Gribu būt asinsdonors: kur Rīgā var ziedot asinis?

23. Janvāris, 2018

Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem regulārie asins donori dzīvo vidēji par pieciem gadiem ilgāk. Tas ir tikai viens no argumentiem, kāpēc ziedot asinis. Kļūstot par asins donoru, iespējams, tieši Tu kādam glābsi dzīvību un palīdzēsi atveseļoties. Lai uzzinātu, kā sagatavoties šim procesam, lasi šajā publikācijā.


Kāpēc ziedot asinis?

Iesaistoties asinsdonoru kustībā, Tev ir iespēja palīdzēt tiem nelaimē nonākušajiem, kam nepieciešamas asinis. Viena asins deva var izglābt ceļu satiksmes negadījumā cietušo, pacientu ar apdegumiem un palīdzēt vēža slimniekam.

Asinis ir nepieciešamas operāciju laikā, pacientiem ar akūtām asiņošanām, kā arī onkoloģisko, hematoloģisko u.c. pacientu ārstēšanā.

Foto:

Tu vari kļūt par donoru, ja:

 1. Esi 18 - 65 gadus jauns
 2. Sver ne mazāk par 50 kg
 3. Dienā pirms asins nodošanas neesi lietojis alkoholu
 4. Esi paēdis, izgulējies, atpūties, jūties labi
 5. Esi vesels un pēdējā laikā neesi slimojis
 6. Pirms tam esi lietojis veselīgu uzturu un daudz šķidruma
 7. Neesi nodevis asinis vismaz 9 nedēļas, un 12 mēnešu periodā to jau neesi darījis 4 reizes (attiecas uz sievietēm) vai 6 reizes (attiecas uz vīriešiem, pie kam pēc sestās reizes vīriešiem jāievēro 3 mēnešu pārtraukums).
 8. Donoram līdzi jābūt derīgam personu apliecinošam dokumentam (pase, personas apliecība (eID) un jānorāda savs bankas konta numurs. Bez personu apliecinoša dokumenta un bankas konta donorus nepieņem.
 9. Pirms asins ziedošanas ārstniecības persona pārbaudīs Tavu veselības stāvokli un abu elkoņu locītavu vēnas. Atgādinām, ka visa sniegtā informācija ir konfidenciāla, tādēļ sniedzot atbildes, esi godīgs.

Foto:

Kas notiek Tavā organismā pēc asiņu ziedošanas?

 1. Organismā tiek stimulēta asinsrades sistēma, atjaunojot asins sastāvu;
 2. Asins donori mazāk slimo ar akūtām un hroniskām slimībām, veselam cilvēkam asins ziedošana nav kaitīga;
 3. Asins ziedošana raisa pozitīvas izjūtas, jo esi palīdzējis kādam grūtā brīdī;
 4. Katras donora ziedotās asinis laboratoriski tiek izmeklētas, noskaidrojot, vai tajās nav pazīmju, kas liecina par saslimšanu ar HIV, C vai B hepatītu, vai sifilisu;
 5. Ziedojot asinis, Tev ir bez maksas iespēja uzzināt pulsu, asinsspiedienu, ķermeņa temperatūru un hemoglobīna līmeni.

Nododot asinis, Tu iegūsti:

 1. morālu gandarījumu,
 2. izziņu par asins testēšanas rezultātiem (pēc pieprasījuma),
 3. uzkodu komplektu;
 4. pēc asins ziedošanas saņem kompensāciju zaudētā asins apjoma atjaunošanai 4,27 eiro pēc plazmas nodošanas – 17,07 eiro, pēc trombocītu nodošanas – 28,46 eiro,
 5. izziņu par asins nodošanu, kuru, iesniedzot darba devējam, var saņemt apmaksātu brīvdienu;
 6. gada laikā (365 dienu ietvaros) ziedojot asinis trīs vai vairāk reizes, Tu saņem Donora privilēģiju karti, kas dod iespēju saņemt dažādas atlaides.

Foto:

Kur es varu ziedot asinis?

Rīgā asins donoriem tiek piedāvāta iespēja veikt iepriekšēju pierakstu asins ziedošanas procedūrai Valsts asinsdonoru centrā, Sēlpils ielā 9, kā arī Rīgas Austrumu KUS klīnikā "Gaiļezers", Hipokrāta iela 2.

Tāpat informācijai par izbraukumu vietām Rīgā un citviet Latvijā var sekot līdzi sociālajos tīklos Facebook, Twitter un draugiem.lv, kā arī VADC mājaslapā 

Ja jau zini savu asins grupu, pirms došanās uz asins ziedošanas vietu, sadaļā "Asins krājums" noskaidro, vai Tavas asinsgrupas asinis šobrīd ir nepieciešamas.

Katru reizi donors ziedo 450 ml (vēl papildu apmēram 30 ml asins paraugiem - izmeklēšanai). Veselam cilvēkam šāds asins zudums nav kaitīgs. Asinis noņem tikai no elkoņa locītavas vēnas. Asins ziedošanas procedūra ilgst apmēram 10 minūtes.

Jautājumu gadījumā droši zvani 80000003 vai apmeklē mājaslapu www.donors.lv