Gandrīz kā mājās: viena diena bērnunama bērnu dzīvē

3. Novembris, 2016

Mazais Miša pavisam droši ver ciemiņiem durvis. Ilgi jau gaidījuši, visi kopā cepuši pīrādziņus, kūkas, kārtojuši istabas.  Rīgas pašvaldības Bērnu un jauniešu centra struktūrvienības “Ziemeļi” dzīvokļa telpas nu nemaz neatgādina bērnunamu. Tas ir plašs, gaišs miteklis, kur uzreiz var redzēt, ka te dzīvo jauni, zinātkāri un radoši bērni. Pie sienām piekārti daudz un dažādi bērnu darbi, plauktos spēles, bumbas un rotaļlietas. Pavisam kopā vienā miteklī dzīvo astoņi bērni  no četru līdz 17 gadu vecumam.


Visi kopā kā ģimene

Grupas, kurās apvienoti vairāki bērni, tiek dēvētas par dzīvokļiem. Katrā dzīvoklī ir sava virtuve, kopēja atpūtas telpa un guļamistabas, kurā ir ne vairāk par diviem bērniem. Dzīvoklī kopā dzīvo ne vairāk kā astoņi dažāda vecuma bērni, ievērojot principu, ka brāļi un māsas netiek šķirti.

Katrā šādā dzīvoklītī atbildīgie sociālie darbinieki kopā ar bērniem rada pavisam īstas ģimenes apstākļus. Šāds modelis paredz iemācīt bērniem un jauniešiem ģimenes vērtības, ievērot veselīgu dzīvesveidu, mācīties plānot sadzīvi, iemācīties respektēt vienam otru, rūpēties par apkārtējo vidi, kurā dzīvo, stiprināt bērnu un jauniešu drošības sajūtu, mācīties veidot savstarpējās attiecības starp dažāda vecuma un dzimuma bērniem un apgūt pašaprūpes prasmes un iemaņas – finanšu plānošanu, patstāvīgu saimniekošanu, ēdiena gatavošanu.

Foto: f64

Bērniem ļoti patīk gatavot ēst. Uz galda gozējas, gan pašu cepti cepumi, gan maizītes un pat ābolkūka. Bērni labprāt pat ceļas agri no rīta, lai paši sagatavotu brokastis. Viņi kopā ar personālu kopīgi izlemj un paši rūpējas par savu ikdienas dzīvi,  kopīgi sastāda ēdienkartes, iepērkas, gatavo ēst, svin svētkus un apmeklē dažādus pasākumus.

Atbildīgais sociālais darbinieks vada un plāno ģimenes dzīvokļa dzīvi, tāpat ir audzinātāja un aukle, kas ikdienas aktivitātēs palīdz un atbalsta bērnus. Gan aukles, gan audzinātātājas ļoti lepojas ar saviem bērniem – tie esot ļoti čakli un talantīgi – gan, dzied, gan dejo, trenējas cīņās un arī glezno. Arī istabas ļoti kārtīgas, ar mazu piebikstīšanu – arī tās saved kārtībā paši bērni.

Atpakaļ uz mājām

Pirms bērns nonāk tādā dzīvoklītī, kur mācās dzīvot kopā ar citiem bērniem, viņš atrodas krīžu centrā. Šajā laikā sociālie pedagogi dara visu, lai bērnam tomēr būtu iespēja atgriezties atpakaļ īstajā ģimenē, kas ir galvenais uzdevums. Daudz tiek strādāts ar bērna bioloģisko ģimeni, izprasta vide tajā un attiecības ģimenes locekļu starpā.

Foto: f64

Ārpusģimenes aprūpē nonākušo skaits mazinās

Ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumu bāreņiem un bez vecāku gādības palikušajiem bērniem Rīgā šogad sniedz septiņi bērnunami  ar  236 vietām, kā arī 30 vietas ir Bērnu un jauniešu centra Krīzes centrā bērniem.

2016.gada 1.pusgadā pakalpojumu kopā ir saņēmuši 213 bērni, no jauna iestājušies 20, izstājušies 40, no tiem 11 atjaunotas aprūpes tiesības, seši nodoti aizbildnībā, viens ievietots audžuģimenē, viens adoptēts, 11 sākuši patstāvīgu dzīvi, bet viens pārgājis dzīvot uz grupu dzīvokli. Jau trešo gadu samazinās ārpusģimenes aprūpē nonākušo bērnu skaits.