Elpošanas apstāšanās miegā: mediķi aicina pret to attiekties nopietnāk

13. Novembris, 2017

Savu krākšanu cilvēki nedzird, bet tie, kuri guļ blakus, ar laiku pie tās pierod un šos nakts trokšņus vairs nepamana. Parastā krākšanā nav nekā bīstama, bet, ja runa ir par miega apnoju, tad ir jārīkojas. Par miega apnoju liecina tas, ka cilvēkam naktī krācot uz kādu laiku apstājas elpošana , kas pēc tam atkal atjaunojas. Diagnosticēt un tikt galā ar šo problēmu palīdzēs Rīgas 1. slimnīcā.


Ārste – interniste Ilze Reinholde stāsta, ka daudzi cilvēki neapzinās miega apnojas nopietnību. “Saskaņā ar statistiku, ar miega apnoju saskaras 10% vīriešu un 2% sieviešu, bet tikai daži ierodas pie mums ar šo problēmu, jo daudzi vai nu nezina, ka tas ir bīstami veselībai un dzīvībai, vai arī nenojauš, ka viņiem ir šāda problēma,” stāsta speciāliste.

Ja cilvēki neapzinās situācijas nopietnību, tad arī neierodas uz konsultāciju pie speciālista.

Par to, ka šī ir nopietna problēma liecina arī tas, ka daudzās Eiropas valstīs gan diagnostiku, gan pēc tam ārtēšanu apmaksā valsts. “Miega apnoja irada skābekļa nepietiekamību asinīs, kas var izraisīt infarktu, sirds ritma traucējumus vai citas nopietnas sirds asinsvadu problēmas.Bieži tiek jautāts par to, kā uzzināt, ka cilvēkam ir šāda problēma, ja, piemēram, viņš guļ viens un blakus nav neviena, kurš to varētu pamanīt? Kā jau teicu iepriekš, visbiežāk ar šo problēmu saskaras vīrieši, iemesli var būt, piemēram, liekais svars vai noteikta balsenes uzbūve, mazs apakšžoklis”

Daktere Reinholde norāda, ka cilvēki ar miega apnoju var aizmigt pie stūres, tāpēc tas apdraud ne tikai viņu pašu, bet arī apkārtējo dzīvības.

“Lielākajā daļā Eiropas valstu visiem profesionālajiem autovadītājiem obligātā kārtībā tiek pārbaudīts, vai viņiem nav šī problēma,” stāsta mediķe.

Rīgas 1. slimnīcā nesen kļuvusi pieejama ierīce miega apnojas diagnosticēšanai.

“Pacientam slimnīcā palikt pa nakti un tikt pieslēgtam pie monitora būtu ļoti dārgs pasākums, tāpēc mēs aparātu dodam uz mājām. Ja cilvēks vēlas pārbaudīt, vai viņam ir miega apnoja, ir nepieciešams pierakstīties uz pieņemšanu, un, ja īsti nedraudzējaties ar tehnoloģijām, palūdziet kādam no mājiniekiem, kurš ar šīm lietām ir labāk pazīstams, lai vakarā jūs varētu šo ierīci pieslēgt,” stāsta daktere Reinholde.

Diemžēl izārstēt miega apnoju nav iespējams. Bet var iemācīties samazināt šīs problēmas ietekmi uz kopējo veselības stāvokli – pēc monitoringa speciālisti izvēlēsies piemērotākos variantus.

Ilze Reinholde
Rīgas 1.slimnīcas ārste – interniste