Ēnu diena: nepalaidiet garām iespēju pieteikties!

25. Janvāris, 2018

Jau tradicionāli februārī tiek rīkota Ēnu diena – diena, kuras laikā skolēni var personīgi sekot slavenu cilvēku un noteiktu profesiju pārstāvju darbam, lai tās “piemērītu” sev. Šogad Ēnu diena sakrīt ar 14. februāri – Valentīndienu.


Ēnu diena ir pasaulē atpazīstama un atzīta Junior Achievement karjeras izglītības programma 1.-12. klašu skolēniem, kuras laikā skolēni apmeklē kādu darba vietu un 4 – 6 stundu garumā vēro interesējošās profesijas pārstāvja darba ikdienu. Latvijā Ēnu diena ir biznesa izglītības biedrības Junior Achievement – Young Enterprise Latvija (JA-YE Latvija) reģistrēta preču zīme.

Ēnu dienas mērķis ir iepazīstināt skolēnus ar dažādu profesiju un nozaru prasībām, lai palīdzētu jauniešiem izvēlēties profesiju un atbilstoši sagatavotos darba tirgum.

Šī ir programma, kas jau daudzus gadus sekmīgi iekļauj izglītības procesā karjeras jautājumus, rosinot jauniešus plānot savu nākotni jau skolas laikā. Veidojot sadarbību starp skolu, sabiedrību un darba vidi, Ēnu diena sekmē jauniešu integrāciju sabiedrībā un darba tirgū nākotnē.

Dažādu uzņēmumu piedāvājumi skolēniem (no 1. līdz 12. klasei), kā arī profesionālo mācību iestāžu studentiem (no 1. līdz 4. kursam) pieejami portālā www.enudiena.lv.

Ēnu dienas termini:

  • Ēnotājs jeb Ēna ir 1. – 12.klašu (arī profesionālo izglītības iestāžu 1. – 4. kursu) audzēknis, kas Ēnu dienā 4 – 6 stundas seko izvēlētās profesijas pārstāvim viņa darba gaitās un izzina, kas nepieciešams, lai pats reiz kļūtu par profesionāli. Ēnotājam ir jāreģistrējas portālā, lai varētu pieteikties vakancēm.
  • Ēnu devējs – uzņēmums, organizācija vai valsts institūcija, kas pieteikusies Ēnu dienai, dodot skolēniem iespēju ēnot savus darbiniekus. Ēnu devējiem ir jāreģistrē savas organizācijas profils, lai varētu izmantot portāla sniegtās iespējas un pieteikt vakances.
  • Ēnojamais – ikviens uzņēmuma, organizācijas vai valsts institūcijas (Ēnu devēja) darbinieks, kurš uzņem Ēnu un dalās savās profesionālajās zināšanās, prasmēs un darba pieredzē.
  • Vakance – Ēnu devēja pieteikts viena cilvēka – Ēnojamā - amats, kuru 1-4 skolēni-ēnotāji Ēnu dienas ietvaros varēs ēnot.

Savas vakances piedāvā gan privātie, gan pašvaldības uzņēmumi.

Arī Rīgas pašvaldības uzņēmumi piedāvā skolēniem iepazīties ar populārām profesijām.

1.Vairākas vakances uzreiz piedāvā “Rīgas satiksme” (kopumā septiņas vakances)

Jaunieši varēs iepazīties ar trolejbusa, autobusa un tramvaja vadītāja, dispečera, kontroliera, sabiedrisko attiecību speciālista un atslēdznieka profesijām. 

Piedāvātās vakances pieejamas šeit

2.“Ēnas” gaida arī Rīgas domes Īpašuma departaments (7 vakances).

Pagājušogad “jaunie speciālisti” personīgi inspicēja jau ekspluatācijā nodoto VEF Kultūras pili.

Šogad Departaments gaida jaunos kolēģus, kuri ir gatavi vairākas stundas strādāt kā politiķi, fotogrāfi, sabiedrisko attiecību speciālisti, celtnieki, referenti, mākslinieki/ dizaineri un arhitekti.

Piedāvātās vakances pieejamas šeit

3.Pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādes (12 vakances)

Pieņemt jaunos palīgus, kuri sapņo kļūt par audzinātājiem vai audzinātāju palīgiem, metodiķi un pat par iestādes vadītājiem, ir gatavi vairāki bērnudārzi.

