Gripas epidēmija: kā savlaicīgi atpazīt slimību?

16. Janvāris

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) paziņo par gripas epidēmijas sākumu no 2019. gada 15. janvāra. Kā pēc pirmajiem simptomiem noteikt, ka esat saslimuši ar gripu un kad savlaicīgi jāuzsāk ārstēšanās?


Monitoringa dati liecina, ka 2019. gada otrajā nedēļā vienā no desmit monitoringā iekļautajām teritorijām (Valmierā) pacientu skaits, kuri vērsušies ambulatorajās ārstniecības iestādēs un kuriem noteikta diagnoze gripa, sasniedzis 163,6 gadījumus uz 100 000 iedzīvotājiem.

2019. gada otrajā nedēļā gripas gadījumi reģistrēti arī Rīgā (78,6 uz 100 000 iedzīvotājiem), Jelgavā (57,7 uz 100 000 iedzīvotājiem), Ventspilī (45 uz 100 000 iedzīvotājiem), Jūrmalā (35,3 uz 100 000 iedzīvotājiem), Daugavpilī (22,8 uz 100 000 iedzīvotājiem) un Liepājā (13,1 uz 100 000 iedzīvotājiem). Vidēji Latvijā gripas intensitāte sasniegusi 52,8 gadījumus uz 100 000 iedzīvotājiem.

Kā noteikt, ka tā ir tieši gripa, nevis saaukstēšanās?

Gripai raksturīgāki simptomi, kas nav tik izteikti saaukstēšanās gadījumā ir:

  • augsta ķermeņa temperatūra (virs 38° C);
  • drudzis;
  • stipras galvassāpes;
  • kaulu laušanas sajūta;
  • pastiprināts nogurums;
  • iekaisis kakls;
  • aizlikts deguns;
  • sauss klepus;
  • acu sāpes.

Īpaši no saslimšanas ar gripu jāuzmanās maziem bērniem, vecāka gadagājuma cilvēkiem, cilvēkiem, kuri slimo ar hroniskām elpceļu, sirds – asinsvadu un nieru slimībām, cilvēkiem ar vielmaiņas traucējumiem, novājinātu imunitāti vai lieko svaru, kā arī grūtniecēm.

Visiem, kam saslimšana ar gripu var būt ļoti bīstama, SPKC iesaka vakcinēties.

Tāpat vakcinēties ieteicams visiem ģimenes locekļiem ģimenēs, kurās ir mazi bērni, seniori vai citi riska grupu pacienti, medicīnas iestādēs, sociālās aprūpes centros, apkalpojošajā sfērā un izglītības iestādēs strādājošajiem.

Vislabāk vakcinēties rudenī, pirms gripas sezonas sākuma, tomēr, ja tas nav izdarīts, vakcinēties var arī šobrīd, jo imunitāte izveidojas desmit dienu laikā pēc vakcinācijas, bet gripas epidēmija parasti ilgst līdz pat aprīļa beigām.

Vakcinācija ir vislabākais veids kā izvairīties no saslimšanas ar gripu, bet gripas epidēmijas laikā par ļaunu nenāks arī regulāra telpu vēdināšana, sabalansēta un pilnvērtīga uztura lietošana, fiziskās aktivitātes (vēlams svaigā gaisā), pilnvērtīga atpūta un laika apstākļiem un plānotajām aktivitātēm atbilstošs apģērbs. Gripas epidēmijas laikā labāk izvairītie no vietām, kur pulcējas daudz ļaužu, piemēram, sabiedriskā transporta, lielveikaliem.

Ja tomēr sanācis ar gripu saslimt, noteikti jāpaliek mājās un par ārstēšanos jākonsultējas ar ārstu. Nekādā gadījumā nedrīkst doties uz darbu vai skolu, vai apmeklēt kādu publisku vietu.

Uzturoties mājās, regulāri jāvēdina telpas, slimniekam jālieto atsevišķi trauki un higiēnas priekšmeti, vēlams, jāuzturas atsevišķā istabā, lai izvairītos no ģimenes locekļu inficēšanas ar gripu.

Piedāvājam iepazīties ar SPKC sagatavoto materiālu par gripu.

Foto: SPKC

Lasiet arī:

10 mīti par gripu: vai taisnība, ka ar gripu iespējams saslimt tikai reizi gadā?

Gripas epidēmija: 5 vienkārši padomi, kas palīdzēs nesaslimt