Cilvēki bez adreses: Kā no aukstuma glābjas Rīgas bezpajumtnieki

7. Novembris, 2016

Ik ziemu Rīgas pašvaldība nodrošina naktsmītni simtiem cilvēku, kam nav noteiktas dzīvesvietas. Rīgas patversmes Mobilā brigāde katru dienu glābj no spelgoņa vairākus desmitus cilvēku, kurus liktenis ir atstājis bez pajumtes. Katram no viņiem ir savs stāsts: kādam dzīvi ir izpostījusi slimība, kāds cits ir kļuvis par krāpnieku upuri, bet vēl kādu no mājām ir padzinuši paša radinieki. Portāls info.riga.lv pavadīja vienu dienu kopā ar Mobilās brigādes darbiniekiem, lai uzzinātu, par ko domā, ko jūt un kā no aukstuma glābjas cilvēki bez dzīvesvietas.


Visi grib būt skaisti

„Kā jūs mani fotografēsiet? Es taču neesmu uzkrāsojusies!” iebilst Irēna, pūlēdamās uzaut kājās zābakus. Viņas istabas biedrenes sieviešu patversmē, kas atrodas Eiženijas ielā 1, vienā balsī cenšas pārliecināt: „Irēniņ, tu tāpat labi izskaties!” Viņas sejā pavīd koķets smaids. Zābaku uzvilkšana īsti nevedas, un mēģinājumu nākas atkārtot vairākas reizes. Vienlaikus sieviete atklāj savu bēdu stāstu. „Pirms dažiem gadiem es paliku bez dzīvokļa negodīga māklera dēļ. Pēc tam saslima un nomira dēls,” stāsta Irēna. Pēc traģēdijas viņu piemeklēja insults – ķermeņa kreisā puse ir paralizēta. Strādāt un īrēt dzīvokli – tas ir ārpus viņas iespēju robežām.

Foto: Nora Krevņeva

Tagad Irēna no Rīgas patversmes Sieviešu nodaļas pārceļas uz pansionātu „Gaiļezers”. Viņai ir nepieciešama aprūpe, tādēļ viņas uzturēšanos minētajā iestādē finansēs pašvaldība. Apģērbties Irēnai palīdz sociālā darbiniece Liene no Mobilās brigādes. Viņa uzvelk sievietes nepaklausīgajām rokām cimdus, uzliek cepuri, aizpogā vējjaku un pārbauda, vai ir paņemtas visas personīgās lietas. Balstīdamās uz spieķa un Lienes pleca, Irēna lēnām virzās uz izeju. Viņas kaimiņiene – lakatā ievīstījusies sīka auguma večiņa – pavada Irēnu ar vārdiem: „Lai tev laime un veselība!”. Viņai pievienojas arī pārējās.

Nonākusi lejā, Irēna sēžas pelēkas krāsas mikroautobusā. Ar to ikdienā pārvietojas Mobilā brigāde – sociālo darbinieku grupa, kas sniedz palīdzību bezpajumtniekiem. Viņi palīdz arī tādos gadījumos kā Irēnai, kad ir jādodas uz citu vietu, taču cilvēks saviem spēkiem nespēj pārvietoties.

Foto: Nora Krevņeva

Pēc tam Irēna tiek nodota pansionāta „Gaiļezers” darbinieku rokās. Mobilā brigāde – sociālie darbinieki Liene un Agris, un šoferis Andris – dodas tālāk. Pie tiem, kuri nakšņo zem klajas debess, nevis siltās gultās.

Dārza mājiņas un dzeltenas rozes

Ziepniekkalnā, Ozolciema ielā, tieši pretī daudzdzīvokļu mājām atrodas mazdārziņi. Burtiski pārdesmit metru attālumā no brauktuves aiz veciem augļu kokiem ir paslēpušās dārza mājiņas. Patiesībā šīs būves ir grūti nosaukt par mājiņām – vairāk tām piestāvētu apzīmējums „būda”. Par to, ka šeit mitinās cilvēki, Lienei un Agrim paziņoja satraukti iedzīvotāji.

Foto: Nora Krevņeva

„Kādēļ daudzi nedodas uz patversmi? Tādēļ, ka tur ir jāievēro disciplīna un noteikumi, piemēram, nedrīkst lietot alkoholu,” brizdama pa kupenām, stāsta Liene. Pie pussagruvušās dārza mājiņas viņu sagaida slikti ģērbta sieviete – Valentīna, kas balstās uz sava ceļabiedra Spoļa pleca. Viņai rokā ir neliels sainītis. Tur esot personīgās mantas. Līdz šim viņa ir kaut kā iztikusi bez patversmes pakalpojumiem, taču šoreiz tomēr nolēmusi braukt līdzi, jo ir kļuvis pārāk auksts. Valentīnai nemierīgi ap sirdi, jo viņai ir divi kaķi, un atliek tikai cerēt, ka kundzīte, kas solījās dzīvniekus pabarot, turēs savu vārdu. Kad sals beigsies, Valentīna un Spolis atkal atgriezīsies šeit.