Jaunos palīgus aicina, piemēram, Rīgas 49. pirmsskolas izglītības iestāde, Rīgas Ziedoņdārza pirmsskola un "Margrietiņa".

Piedāvātās vakances pieejamas šeit un šeit,  un šeit

4.Interesantas vakances nākotnes namu pārvaldniekiem ir SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” (vakanču skaits tiek precizēts)

Jaunieši savus spēkus var izmēģināt kā vadītāji, direktori, ekonomisti un vadītāji komunālo pakalpojumu jomā, māju siltināšanas un mācību daļas speciālisti.

Piedāvātās vakances pieejamas šeit

5.Piesakies par ēnu Rīgas pašvaldības policistam (9 vakances )

Arī Rīgas pašvaldības policija savas durvis vērs “ēnotājiem”, kuriem būs iespēja bez maksas apmeklēt Rīgas pašvaldības policijas vēstures muzeju, ielūkoties pilsētas videonovērošanas centrā un iepazīties ar policista ikdienas pienākumiem.

Jāpiebilst, ka skolēniem ir iespēja pieteikties arī uz Drošības uz ūdens un civilās aizsardzības pārvaldi, kura krasi atšķiras no citām Rīgas pašvaldības policijas pārvaldēm. Tās darbinieki nav tikai policisti, bet arī glābēji un ūdenslīdēji.

Līdz šim skolēnu paustie mērķi un iemesli, kāpēc izvēlējušies “ēnot” tieši pašvaldības policistus, ir atšķirīgi – kāds intereses pēc, cits tāpēc, lai redzētu, kāds ir policista darbs patiesībā, daļa jauniešu jau zina, ka savu nākotni saistīs ar darbu policijā un vēlas uzzināt kādas ir prasības, lai kļūtu par Rīgas pašvaldības policijas darbinieku.

Ja esi sasniedzis vismaz 14 gadu vecumu un Tevi interesē policista profesija, kā arī vēlies uzzināt kā policisti rūpējas par iedzīvotāju drošību, esi laipni aicināts ikgadējā “Ēnu dienā 2018” būt par ēnu kādam no mūsu zinošajiem Rīgas pašvaldības policistiem!

*Ņemot vērā, ka vietu skaits ir ierobežots, priekšroka tiks dota tiem skolēniem, kuri iepriekš nav “ēnojuši” Rīgas pašvaldības policistus.

Piedāvātās vakances pieejamas šeit

6.Rīgas dome (vakanču skaits tiek precizēts)

Ēnot būs iespējams dažādus Rīgas domes darbiniekus, uzzināt, kā norit Rīgas likumdošanas process, kā strādā deputāti, viņu palīgi. Palīgus plāno uzņemt arī galvaspilsētas vadītāji: būs iespējams iepazīties ar mēra un vicemēra darbu.

Piemēram, pagājušogad, tie, kuri izvēlējās darbu Rīgas domē (un viņu bija aptuveni 200), varēja apmeklēt Rīgas pašvaldības policijas videonovērošanas centru Vecrīgā, apmeklēt VEF Kultūras pili.

Piedāvātās vakances pieejamas šeit 

7.Rīgas dzemdību nams(1 vakance)

Izmēģini savus spēkus medicīnas jomā Rīgas Dzemdību namā. Nē, nē - bērniem nenāksies piedalīties dzemdību procesā. Taču iegūt prasmes rūpēties par jaundzimušajiem kā medmāsas palīgiem - droši.

Piedāvātās vakances pieejamas šeit

8.Rīgas siltums (7 vakances)

Ja interesē tehniska rakstura profesijas, ir iespējams izmēģināt savus spēkus kā tehniskajam inženieriem un struktūru vadītājiem uzņēmumā "Rīgas siltums"

Piedāvātās vakances pieejamas šeit

Ir uzņēmumi un departamenti, kuri nav norādījuši savu dalību portālā www.enudiena.lv, bet ar prieku pie sevis uzņems ēnas.

Piemēram, skolēnus gatavi ir uzņemt Rīgas domes Satiksmes departaments un Rīgas Centrāltirgus. Tie, kuri gatavi ēnot, var rakstīt uz redakcija@riga.lv