Dzīve pēc “Ulubeles”: kā Rems no patversmes kļuva par mīļu “dīvāna” suni!

24. Janvāris, 2018

Portālā riga.lv par Rembo mēs rakstījām ne reizi vien – rubrikā “labās rokās”. Un ļoti cerējām, ka šādas rokas viņam patiešām atradīsies. Ir pagājuši trīs gadi, kopš šis kādreizējais patversmes suns ir ieguvis jaunas mājas un kļuvis par kāda mīluli: šodien mēs devāmies pastaigā kopā ar Remu un viņa jauno saimnieci.


Vispār mēs sākumā gribējām ņemt kāmīšus. Vai žurkas.

Jaunākajam dēlam bija dzimšanas diena un mēs domājām, ka nedāvināsim neko, bet gan nopirksim kāmīšiem būri. Pirms tam mums bija suņi, bet, kad martā mūsu suns nomira, nolēmām, ka vairs nekad neņemsim. Un, kad sākām meklēt grauzējiem būri, uzdūrāmies sludinājumam par suni no Rēzeknes. Bijām gatavi braukt tam pakaļ, bet izrādījās, ka tas jau ir atradis saimnieku.

Telefoniski mums ieteica sazināties ar Jeļenu – patversmes “Ulubele” brīvprātīgo. Mēs norunājām tikties patversmē – Jeļena vēlējās mums parādīt vienu suni, bet bija nedaudz jāuzgaida. Lai tāpat vien nesēdētu, mums pa to laiku piedāvāja doties pastaigā ar citu suni – tā arī darījām. Jaunākajam dēlam ļoti iepatikās Rems: man šis suns ir par lielu, bet dēls pierunāja. Mums godīgi teica, ka mēs esam viņa pēdējā cerība – un, ja jau bijām nolēmuši glābt pasauli, tad glābt viņu bija tā kā ļoti piemēroti.

Patversmē ar viņu bija neiespējami iziet no būra, viņš lēkāja, skraidīja – pirmajās dienās mēs vienkārši lidojām! Tagad ir vieglāk, bet pastaigas laikā viņu vieglāk ir atlaist, nekā turēt pavadā. Reiz mēs izsaucām kinologu, viņš deva padomus un ieteikumus. Bet suns ir ļoti emocionāls, ar viņu ir grūti – pieņēmu tikai aptuveni pusi kinologa padomu, tos, kuri man šķita pieņemami. Lieta tāda, ka dresūras laikā suns ir jāvelk, bet Rems tad sāk nervozēt un mums nekas nesanāk.

Protams, ka viņam ir grūti. 5-7 gadu vecumā jau ir izveidojies raksturs, bet te pēkšņi no viņa kaut ko pieprasa. Principā nedēļas laikā Rems kļuva par mājas suni, turklāt par pilnīgu “dīvāna” suni – viņu no tā nevar izdabūt ārā! Tādas ausis, kā viņam ir tagad, vienmēr arī būs, veterinārs teica, ka tur neko nevar darīt. Pirmajās dienās bija problēmas ar vēderu, bet tā droši vien ir visiem suņiem.

Protams, izaudzināt kucēnu ir daudz vienkāršāk – viņu tu audzini savas ģimenes vajadzībām. Patversmes sunim nepieciešams vairāk laika, taču pēc tam tas ir visuzticamākais mīlulis – Rems man visur seko pa pēdām. Reiz dresūras laikā viņš par kaut ko tika sarāts un viņš centās uz mani rūkt – kad es viņam pajautāju, kas tā dara, viņš uzreiz nokaunējās.

Patversmē Rems sēdēja būrī viens, jo ar citiem suņiem viņš nevēlas kontaktēties. Pašlaik esam atraduši tikai vienu meiteni, ar viņu pa mežu viņš var pastaigāties tīri saticīgi. Ar bērniem viņš saprotas labi, jaunākajam dēlam patīk viņu “mocīt” – visu pacieš, pat priecājas. Iespējams, kad trīs gadus esi nosēdējis būrī, tevi var ņurcīt, tā vienmēr būs bauda.

Ņemot suni no patversmes, ir svarīgi būt adekvātam un stingri izvērtēt savas iespējas. Mazi kucēni vienmēr pielāgojas labāk, ar viņiem ir vieglāk un viņus ņem aktīvāk – bet, ja vēlies darīt labu darbu un pieņemt pieaugušu suni, ir labi jāsagatavojas. Es ņēmu vienas nedēļas atvaļinājumu un principā varēju ņemt arī divas – lai suns pielāgotos un to varētu atstāt mājās vienu. Turklāt šis ir mans trešais suns, tāpēc es ar tiem labi saprotos – sākumā nebūtu to darījusi. Domāju, ka tiem, kuri vēlas ņemt no patversmes savu pirmo suni, ir nepieciešams kinologs.

Protams, patversmē ir arī noklīduši suņi, kuri ir mierīgi, pieraduši pie cilvēkiem. Bet mēs pašlaik runājam par aktīviem dzīvniekiem. Rems kā reiz ir tāds un mēs pat mainījām viņa vārdu: patversmē viņš bija Rembo, mēs nomainījām uz Rems – kā kuģi nosauksi, tā tas arī peldēs.

Vēlos doties pastaigā ar patversmes dzīvnieku: kā to izdarīt?