Pa ceļam uz auto Valentīna nokrīt. Agris un Liene viņu pieceļ kājās. Tikmēr Spolis izrāda info.riga.lv fotogrāfam savu un Valentīnas mitekli. Tajā ir sadzīves priekšmeti un apģērbu kalns, uz kura sēž kaķis. Valentīna un Spolis stāsta, ka reiz esot dzīvojuši pavisam citādi, taču māklera krāpniecības rezultātā palikuši uz ielas.

Elektrības viņu miteklī nav. Lai sasildītos vai uzvārītu tēju, viņi kurina uguni. Un tas vienmēr ir saistīts ar risku – 9. decembrī ugunsgrēkā gāja bojā viņu kaimiņš. Viņam par piemiņu pie nodegušās būdas ieejas ir nolikts dzeltenu mākslīgo rožu pušķis.

Foto: Nora Krevņeva

Patversme: dezinfekcija

Valentīnu aizved uz Patversmes sieviešu nodalu, kas atrodas Eiženijas ielā 1. Telpas ir jaunas – tās tiek lietotas tikai kopš decembra vidus. Te valda siltums, un istabas vēl nav paspējušas pievilkties ar specifisko smaku, no kuras šādās vietās parasti nav glābiņa. Pret to nelīdz pat tas, ka ierašanās brīdī bezpajumtniekus nomazgā un ieģērbj tīrās drēbēs. Tāda pati procedūra ir priekšā arī Spolim, un tā tiks veikta Dienas centrā Katoļu ielā. Pēc tam viņš dosies nakšņot uz patversmi Maskavas ielā, kur ne vien tiks izguldīts tīrā un siltā gultā, bet arī pabarots.

Foto: Nora Krevņeva

Bezpajumtnieki. Kas viņi ir?

Iemesli, kādēļ cilvēki zaudē jumtu virs galvas, mēdz būt dažādi. Viens otrs tiešām ir kļuvis par krāpnieku upuri, tomēr vairumu līdz dzīvei uz ielas ir novedusi pārmērīga tieksme pēc alkohola. Viņu vecums ir dažāds. Liene stāsta, ka bezpajumtnieku vidū mēdz būt arī pavisam jauni cilvēki – tādi, kas dzimuši 80. gadu beigās. Ir vientuļi cilvēki, kurus piemeklējusi slimība, kas laupījusi viņiem darbaspējas un līdz ar to arī iespēju īrēt dzīvokli. Starp citu, lielākā daļa bezpajumtnieku ir vīrieši. Turklāt šajā iedzīvotāju grupā ir cilvēki, kuriem nav ne pases, ne personas koda. Tā kā formalitātes nav savlaicīgi nokārtotas, juridiski viņi vairs neeksistē.

Foto: Nora Krevņeva

Kad Valentīna un Spolis ir nogādāti patversmē, Mobilā brigāde turpina savu darba dienu. Brigādes darbinieki ne tikai apseko vietas, kur parasti mitinās bezpajumtnieki, bet arī pieņem zvanus no iedzīvotājiem un ierodas norādītajā vietā. Ja cilvēks kategoriski atsakās braukt uz patversmi, viņu likteņa varā nepamet. Ja nepieciešams, viņam tiek iedots silts apģērbs un segas. Pēc tam pie viņa ierodas atkārtoti un atkal aicina doties uz patversmi.


Uzziņai

Rīgas pašvaldība nodrošina naktsmītni 703 personām. Nepieciešamības gadījumā gultu skaitu var palielināt līdz 956. Taču arī 957. izmitināmais aiz durvīm nepaliks.

Tavs zvans var izglābt kādam dzīvību

Rīgas domes Labklājības departaments aicina pilsētas iedzīvotājus būt atsaucīgiem. Lūdzu, informējiet attiecīgos dienestus, ja pamanāt cilvēkus, kuri dienas vai nakts laikā atrodas dzīvošanai nepiemērotos apstākļos – uz ielas, šķūņos, pamestās ēkās, kāpņu telpās un citviet.

Jautājumos, kas skar sociālo darbu ar bezpajumtniekiem, darba dienās jāvēršas pie Rīgas patversmes Mobilās brigādes pa tālruni 27023550. Pārējā laikā, lūdzu, sazinieties ar policiju, zvanot uz tālruņa numuru 110, vai glābšanas dienesta ārkārtas tālruni 112.

Sasildi savu tuvāko!

Jūs varat ziedot siltu apģērbu, cimdus, zeķes un segas Rīgas patversmju iemītniekiem, nododot tās Maskavas ielā 208, Eiženijas ielā 1 un Katoļu ielā 57 vai jebkurā citā patversmē. Informāciju par lietotu apģērbu un apavu pieņemšanas vietām var atrast Rīgas domes Labklājības departamenta tīmekļa vietnē.