi, tilti, dzelzceļi un arī citi transporta līdzekļi. Mūsdienās tehnoloģiju strauja attīstība ir novedusi pie tradicionālās rūpniecības transformēšanās, kā rezultātā daudzas vēsturiskas ražotnes un ar tām saistītā infrastruktūra vairs netiek izmantota.
Rīgas plānošanas reģions, iesaistoties Interreg Igaunijas – Latvijas pārrobežu sadarbības programmas projekta ‘Industriālā mantojuma atdzīvināšana tūrisma attīstībai’, organizē Rīgas reģiona industriālā mantojuma dienas, aicinot ikvienu iepazīt vēsturi aizraujošās ekskursijās un pasākumos.

1.Aldaris' alus darbnīcas alus muzejs

Foto: publicitātes

Industriālā mantojuma kino vakars, kurā varēs iepazīt kādreizējo Latvijas rūpnīcu panākumus, ražošanas procesu un strādnieku ikdienu.

Vēsturisko kinožurnālu fragmenti ļaus ielūkoties tādu savulaik slavenu fabriku darbā kā - tekstilapavu cehs Sarkanais kvadrāts, Rīgas trikotāžas fabrika Māra, kolhozs Lāčplēsis, 1. Rīgas turbomehānikas rūpnīca, Rīgas porcelāna fabrika, Rīgas elektromašīnbūves rūpnīca, gumijas izstrādājumu fabrika Varonis un daudzu citu ražotņu darbībā.

Alus muzeja viesiem iespējams aplūkot autentisku alus vārītavu, kurā saglabājušās gandrīz gadsimtu vecas alus brūvēšanas iekārtas. Muzejs sniegs vispusīgu ieskatu alus brūvēšanā, kā arī ļaus iepazīties ar alus izejvielu un šķirņu dažādību, vēsturiskajām alus darītavas liecībām – senu alus pudeļu, etiķešu un kausu kolekcijām. Viesi varēs apmeklēt arī alus darītavu, kurā tiek brūvētas izsmalcinātākās Aldara alus šķirnes.

Kad: 28. septembrī no plkst. 18:00 līdz plkst. 19:00 (No plkst. 19:30 līdz plkst. 21:00 Ekskursija alus someljē Anda Rasiņa pavadībā).  Ieeja pasākumos bez maksas.

2.VEF vēstures muzejs

Foto: Riga.lv

Muzeja jaunā ekspozīcija aicina doties ar VEF vēsturi saistītos interaktīvos piedzīvojumos – izmēģināt, kā tas ir –fotografēt ar VEF Minox, izjust, kā skanēja 30., 60. un 80. gadu radio, doties virtuālā tūrē pa VEF teritoriju un iepazīt nozīmīgas vietas un objektus. Muzejā būs gids, kas palīdzēs izzināt VEF stāstu.

Plkst. 15:00 ekskursija gida pavadībā pa bijušās rūpnīcas VEF teritoriju un VEF vēstures muzejā.

Tas būs aizraujošs gājiens uz bijušo VEF kvartālu, pa ceļam uzzinot, kurā korpusā ražoja slaveno fotoaparātu VEF Minox, tranzistoruztvērēju “Spīdola” un leģendārās bobsleja kamanas.

Kad:  29. septembrī no plkst. 14:00 līdz plkst. 20:00 muzejs atvērts apmeklētājiem. Ekskursijas ilgums - 2 stundas. Ieeja pasākumos bez maksas. Vietu skaits ierobežots! Dalību pasākumā iepriekš jāpiesaka, zvanot uz tālr. 67026862, 25435736, vai rakstot uz vefmuzejs@riga.lv

3.Rīgas ūdensapgādes muzejs

Foto: publicitātes

Plkst. 11:00 izglītojoša lekcija par vēsturisko Rīgas ūdens, gāzes un elektrības iestāžu ēku būvvēsturi un arhitektūru.

Lekciju lasīs Inga Karlštrēma – mākslas vēsturniece, Rīgas arhitektūras vēstures pētniece, vairāku Rīgas industriālās arhitektūras tēmai veltītu zinātnisku rakstu autore.

Lekcijas laikā būs iespēja iepazīties ar Rīgas ūdensapgādes vēsturi, gāzes ražošanas vēsturi, kā arī ar elektrifikācijas aizsākumiem Rīgas pilsētā, īpašu uzmanību vēršot tieši uz industriālās arhitektūras mantojumu – gan zudušo, gan saglabāto. Vēsturiskajās fotogrāfijās, projektu zīmējumos un kartēs aplūkosim Āgenskalna, Čiekurkalna un Matīsa ielas ūdenstorņus, Maskavas ielas un Baltezera ūdens sūkņu stacijas, Rīgas pirmo gāzes fabriku līdzās Bastejkalnam un otro gāzes fabriku Vagonu ielā, Andrejsalas elektrostaciju  u. c. Vairākām no šīm ēkām mūsdienās piešķirts arhitektūras pieminekļa statuss, kas apliecina augsto arhitektonisko kvalitāti un kultūrvēsturisko vērtību. Taču lekcijā mēģināsim noskaidrot arī to, kā šīs industriālās būves uztvēra to laikabiedri un nākamās paaudzes.

Plkst. 13:00 un plkst. 15:00 ekskursijas ar gida stāstījumu par Rīgas ūdenssaimniecības attīstību no viduslaikiem līdz pat mūsdienām.

Rīgas ūdensapgādes muzejs ir viens no ievērojamākajiem ūdensapgādes muzejiem Eiropā. Vecās Baltezera ūdens sūknētavas telpās iekārtotais muzejs dibināts 1988. gadā. Muzeja eksponāti ļauj izsekot Rīgas ūdenssaimniecības attīstībai no viduslaikiem līdz pat mūsdienām.

Kad: 29. septembrī no plkst. 10:00 līdz plkst. 17:00 muzejs atvērts apmeklētājiem.   Ieeja pasākumos bez maksas.                 Vietu skaits lekcijā ierobežots! Iepriekšēja pieteikšanās uz lekciju, rakstot uz edite.puke@rpr.gov.lv

4.Enerģētikas muzejs

 

Foto: publicitātes

Enerģētikas muzejā Andrejostas ielā 19, Rīgā, interesentiem būs iespēja uzzināt par UNESCO programmas "Pasaules atmiņa" Latvijas nacionālajā reģistrā iekļautās Eduarda Krauca fotonegatīvu uz stikla pamatnes kolekciju "Ķeguma spēkstacijas celtniecības gaita 1936. - 1940.", noskatīties vēsturisko kinožurnālu fragmentus par Daugavas hidroelektrostaciju būvniecības gaitu, kā arī apskatīt muzeja krātuves.

Muzeja āra teritorijā notiks izglītojoši fizikas eksperimenti ar FIZMIX, dažādas praktiskās zinātnes radošās darbnīcas un aktivitātes.

Kad:  29. septembrī no plkst. 12.00 līdz plkst. 19.00. Ieeja pasākumos bez maksas, iepriekš pieskoties  - muzejs@latvenergo.lv vai pa tālruni 67728985, 29150614 Ieeja pasākumos bez maksas, iepriekš pieskoties  - muzejs@latvenergo.lv vai pa tālruni 67728985, 29150614.

5.Laimas šokolādes muzejs

  

Foto: publicitātes

“Laimas” šokolādes muzejs aicina izbaudīt aizraujošu šokolādes piedzīvojumu īpašā ekskursijā zinoša gida pavadībā.

Ekskursijas laikā viesiem būs iespēja sajust šokolādi ar visām maņām gan nogaršojot, gan sasmaržojot, gan saklausot un radot. Pusotras stundas laikā muzejs aicina izzināt Laimas stāstu, iepazīt šokolādes ražošanas vēstures līkločus, kā arī apskatīt šokolādes skulptūras un interaktīvajās ekspozīcijās radīt atraktīvas bildes un video. “Laimas” šokolādes muzejs atrodas Miera ielā 22, Latvijas industriālā mantojuma sarakstā iekļautajā Staņislava Aloiza Borbala 1939. gadā projektētā namā. Muzeja interjerā atrodami vairāki elementi, kas atjaunoti to sākotnējā izskatā.

Kad: 30 . septembrī plkst. 10:00 un plkst.14:00 Dalību pasākumā iepriekš jāpiesaka, rakstot uz elita.apine@orkla.lv un norādot savu iecienītāko Laimas produktu.  Ieeja pasākumos bezmaksas. Vietu skaits ir ierobežots!

 

6.Ērenpreiss velosipēdu fabrika

 

Foto: publicitātes

Ekskursija pa velosipēdu ražotni un restaurācijas darbnīcu ar Ērenpreiss velosipēdu rūpnīcas tradīciju turpinātāju Tomu Ērenpreisu. Izzinošs ieskats Latvijas velosipēdu vēsturē un restaurācijas procesā.

Kad: 29. septembrī no plkst. 12:00 līdz plkst. 14:00 Dalību pasākumā iepriekš jāpiesaka, rakstot uz info@erenpreiss.com, Ieeja pasākumā bez maksas.Vietu skaits ierobežots!

7.Dzelzceļa muzejs

 

Foto: publicitātes

Ekskursija gida pavadība muzeja ritekļu kolekcijā, kur varēs izzināt lokomotīvju un vagonu nozīmi un attīstības vēsturi Latvijā, iepazīt muzeja vagonu un lokomotīvju kolekciju un to darbības principus.

Ekskursijā iespēja izzināt tvaika lokomotīves uzbūvi un vispārējos darbības principus, kam sekos ieskats pirmās Latvijas dzelzceļu līnijās izmantotajās Anglijā un Vācijā ražotajās lokomotīvēs, kā un kāpēc lokomotīves kļūst jaudīgākas, ātrākas. Otrā ekskursijas daļa veltīta Latvijas valsts dzelzceļu (1919-1940) lokomotīvju parkam, īpašu uzmanību veltot Latvijā projektētajām, būvētajām un ekspluatētajām lokomotīvēm un motorvagoniem.

Ekskursijā varēs iepazīties ar signālu darbību dzelzceļā un stacijas dežurantu darbu, salīdzināt šaursliežu un platsliežu līniju vagonus, aplūkot 20. gs. 20. gados Rīgā būvēto pasažieru vagonu un daudz ko citu.

Ekskursijas laikā būs iespēja iekāpt un tuvumā aplūkot vairākas lokomatīves un vagonus, kas ikdienā nav brīvi pieejami apmeklētāju apskatei.

Kad: 29. septembrī plkst. 14:00 Ieeja pasākumā bez maksas. Vietu skaits ierobežots! Dalību pasākumā iepriekš jāpiesaka, zvanot uz tālr. 67232511 vai rakstot uz muzejs@ldz.lv

Sīkāk par pasākumu - šeit