Dzimumzīmes: kas par tām jāzina vasarā?

26. Jūnijs, 2018

Cilvēku mīlestība pret sauļošanos ir neizmērojama. Lai ko arī ārsti neteiktu par tās kaitīgumu un to, ka nosauļota āda vairs nav modē, cilvēki turpina gozēties saulē, bez D vitamīna saņemot ultravioleto starojumu. Īpaši uzmanīgiem jābūt tiem, kuriem uz ķermeņa ir daudz dzimumzīmju.


Kas ir dzimumzīmes (jeb nevusi)?

Tās ir iedzimtas vai iegūtas pigmentācijas vietas uz ādas. Tomēr paši pacienti dzimumzīmes reizēm sauc citādi – par kondilomām, papilomām, utt. Pigmenti mēdz būt visdažādākie: no gaiši brūniem un sarkaniem, līdz melniem. Krāsas piesātinājumu piešķir melanīns un tā koncentrācija konkrētā vietā.

Lielākā daļa dzimumzīmju nerada nekādu apdraudējumu cilvēka veselībai. Un visbiežāk izsauc pacientu neapmierinātību tikai estētiskā ziņā. Taču ir dzimumzīmes, kas var nodarīt kaitējumu veselībai. Ne vienmēr dzimumzīmes izmaiņas nozīmē vēsi. Iespējams, ka process ir labdabīgs. Bet labāk būt drošam un pārbaudīties, lai novērstu vienu visbīstamākajiem vēža veidiem – melanomu.

Starp citu,  dzimumzīmes var ietekmēt ne tikai pārmērīga sauļošanās. Ja nevuss atrodas zem krūštura lences vai tā aug padusē, tad pastāvīgas berzes dēļ tā var mainīties. Stresa stāvoklis, novecošanas process, hormonālas izmaiņas – arī šīs lietas var veicināt patoloģijas veidošanos. Taču visspēcīgākais provokators ir saule.

Kādām pazīmēm jāpievērš uzmanība?

Algoritms ir viens: ja kaut kas šķiet aizdomīgs, tas vienmēr jāparāda ārstam. Ja jums dzimumzīme ir jau kopš bērnības, tā nepalielinās, nemaina krāsu un nekā citādi neliek par sevi manīt, ļoti iespējams, ka satraukumam iemesla nav. Savukārt, ja dzimumzīme vai plankums parādās pēkšņi, piemēram, pēc vasaras atpūtas, mainās tā izmēri, krāsa, rodas nieze vai pat sāpes, ir jāveic pārbaude. Bet ne jau vienmēr ir jādomā vissliktākais. Tā var būt nevis melanoma, bet keratoze (ādas pārragošanās). Ir arī vīrusu slimības – papilomas, keratomas, ksantomas, ksantelazmas un holesterīna plātnītes. 

Visbriesmīgākā slimība ir melanoma. Tā attīstās ātri un agresīvi. Un ārstēšanai tā padodas tikai agrākajās saslimšanas stadijās.

 “Manā praksē bija šāds gadījums: sieviete divus gadus jutusi spiedienu elkonī un sūdzējās par nepatīkamām sajūtām. Domāja, ka ir iespiests nervs, bet nebija pievērsusi uzmanību mazam melnam punktiņam. Pēc pārbaudes tā izrādījās klasiska melanoma,” stāsta Rīgas 1. slimnīcas dermatoveneroloģe, Dermatoloģijas un seksuāli transmisīvo slimību klīnikas vadītāja vietniece, profesore Ilona Hartmane.

Kā ir jāpārbauda dzimumzīmes?

Daudzas dzimumzīmes mēs paši neredzam, piemēram, ja tās atrodas uz muguras. Tāpēc labāk pigmentu veidojumus pārbaudīt reizi gadā un labāk pēc vasaras sezonas.

Dzimumzīmju pārbaude tiek veikta ar īpašu aparātu – dermatoskopu. Tas ļauj apskatīt veidojuma pigmentu, robežas, vienmērīgumu un novietojumu, redzēt, vai ir asinsvadi. Nepieciešamības gadījumā var paņemt ādas paraugu un nosūtīt uz laboratoriju histoloģiskās analīzes veikšanai.

Pierakstīties konsultācijai iespējams tiešsaistē, vai zvanot pa reģistratūras tālruni +371 67366323.

Ilona Hartmane
Rīgas 1. slimnīcas Dermatoloģijas un seksuāli transmisīvo slimību klīnikas vadītāja vietniece