Delikāta problēma: proktologs pastāsta, kā izārstēt aizcietējumus

27. Marts, 2019

Par zarnu trakta problēmām, piemēram, aizcietējumiem vai caureju, skaļi runāt nav patīkami, taču reizēm ar to sadzīvot nav iespējams. Par to, kā mūsdienās norit zarnu trakta problēmu diagnostika un ārstēšana, kādas inovatīvas metodes ir pieejamas, stāsta Rīgas 1. slimnīcas ķirurģe – proktoloģe Baiba Putniņa.


Kas ir pakļauts aizcietējumiem un kāpēc?

Ja var ticēt statistikai, tad katrs otrais planētas cilvēks ar aizcietējumiem saskaras biežāk kā reizi gadā. Turklāt 19% vīriešu un 38% sieviešu cieš no aizcietējumiem hroniskā formā. Arī Latvijā šī problēma ir aktuāla. Turklāt ar aizcietējumiem cīnās ne tikai vecāka gadagājuma cilvēki (aptuveni trešdaļa), bet arī jaunieši: visvairāk – māmiņas pēc dzemdībām.

Kā pareizi būtu jāstrādā zarnu traktam?

Sāksim ar to, ka zarnu iztukšošana reizi dienā no rītiem nav, teiksim tā, stingri obligāta (kaut gan vēlama) parādība, kas liecinātu, ka viss darbojas, kā nākas. Pieļaujamās robežas ir no trīs reizēm dienā līdz trīs reizēm nedēļā.

Tas ir atkarīgs no zarnu trakta individuālajām īpatnībām, vecuma, ēdiena daudzuma, uztura veida, un daudz kā cita. Ja cilvēks izjūt diskomfortu, noteikti jādodas uz konsultāciju pie ārsta.

Kāpēc labāk nedzert caurejas zāles?

Caureju izraisoši preparāti uzlabo zarnu trakta darbību, nodrošina tā attīrīšanu. Lieta tāda, ka jaunākie dati liecina par to, ka, ja cilvēkam ir aizcietējumi, caurejas zāles var, un reizēm pat vajag dzert. Tostarp arī ilgstoši. Taču jāsaprot, kādi līdzekļi pacientam būs piemērotāki: tādi, kas stimulē gausu defekāciju, vai tādi, kas izkārnījumus padara mīkstākus. Gadās, ka cilvēki ir pieraduši nedomāt par pareizu uzturu, par nepieciešamā šķidruma daudzuma uzņemšanu, jo vienmēr ir vieglāk iedzert tableti…

Problēma var slēpties tur, ka caurejas zāles šo problēmu atrisina uz laiku un cilvēks var attapties ar nopietnu slimību. Ir jāsaprot, ka aizcietējumi var būt nopietnākas saslimšanas pazīme, tādas, kurai nepieciešama operatīva iejaukšanās.

Kāpēc ir tik grūti nokārtoties?

Aizcietējumiem var būt desmitiem iemeslu: neiroloģiski traucējumi, endokrīnās slimības, hipodinamija (jo īpaši vecākiem cilvēkiem), nepareizs uzturs, disbakterioze, zarnu motorikas bojājumi, hemoroīdi, un daudz kas cits. Aizcietējumiem “palīdz” grūtniecība, nervu satricinājumi, tāli braucieni (tā ir bieža tālbraucēju problēma) un citi dzīves faktori.

Veseliem cilvēkiem visbiežākie hronisku aizcietējumu veidošanās iemesli ir ieradums ēst vienu un to pašu, galvenokārt uz olbaltumvielām balstītu pārtiku, nepietiekams šķidruma patēriņš un mazkustīgs dzīvesveids, kā arī klimatiskās zonas maiņa.

Šie dažādie iemesli arī padara medikamentozo terapiju sarežģītu, jo sākumā nepieciešams veikt izmeklējumus. Parasti tiek nozīmēta kompleksā ārstēšana, kas galvenokārt paredzēta tam, lai noteiktu galveno – aizcietējumu iemeslu.

Kādas saslimšanas var slēpties aiz nespējas regulāri nokārtoties?

