FOTO: kādas eglītes pārdod tirgū

21. Decembris, 2016

Ziemassvētki un Jaunais gads jau ir pavisam tuvu – līdz Ziemassvētku vakaram ir tikai dažas dienas. Pilsētā parādījies lērums „zaļo” tirdziņu, kuros galvaspilsētas iedzīvotāji un viesi var iegādāties dzīvu eglīti. Portāla riga.lv žurnālisti devās uz Rīgas Centrāltirgu, kur ir vislielākā eglīšu izvēle – jebkurai gaumei un rocībai.


Oksana jau daudzus gadus veido mazas, dekoratīvas eglītes. „Cenas ir dažādas, ir tādas, kas maksā piecus eiro, ir arī par 20. Atkarīgs no izmēra un rotājumiem. Šādas eglītes izgatavošana prasa daudz laika. Es gatavoju tās no labām eglēm, kas nebirst. Zinu, ka manas eglītes stāv ļoti ilgi,” stāsta Oksana. Šāda eglīte ir lielisks risinājums ofisiem vai maziem dzīvokļiem. „Vēl ir egļu zari, kas ir pavisam lēti. Tos var ielikt vāzē, izrotāt, un tā būs gandrīz kā eglīte,” stāsta Oksana.

Foto: Riga.lv

Arī īstas, kokaudzētavās vai mežā nocirstas eglītes šeit ir ļoti daudz. Acis šaudās uz visām pusēm! Milzīgas un pavisam mazas, kuplas un ne pārāk kuplas, ar čiekuriem un bez. „Visvairāk pircēju ir starp 21. un 25. decembri. Latvieši pēc Ziemassvētkiem egles jau vairs nepērk, tikai krievvalodīgie, kuri Ziemassvētkus atzīmē 7. janvārī,” stāsta Normunds.

„Pēc pieredzes varu pateikt, ka tirgū klienti nav ļoti maksātspējīgi – galvenokārt pieprasījums ir pēc lētām eglītēm. Vecāki cilvēki, pensionāri nevar atļauties nopirkt eglīti par 20 eiro. Pārdot par 2 eiro mēs arī nevaram – tā galu galā ir jāizaudzē, jāatved, kaut kas ir arī jānopelna. Visdāsnākie klienti ir pie tirdzniecības centriem, jo īpaši Jūrmalas virzienā,” ar saviem novērojumiem dalās tirgotājs.

Foto: Riga.lv

Kādu eglīti izvēlēties? Ja vēlaties, lai dzīvoklī būtu brīnišķīgs aromāts – meža, taču jāņem vērā, ka šādas eglītes ilgi nestāv, tās ļoti ātri nobirst. „Telpās ļoti ilgi stāv Normandijas baltegles vai sudrabegles. Normandijas balteglēm ir ļoti maigas skujas, tās ir piemērotas cilvēkiem, kuriem ir mājdzīvnieki vai mazi bērni. Tās nepavisam neduras. Man ir stāstīts, ka dzīvoklī tās ir nostāvējušas pat līdz martam,” stāsta Normunds. Kas attiecas uz eglītēm podiņos, tad cilvēkiem, kas pēc svētkiem tās vēlas iestādīt zemē, ir jārēķinās, ka tas var nevainagoties ar panākumiem. „Viss ir atkarīgs no vairākiem faktoriem. Reizēm eglei ir sabojātas saknes, tāpēc tā var neieaugt. Reizēm egle podiņā ir vienkārši iestādīta bez saknēm – arī tā mēdz gadīties. Taču var mēģināt to iestādīt – ja šķiet, ka ar saknēm viss ir kārtībā, kāpēc gan ne? Varbūt izaugs!” stāsta tirgotājs.

Foto: Riga.lv

Eglīšu pārdevējs Jānis saka, ka populārākais izmērs ir vidējs, aptuveni cilvēka augumā. „Taču tas ir gaumes un iespēju jautājums. Kādam patīk zaļas, kādam – zilas egles, kādam patīk ļoti kuplas, citam ir ļoti svarīgi, lai eglei būtu arī čiekuri. Katra egle ir unikāla, jo tās ir veidojusi daba. Ikviens noteikti atradīs tieši savējo,” stāsta Jānis.

Rīgā šogad eglītes tiek pārdotas 111 tirdzniecības vietās. Tieši tik daudz atļauju izsniegušas pilsētas izpilddirekcijas. Visvairāk tirdzniecības vietu ir Latgales priekšpilsētā.