Brīvprātīgo darbs: ieslodzītajiem nepieciešama nevienaldzība, lai atgrieztos sabiedrībā

3. Decembris, 2018

“Tā ir visu mūsu iedzīvotāju darīšana. Ja ieslodzītie un bijušie ieslodzītie neatgriežas sabiedrībā, viņus nepieņem, tad viņi veido savu subkultūru, ar saviem noteikumiem, un tā ir bīstama. Ja tajā nonāk cilvēks no malas, tad var rasties lielas problēmas un nepatikšanas,” stāsta Latvijas Romas Katoļu Baznīcas Cietumu kapelānu dienesta vadītājs Mārtiņš Krūklis.


Rātsnama pirmajā stāvā norit ieslodzīto radošo darbu izstāde “Mans talants Latvijai 100 gadu jubilejā”. Savdabīgo ekspozīciju var apskatīt Rīgas domes galvenās ēkas pirmajā stāvā katru dienu (no plkst. 9.00 līdz 17.00) līdz pat 11. decembrim. 

Foto: Riga.lv

Latvijas cietumos kopumā atrodas 3500 ieslodzīto. Galvaspilsētā – Rīgas Centrālcietumā, Brasā, Iļģuciema sieviešu cietumā – 1509 cilvēki. Augusta beigās visās ieslodzījuma vietās tika izsludināts radošo darbu konkurss “Mans talants Latvijai 100 gadu jubilejā”. Notiesātie sagatavojuši nedaudz vairāk kā 100 darbus.

Foto: Riga.lv

Vidējais statistiskais darbu autors: vīrietis, vecumā no 25 līdz 40 gadiem, ar zemu izglītības līmeni, piedzīvojis nesaskaņas personīgajās attiecībās, ar vismaz vienu atkarību.

Foto: Riga.lv

Viena trešdaļa izstādīto darbu veidoti mērķtiecīgi dalībai konkursā, pārējie – lai īsinātu laiku, esot cietumā. Kā uzsver Mārtiņš Krūklis, tas labi iezīmē ikdienas jautājumu cietumā: galvenokārt pasākumi, kas paredzēti ieslodzīto ikdienas dažādošanai, ir formāli.

Piemērs: norit mākslinieciskās terapijas nodarbību cikls, kas paredzēts, lai atbrīvotos no atkarībām, taču šīs nodarbības apmeklē arī tie, kuriem nekādu atkarību nav. Tas tāpēc, ka nav alternatīvu, taču ieslodzītajiem galvenais ir nesēdēt kamerā.

Foto: Riga.lv

Pēdējos piecus gadus rit aktīvs darbs, lai piesaistītu cietumiem cilvēkus no malas – brīvprātīgos. Brīvprātīgie sākuši aktīvāk apmeklēt ieslodzījuma vietas, taču ar to nepietiek, atzīst cietumu kapelānu dienesta vadītājs Krūklis.

Pēc viņa teiktā, ieslodzījuma vietās nepieciešami arī cilvēki, kuri varētu atnākt, iedzert tēju un vienkārši parunāt ar ieslodzītajiem par to, kas notiek aiz cietuma sienām.

 “Cilvēki, kuri atrodas ieslodzījumā, vēl aizvien ir daļa no Latvijas sabiedrības. Viņi vēlas un var noslēgt pamieru ar apkārtējiem, un turpināt paaugstināt mūsu valsts un savu ģimeņu kopējo labklājību,” uzsver Mārtiņš Krūklis.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Pēc izstādes beigām darbi tiks nodoti autoru radiniekiem, kā arī personīgi tiem ieslodzītajiem, kuri jau ir atbrīvoti. Atlikušie darbi tiks nodoti Latvijas Romas Katoļu Baznīcas Cietumu kapelānu dienesta glabāšanā. Atzīmējam, ka arī izstāde gatavota ar brīvprātīgo piedalīšanos. 

Fotogalerija: