Grausts Marijas ielā 6: īpašniekiem dota pēdējā iespēja

16. Aprīlis, 2018

Rīgas domes Pilsētas īpašumu komiteja pirmdien atbalstīja lēmumprojektu par grausta Marijas ielā 6 piespiedu sakārtošanu, dodot ēkas īpašniekiem četrus mēnešus laika izstrādāt ēkas sakārtošanas būvprojektu.


Nama īpašniekiem četru mēnešu laikā kopš domes lēmuma būs jānoslēdz līgums par nama sakārtošanas būvprojekta izstrādi, sešu mēnešu laikā pēc šī līguma parakstīšanas tas jāsaskaņo būvvaldē un pusotra gada laikā jāsaņem būvatļauja un jāuzsāk būvdarbi. Ēkas sakārtošana ir jāpabeidz ne vēlāk kā divu gadu laikā pēc būvatļaujas saņemšanas.

Tāpat ēkas īpašniekiem tiks uzticēts reizi divos mēnešos veikt ēkas ārsienu vertikalitātes monitoringu, divas reizes gadā fasādes un jumta tehniskā stāvokļa apsekošanu līdz būvdarbu uzsākšanai, kā arī reizi gadā veikt ēkas tehnisko apsekošanu.

Ja īpašnieki uzticētos darbus neveiks, dome katru nedēļu būs tiesīga īpašniekiem uzlikt 5000 eiro lielu sodu. Lēmumprojektu vēl jāvērtē Rīgas domei.

Jau vēstīts, ka Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija (VKPAI) plāno vērsties Saeimā ar ierosinājumu atsavināt Marijas ielā 6 esošo nolaisto īpašumu, jo ēkas īpašnieki iecerējuši to nojaukt.

Vietējās arhitektūras piemineklis ar valsts aizsardzības Nr. 7851 vairāku gadu garumā ir izpelnījies „Rīgas slavenākā grausta” nosaukumu. Īpašumu veido zemes vienība 1432 kvadrātmetru platībā, uz kuras atrodas piecstāvu dzīvojamā ēka un pagrabs zem pagalma. Dzīvojamā ēka ir klasificēta kā B kategorijas vidi degradējoša būve, un tās īpašniekiem ir piemērota paaugstinātā nekustamā īpašuma likme. Vienlaikus īpašniekiem vairākas reizes ir uzdots veikt nepieciešamos ēkas konservācijas darbus un saglabāt visas vēsturiski nozīmīgās ēkas detaļas. Pagājušajā gada novembrī Rīgas domes Īpašuma departaments veica ēkas piespiedu sakārtošanu, jo no ēkas fasādes bija atdalījušies dekoratīvie fragmenti, kas apdraudēja garāmgājēju drošību.

Piecstāvu dzīvojamā ēka Marijas ielā 6 ir celta 1904. gadā pēc arhitekta Konstantīna Pēkšēna projekta. Ēka ir vietējās nozīmes arhitektūras piemineklis, kas atrodas valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa Rīgas vēsturiskā centra teritorijā un vienlaicīgi UNESCO Pasaules kultūras un dabas mantojuma vietas „Rīgas vēsturiskais centrs” teritorijā.