Eksperts pastāsta, kāpēc samazināts kaloriju daudzums bērnudārzu ēdienos

18. Septembris, 2018

Sociālajos tīklos ātri izplatās noraizējušos vecāku komentāri, kuros tiek pausts satraukums par to, ka visos Latvijas bērnudārzos bērni ir kā tiekot baroti arvien sliktāk – porcijas ir kļuvušas mazākas, tajās gandrīz vispār nav sāls un cukura. Bērni "mājās atgriežas izsalkuši". Kā ir patiesībā, stāsta Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Izglītības pārvaldes pārstāve Ingrīda Millere.


Uzreiz jāatzīmē: ēdināšanas normas skolu un bērnudārzu bērniem izstrādā nevis Rīgas dome, bet gan Veselības ministrija, atbilstoši Eiropas regulām, bet tās apstiprina Ministru kabinets. Un, kā atzīmē pati Veselības ministrija, jaunie noteikumi, kas skar kaloriju daudzumu, ir sava veida rūpes par mūsu bērniem un cīņa pret aptaukošanos.

Lai kliedētu neizpratni par jaunajām uztura normām, to ieviešanu pirmskolas iestādēs, tiek piedāvāts RD IKSD Izglītības pārvaldes, Izglītības atbalsta nodaļas galvenās speciālistes I. Milleres skaidrojums.

No š.g. 1.septembra ir mainītas uztura normas izglītojamiem izglītības iestādēs, t.sk. pirmskolās - saskaņā ar MK noteikumu Nr. 172 (13.03.2012.) ,,Noteikumi par uztura normām izglītības iestāžu izglītojamiem, sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūciju klientiem un ārstniecības iestāžu pacientiem” ( grozījumi Nr. 535 no 24.08.2018).

MK not. Nr. 172. pieņemtie uztura normu grozījumi veikti, lai precizētu bērna vecuma grupai un svaram nepieciešamo uzturvielu (olbaltumvielu, taukvielu, ogļhidrātu) un enerģētiskās vērtības daudzumu. Šādu uztura normu izpilde (normām atbilstošu ēdienkartes izstrāde) pirmskolas izglītojamiem nodrošina veselīga un līdzsvarota uztura lietošanu.

Lai gan jaunajās uztura normās uzturvielu un enerģētiskās vērtības apjomi ir nedaudz samazināti (atbilstoši bērna vecuma grupai 1-2 gadi vai 3-6 gadi), tomēr minimāli noteiktais pamata produktu daudzums nedēļā ir palicis iepriekšējā apjomā (piemēram, liesas gaļas vai zivju daudzums nedēļā vēl aizvien ir 300 g (neto), piena produkti – 1100 g). Savukārt 3-6 gadīgo bērnu uzturā ir palielināts augļu (no 250 g uz 400 g (neto)) un dārzeņu (no 500 g uz 650 g (neto)) daudzums nedēļā (1-2 gadīgo bērnu vecuma grupai augļu un dārzeņu ir palicis iepriekšējais – attiecīgi 250 un 500 g nedēļā).

Jāpiezīmē, ka MK not. nr.172 nosaka tikai to uztura normu apjomu, ko paredzēts saņemt pirmskolā, t.i. 75 % apjomā no bērnam nepieciešamām uztura normām dienā. Šos 75 % apjomu sadala pa vairākām ēdienreizēm – brokastīm, pusdienām, launagu. Paredzēts, ka 25 % no bērnam dienā nepieciešamā uztura daudzuma tiek saņemts mājās (vakariņās).

Ieviešot jaunās uztura normas, atsevišķu ēdienu porciju svars samazinās (piemēram, dzērieni, maize u.c.), tādējādi panākot atbilstību samazinātajiem uzturvielu un enerģētiskās vērtības apjomiem. Taču nemainīgi pusdienās, tāpat kā iepriekš, jābūt diviem pamatēdieniem (zupa + otrais ēdiens vai zupa + saldais ēdiens, vai otrais ēdiens + saldais ēdiens) – iestāde var izvēlēties, kādu kombināciju izvēlēties, turklāt izvēlētā kombinācija var atkārtoties kaut katru dienu, piemēram, katru dienu zupa + otrais ēdiens.

Svarīgi: jaunie noteikumi nekā nav saistīti ar Rīgas domes iniciatīvu par brīvpusdienu ieviešanu vispārizglītojošajās skolās, kas no 2019. gada 1. janvāra tiks piedāvāta arī galvaspilsētas bērnudārziem. 

Lai atvieglotu ēdienkartes sastādīšanu bērnudārzos, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Izglītības atbalsta nodaļas speciālisti izstrādās paraugēdienkarti 10 dienām, kas atbilst jaunajām uztura normām.