Nosaukšu tikai dažus: kairinātu zarnu sindroms, starpenes muskuļu vājums, rektocēle sievietēm (divertikulārs taisnās zarnas izvirzījums maksts virzienā, ko papildina grūtības veikt defekāciju), zarnas noslīdējums, divertikulēze, anatomiskas izmaiņas, disbakterioze, neiroloģiski traucējumi, hipotireoze, medikamentu lietošana, un citas.

Starp visbīstamākajiem ir labdabīgie polipi un zarnu audzēji, jo veidojumi aiztur izkārnījumu masu.

Vēlos vērst uzmanību tam, ka, ja aizcietējumu gadījumā izkārnījumos redzamas asinis, jo īpaši tumšas un ar gļotām, tas ir trauksmes signāls. Pie proktologa ir jāskrien ar steigu!

Kā pie proktologa tiek noteikta diagnoze?

Tiek nozīmēti visdažādākie izmeklējumi, ņemot vērā pacienta sūdzības. Vēl jo vairāk, tagad Rīgas 1. slimnīcā ir pieejama augstas izšķirtspējas anorektālā sfinkteromanometrija SOLAR GI HRAM LABORIE (Nīderlande). Mūsdienās tas ir labākais veids, kā izvērtēt anorektālās funkcijas, kāds pasaulē ir iespējams! Šī viedā ierīce pacientam neizraisa nekādas sāpes, bet mums, ārstiem, sniedz pilnīgu informāciju. Medicīniskos sīkumos neiedziļināšos, teikšu tikai to, ka tiek veikta resnās zarnas muskuļu izvērtēšana, rektoanalā spiediena un citu rādītāju noteikšana.

Vai ir veidi, kā izvairīties no aizcietējumiem bez ķirurģiskas iejaukšanās?

Mēs izmantojam biofīdbeka terapiju, kas ir mūsdienīga un ļoti efektīva aizcietējumu, kā arī urīna, gāzu un izkārnījumu nesaturēšanas ārstēšanas metode. Ar tās palīdzību pacienti mācās kontrolēt un koordinēt iegurņa muskuļu darbību. Procedūra ir pilnīgi bez sāpēm un viegli izpildāma.

Biofīdbeka terapija ir balstīta uz mūsu ķermeņa fizioloģiskās uzvedības atbildes reakciju – jo īpaši mūsu nervu sistēmas – situācijās, kas saistītas ar emocionālām problēmām. Kad mēs esam nervozitātes, trauksmes vai stresa stāvoklī, novērojama aktīvāka simpātiskās nervu sistēmas darbība, tāpat kā miera stāvoklī darbojas parasimpātiskā nervu sistēma.

Metode pieradina pacientus kontrolēt šo nervu sistēmu darbību un viegli pāriet no vienas sistēmas pielietošanas uz otru. Starp citu, šāda prakse ļauj daudziem pacientiem atbrīvoties no nepieciešamības veikt ķirurģisku iejaukšanos.

Foto: publicitātes

Foto: publicitātes

Biofīdbeka terapija tiek veikta nodarbību formātā ar LABORIE iekārtu (Nīderlande).

Šī unikālā sistēma ļauj pacientam koordinēt iegurņa muskuļus ar noteiktiem vizuāliem attēliem, kas tiek parādīti uz monitora ekrāna.

Programma sevī ietver četrus posmus?

  1. Pareizas iegurņa muskuļu darbības apmācības. Pacients mācās atslābināt vai sasprindzināt kājstarpes muskuļus.
  2. Nepieciešamā muskuļu atslābināšanas un/ vai atslābināšanas spēka/ ātruma un ilguma sasniegšana.
  3. Nonākšana līdz muskuļu automātiskai darbībai, kad tie sāk strādāt kā agrāk, bez pastāvīgas psiholoģiskas iejaukšanās.
  4. Sasniegto rezultātu ieviešana ikdienas dzīvē.

Citiem vārdiem sakot, daudzas delikātās problēmas, kuras ilgus gadus nomoka cilvēkus, dažreiz var atrisināt viegli un ātri. Proktoloģija kā medicīnas joma strauji attīstās, nav tā vērts stundām ilgi sēdēt tualetē stenēt…

Baiba Putniņa
Rīgas 1. slimnīcas ķirurģe – proktoloģe