Ceturtdien Rīgas Zooloģiskajā dārzā tiks svērti bruņurupuči

29. Augusts, 2017

Ceturtdien, 31. augustā plkst. 15.30 Rīgas Zooloģiskajā dārzā, par Aizsardzības ministru kļuvušais spēkavīrs Raimonds Bergmanis jau 16. reizi svērs Galapagu bruņurupučus, kuri mitinās Rīgas Zooloģiskajā dārzā.


Neskatoties uz to, ka ministrs spēkus nav zaudējis, viņam palīgā nāks Kanādas bruņoto spēku virsnieks - pulkvežleitnants Veids Ratlends, kurš komandē NATO Daudznacionālo kaujas grupu Latvijā.

Foto: Rīgas Zooloģiskais dārzs

Galapagu bruņurupuči Trīna un Čelsija tiek svērtas katru vasaru jau no 2001. gada. Agrāk spēkavīrs Raimonds Bergmanis tos ne tikai svēra, bet arī no nojumes iznesa saulē. Uzdevums nav bijis grūts – bruņurupuči svēruši tikai 40 kilogramus. Bet ar katru gadu tie kļūst smagāki un lielāki, tāpēc spēkavīriem drošības apsvērumu dēļ jau bijusi nepieciešama palīdzība, jo, ja lielais bruņurupucis nokristu, tas nopietni varētu ievainot tā bruņas.

Pagājušajā gadā Trīna svērusi 104 kilogramus, bet Čelsija – 89,5.

Foto: Rīgas Zooloģiskais dārzs

Bruņurupuči tiek svērti ar mērķi pievērst uzmanību Galapagu bruņurupuču izmiršanai, un ne tikai. Šīs sugas izzušana sākusies pirms vairākiem gadsimtiem. Agrāk jūrnieki devušies uz Galapagu salām, lai bruņurupučus notvertu, ieslodzīja dzīvus, pēc tam tos nogalināja un apēda. Tas noticis ļoti lielos apmēros. Pašlaik neviens bruņurupučus pārtikas nolūkiem vairs neķer, bet rūpniecība un bezatbildīga cilvēku rīcība pret dabu nodara milzīgu kaitējumu un bieži noved pie tā, ka vairāku sugu pārstāvju kļūst arvien mazāk.

Foto: Rīgas Zooloģiskais dārzs

Galapagu salu arhipelāgā dzīvojuši 15 Galapagu bruņurupuču paveidi, četri no kuriem jau ir izmiruši. Pašlaik ir atlikuši vien 10-15 tūkstoši īpatņu, un tas ir ļoti maz. Aprēķināts, ka kopš 1535 salu atklāšanas, jūrnieki un gardēži ir iznīcinājuši vismaz 10 miljonus Galapagu bruņurupuču īpatņu.

Foto: Rīgas Zooloģiskais dārzs

Foto: Rīgas Zooloģiskais dārzs

Foto: Rīgas Zooloģiskais dārzs

Foto: Rīgas Zooloģiskais dārzs