FOTO: Viesturdārzā atklāta restaurētā Aleksandra Triumfa arka

29. Jūnijs, 2018

Piektdien, 29. jūnijā, Viesturdārzā tika svinīgi atklāta Rīgas pieminekļu aģentūras restaurētā Aleksandra Triumfa arka (jeb Aleksandra vārti), kurai šogad apritēs 200 gadu.


Darbu gaitā veikta arkas attīrīšana, apmetuma atjaunošana, metāla medaljonu restaurēšana, dekoratīvo daļu atjaunošana, jumta atjaunošana, nosegumu atjaunošana, pamatu nostiprināšana. Tāpat arkas apkārtne atbrīvota no krūmiem un koku zariem.

Tuvākajā laikā Rīgas domes plāno piešķirt finansējumu arkas apgaismojumam.

Arkai šogad aprit 200 gadi. Aleksandra Triumfa arka celta laikā no 1815. gada līdz 1817. gadam par godu Krievijas uzvarai 1812. gada karā un Aleksandra I nopelniem franču karaspēka sakāvē.

Foto:

 
Sākotnēji Aleksandra Triumfa arka atradās tagadējā Brīvības ielā pie VEF tilta, 1904. gadā tā tika pārvietota uz Šmerļa ielu, bet 1936. gadā novietota pašreizējā atrašanās vietā pie Viesturdārza. 

Arka bija ļoti sliktā tehniskajā stāvoklī. Tās atjaunošanai pašvaldība atvēlēja 120 000 eiro un restaurēšanas darbus organizēja Rīgas pieminekļu aģentūra. 

Sagaidot Vispārējos latviešu Dziesmu un deju svētkus, Viesturdārzā veikta arī Dziesmu svētku pieminekļa aprūpe – notīrītas un novaskotas ģīmetnes, notīrīts no dolomīta blokiem veidotais mūris un atjaunoti soliņi. Tāpat Rīgas domes Mājokļu un vides departaments ir veicis apjomīgu darbu, lai atjaunotu parkā esošo strūklaku, kas priecēs rīdziniekus un pilsētas viesus arī pēc svētkiem.

Foto:

Foto: