Brīvdienas Rīgā: gatavojamies Jāņiem, zemeņu svētki un feminisms mākslā

13. Jūnijs

Pilsētā jau jūtama jautrāko tautas svētku – Jāņu – tuvošanās. Gaidāmajās dienās pilsētā noritēs dažādi pasākumi par godu šiem svētkiem, noritēs dažādi tirdziņi. Bet tas vēl nav viss. Tāpēc noteikti ieskatieties mūsu iknedēļas afišā, kurā esam apkopojuši interesantākos notikumus galvaspilsētā, kurus varat apmeklēt kopā ar…


1.Ar visu ģimeni

Novadu dienas Brīvdabas muzejā

Foto: publicitātes

15. un 16. jūnijā Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz Novadu dienām, kuras apkopos 130 folkloras grupas no visiem Latvijas nostūriem. Programmā iekļautas ne tikai dziesmas, dejas un tirgus, bet arī tautas rotaļu, dziesmu un deju darbnīcas.

KUR? Brīvdabas iela 21

CIK? 1,40-4 eiro

Vasaras drifta festivāls

15. jūnijā Biķernieku trasē noritēs vasaras drifta festivāls. Bez sacensībām programmā paredzēti arī dažādi šovi, izklaides bērniem, bērnu laukumi, kā arī atsevišķa izklaides zona skatītājiem.

KUR? Eizenšteina iela 16

CIK? 3-10 eiro

Priekšnesums “Uzskaņo Rīgas cirku”

Foto: publicitātes

15. jūnijā ģimenes ar bērniem aicina uz īpašu priekšnesumu “Uzskaņo Rīgas cirku”, kas radīts, sadarbojoties māksliniecei un vokālistei Gudrunai Holkai no Dānijas un Evai Vēverei no Latvijas. Gudruna un Eva performancē izmanto skaņu un vizuālo mākslu. Daļa priekšnesumu būs publiska – tā sāksies Rīgas cirka kupolā un Gudrunas dziedāšana vairākas minūtes būs dzirdama arī Merķeļa un A. Kalniņa ielu garāmgājējiem.

KUR? Merķeļa iela 4

CIK? 30 eiro

“Krāminieks” un Zemeņu svētki Āgenskalna tirgū

15.-16. jūnijā Āgenskalna tirgū noritēs lielais krāmu tirgus, kurā sapulcēsies senlietu kolekcionāri un tie, kuri pārdos kaut ko pašiem nevajadzīgu, bet kas varētu noderēt kādam citam. Savukārt 16. jūnijā noritēs Zemeņu svētki.

KUR? Nometņu iela 64

CIK? Ieeja bez maksas

Kalnciema kvartāla tirgus

Foto: publicitātes

Kalnciema kvartāla tirdziņos katru sestdienu latviešu zemnieki piedāvā pircējiem vietējos gardumus, bet amatnieki – unikālus izstrādājumus. Bērni var piedalīties Bezmaksas radošajās darbnīcās un vizināties raibā karuselī. Tirgus ir tematiski piemērots sezonas aktuālajiem svētkiem un tā laikā norit koncerti, bērnu grāmatu atklāšanas, izstādes, brīvdabas izrādes un citi pasākumi.

KUR? Kalnciema iela 35

CIK? Bezmaksas  

Radošās darbnīcas bērniem

16. jūnijā Kultūras pils “Ziemeļblāzma” aicina bērnus uz radošo darbnīcu, kur viņi varēs apgūt mākslu pie īstiem māksliniekiem.

KUR? Ziemeļblāzmas iela 36

CIK? Ieeja bez maksas

Deju koncerts “Kad zeme pazūd zem kājām”

Foto: publicitātes

18. jūnijā VEF Kultūras pilī noritēs Edmunda Veizāna deju skolas koncerts “Kad zeme pazūd zem kājām”. Studijas audzēkņi dejas valodā pastāstīs par visu, ko viņi pārdzīvo katru dienu, taču bez moralizēšanas un ar humoru.

KUR? Ropažu iela 2

CIK? 7-15 eiro

Festivāls “Street Food”

19. jūnijā Kalnciema kvartālā noritēs festivāls “Street Food”, kas vasaras sezonā noritēs katru trešdienu. Festivāla pasākumos var satikt interesantus sabiedriskās ēdināšanas jomas profesionāļus un entuziastus, nogaršot uz vietas pagatavotos ēdienus, atpūsties svaigā gaisā, izbaudīt mūziku un pavadīt laiku ģimenes vai draugu lokā. Paredzētas arī izklaides bērniem.

KUR? Kalnciema iela 35

CIK? Ieeja bez maksas    

Sacensības “Riteņvasara”

Foto: publicitātes

Fizisku aktivitāšu, veselīga dzīvesveida, velosporta, aktīvās atpūtas un bērnu un jauniešu lietderīgas laika pavadīšanas popularizēšanai katru trešdienu Uzvaras parka trasē noritēs sacensības bērniem un jauniešiem dažādās velosipēdu klasēs kā arī skrituļslidošanā. Aicināti tiek arī vecāki.

KUR? Uzvaras parks

CIK? Bezmaksas

Brīvdabas priekšnesums

20. jūnijā Kultūras parka “Ziemeļblāzma” parkā noritēs brīvdabas priekšnesums. Tajā uzstāsies Carnikavas amatierteātris “Nagla”, bērnu deju kolektīvs “Auda”, koris “Rudens dziesma” un deju ansamblis “Ziemeļblāzma”.

KUR? Ziemeļblāzmas iela 36

CIK? Ieeja bez maksas

Pasākumi par godu Līgo svētkiem

Foto: publicitātes

20. jūlijā VEF Kultūras pils aicina ikvienu uz Līgo svētku ielīgošanu, lai jau iepriekš noskaņotos svētkiem. Laukumā pie Kultūras pils noritēs radošās darbnīcas, darbosies tirgus, kā arī apmeklētājus sagaida koncerts ar gandrīz četrsimt mūziķu piedalīšanos. Programmas nagla – divsimt koklētāju uzstāšanās ar etnogrāfiskiem un koncertu instrumentiem.

KUR? Ropažu iela 2

CIK? Ieeja bez maksas

2.Ar draugiem

Laikmetīgās dejas festivāls “Laiks dejot”

Līdz 15. jūnijam Rīgā noritēs starptautiskais laikmetīgās dejas festivāls “Laiks dejot”, kas pulcēs dejotājus no dažādām pasaules valstīm. Šogad festivālā, kas norit jau kopš 1998. gada, īpaša vieta izvēlēta Āzijas laikmetīgajām dejām. Bez izrādēm skatītājiem, profesionāļus sagaida arī meistarklases.

KUR? Dažādās pilsētas vietās

CIK? 5-10 eiro

Čārlza Bērtona koncerts

Foto: publicitātes

16. jūnijā Latvijas 1. Rokkafejnīcā uzstāsies ģitārists Čārlzs Bērtons (ASV). Mūziķis spēlē blūzu un katrimūziku jau vairāk kā 45 gadus. Viņa enerģiskais stils ir labi pazīstams šīs mūzikas cienītājiem Amerikā: Bērtons viesizrādēs ir apceļojis visu valsti. Viņš ir pastāvīgs eiropas lielāko blūza festivālu apmeklētājs. 2009. gadā uzvarējis ģitāristu konkursā “King of the Blues”.

KUR? Mārstaļu iela 2/4

CIK? 20-65 eiro

Teātra priekšnesums “Par normālu čali”

19. jūnijā Spīķeru kvartālā “Teātris TT” piedāvā izrādi “Par normālu čali”. Tas ir stāsts par diviem 35 gadus veciem draugiem, kuri bezbēdīgi bauda dzīvi. Līdz viens no viņiem nepaziņo, ka ir pieņēmis svarīgu lēmumu, kas izmainīs visu – kļūt par tēvu.

KUR? Maskavas iela 8

CIK? Ieeja bez maksas

Zaļumballe

Foto: publicitātes

20. jūnijā Spīķeru kvartāls aicina uz zaļumballi, kas veltīta Jāņu ielīgošanai. Balle turpināsies līdz pusnaktij un apmeklētājus gaida dejas un grupu “Sestā jūdze”, “Dakota”, kā arī izpildītāju “Rikardions” un Kristīnes Šomases priekšnesumi.

KUR? Maskavas iela 8

CIK? Ieeja bez maksas

Priekšnesums “Latvijas gredzens. Latgale”

21. jūnijā Dailes teātrī būs skatāma koncertizrāde “Latvijas gredzens. Latgale”, kas radīts Latvijas simtgades ietvaros. Koncerts ir veltīts Latgales kultūras mantojumam. Koncertā piedalīsies Latvijas Radio koris, tautas mūziķi un garīdznieki. Muzikālais vadītājs un diriģents – Sigvards Kļava.

KUR? Brīvības iela 75

CIK? 10-30 eiro  

3.Ar otro pusīti

Lindas Leen un Riharda Lībieša koncerts

Foto: publicitātes

20. jūnijā bārā “Herbārijs” ar programmu “Sapnis pilsētas naktī” uzstāsies Linda Leen un Rihards Lībietis. Tropu augu ielenkumā izskanēs mākslinieku pašsacerētas dziesmas. Vietu skaits ierobežots.

KUR? Dzirnavu iela 67

CIK? 35 eiro

Džeza koncerts Vecrīgā

20. jūnijā skvērā pie Mazās ģildes noritēs vasaras džeza koncertu sērijas brīvdabas koncerts. Koncertos, kuri katru nedēļu noritēs ceturtdienās, piedalīsies gan jauni, gan jau atpazīstami Latvijas mūziķi. Repertuārā – džeza klasika un mūsdienu džezs.

KUR? Amatu iela 3/5

CIK? Bezmaksas

4.Ar nemirstošas klasikas cienītājiem

Opera “Karmelīšu dialogi”

Foto: publicitātes

15. jūnijā Latvijas Nacionālajā operā būs skatāma Fransisa Pulenka opera “Karmelīšu dialogi”. Opera stāsta par sešpadsmit karmelīšu mūķenēm, kas notiesātas Lielās franču revolūcijas laikā. Galvenā varone ir novice Blānša - trausla, nobijusies pusaugu meitene, kurai lemts cieši ielūkoties biedējošās, bezcerīgās pasaules acīs un meklēt izeju no pašas baiļu radītajām lamatām.

KUR? Aspazijas bulvāris 3

CIK? 9-65 eiro

Vestarda Šimkus koncerts

15. jūnijā Lielajā ģildē ikgadējā Rīgas festivāla ietvaros uzstāsies pianists Vestards Šimkus. Mūziķis festivālam izvēlējies programmu, kurā iekļauti krievu komponista un pianista Aleksandra Skrjabina skaņdarbi no dažādiem viņa darbības periodiem.

KUR? Amatu iela 6

CIK? 10-30 eiro

Olgas Pjatigorskas koncerts “Ave Maria”

15. jūnijā Doma baznīcā ar programmu Ave Maria uzstāsies soprāns Olga Pjatigorska. Dziedātāja ir apveltīta ar skaistu, piesātinātu balss tembru. Dziedāja Vatikānā iesvētīšanas  ceremonijā  kardinālu  un  Romas  pāvesta  Jāņa  Pāvila II  klātbūtnē. Uzstājās  Romas  operā, Romas  auditoriumā, San  Paolo  bazilikā, Neapoles  pilsētas  veclaiku  baznīcā  „Santa  Kjara”, Alžiras nacionālā  teātrī, Berlīnē, kā arī  Rīgā.

KUR? Herdera laukums 6

CIK? 15-35 eiro

Orķestra “Filarmonica della Scala” koncerta translācija

Foto: publicitātes

15. jūnijā kinoteātrī Splendid Palace uz lielā ekrāna būs skatāms orķestra “Filarmonica della Scala” grandiozā koncerta ieraksts. Koncerta ieraksts ir no Milānas katedrāles laukuma. Programmā izskanēs Antonīna Dvoržāka un Nino Rotas mūzika.

KUR? Elizabetes iela 61

CIK? 15-20 eiro

Rīgas Operas festivāla Galā koncerts

15. jūnijā Latvijas Nacionālajā operā noritēs Rīgas Operas festivāla Galā koncerts ar tādu mākslinieku kā Maija Kovaļovska, Perīna Madefa, Kristīne Zadovska, Ramona Zaharija, Sonora Vaice, Andreass Bauers, Egils Siliņš, Inga Kalna, un citu piedalīšanos.

KUR? Aspazijas bulvāris 3

CIK? 20-150 eiro

Koncerts “Baroka šedevri”

Foto: publicitātes

21. jūnijā Rīgas vecajā Sv. Ģertrūdes baznīcā noritēs koncerts “Baroka šedevri. Oboja, vijole un ērģeles”. Tieši šiem instrumentiem tika sarakstīti skaņdarbi, kas kļuvuši par 18. gadsimta iemiesojumu. Muzikālos šedevrus piedāvās LNO orķestra soliste Anastasija Hotuļova (oboja) un un P. Čaikovska Maskavas Valsts konservatorijas absolventi Aleksejs Koļesnikovs (vijole) un Jeļena Privalova-Epšteina (ērģeles).

KUR? Ģertrūdes iela 8

CIK? 5-10 eiro

Ērģeļmūzikas koncerts

21. jūnijā Rīgas Domā noritēs ērģeļmūzikas koncerts “Spāņi, latvietis un Bahs”. Pie ērģelēm – Jans Kačke (Vācija). Programmā izskanēs Georga Mufata, Sebastiana Durona, Johana Sebastiana Baha un Riharda Dubras skaņdarbi.

KUR? Herdera laukums 6

CIK? 10-20 eiro

Ērģeļmūzikas koncerts Concerto Piccolo

No 15. līdz 21. jūnijam (izņemot 16. jūniju) tieši pusdienlaikā Rīgas Domā varēs dzirdēt nelielu ērģeļmūzikas koncertu no cikla Concerto Piccolo. Ērģelnieki, kuri ieskandina Rīgas Doma ērģeles, ne vien apzinās tiem piešķirto godu drīkstēt muzicēt uz šī vienreizējā instrumenta, bet arī smalki pārzina tā īpatnības, lai šo ērģeļu izcilo skanējuma skaistumu, stilistisko vienreizīgumu un daudzkrāsainību nodotu klausītājiem.

KUR? Doma laukums 1

CIK? 10 eiro (biļetes var iegādāties Rīgas Doma kasē no pirmdienas līdz sestdienai, no 10:00 līdz 17:00, kā arī stundu pirms koncerta sākuma)

5.A ar draugu – teātra cienītāju

Izrāde “Skroderdienas Silmačos”

Foto: publicitātes

15. jūnijā Latvijas Nacionālajā teātrī būs skatāma leģendārā izrāde “Skroderdienas Silmačos”, kas balstīta uz Rūdolfa Blaumaņa lugu. Bez šīs izrādes nav iedomājami galvenie latviešu svētki – Jāņi. Un, ja pilsētā parādās afiša ar šo izrādi, tad tas nozīmē, ka ir laiks gatavoties īsākajai gada naktij.

KUR? Kronvalda bulvāris 2

CIK? 5-20 eiro

Savukārt 17. jūnijā “Skroderdienas Silmačos” ar Dailes teātra aktieru piedalīšanos Intara Rešetina uzvedumā rādīs uz VEF Kultūras pils skatuves.

KUR? Ropažu iela 2

CIK? 10-25 eiro

6.Ar tiem, kuri mīl mākslu un vēsturi

Izstāde “Alus kausi un trauki”

No 14. jūnija līdz 8. augustam Rīgas jūgendstila centra muzejā būs apskatāma izstāde “Alus kausi un trauki”, kas veltīta Līgo svētkiem. Ekspozīcijā apskatāmi priekšmeti, kas saistīti ar alus tradīcijām – krūzes un kausi, kas gatavoti XX gadsimtā, pudeles, glāzes, mucas, kā arī tematiskas pastmarkas un afišas.

KUR? Alberta iela 12

CIK? 2-9 eiro

Izstāde “Euro Femmes”

Foto: publicitātes

No 14. jūnija līdz 14. jūlijam Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē “Arsenāls” būs skatāma izstāde “Euro Femmes. Tā ir grupas izstāde, kurā piedalās sešas jaunās paaudzes starptautiskas un Latvijas feminisma mākslinieces Elīna Brasliņa, Vivianna Marija Staņislavska, Mētra Saberova, Daria Bluma, Kirstina Barnsa, un Kamila Gonzalesa Korea. Projektu papildinās programmu sērija: lekcijas, performances, meistarklases.

KUR? Torņa iela 1

CIK? 1-1,50 eiro

Mangaļsalas bunkuru “safari”

15. jūnijā Mangaļsalā noritēs ekskursija Daugavas grīvas nocietinājumu līnijas objektos. Ekskursijas dalībnieki varēs apskatīt bunkurus, noliktavas, lielgabalu baterijas, torpēdas un citus militāros objektus no padomju, vācu okupācijas, Latvijas brīvvalsts, cara un pat zviedru laikiem. Mūsdienās liela daļa no šīs iespaidīgās aizsardzības līnijas ir saglabājusies un apskatāma kāpās un blakus esošajā mežā starp augstajiem kokiem.

KUR? Dalībnieku pulcēšanās – Mangaļsalā, 24. autobusa pieturā “Stāvvadu iela”

CIK? 8 eiro

Laikmetīgās mākslas festivāls “Survival Kit 10.1”

Foto: publicitātes

No 23. maija līdz 30. jūnijam Rīgā noritēs laikmetīgās mākslas festivāls “Survival Kit 10.1”. Festivāla rīkotāji turpinās pētīt turpinās pētīt jēdzienu outlands (ārpuszemes, svešzemes), apšaubot tradicionālo ģeopolitisko un kultūrtelpas dalījumu centrā un perifērijā un izgaismojot sarežģītos identitātes veidošanās procesus.

KUR? Zeļļu iela 25

CIK? 1-5 eiro

Izstāde “Dejas vientuļo siržu klubā”

No 7.  jūnija līdz 25. augustam izstāžu zālē “Arsenāls” būs skatāma vērienīga starptautiski atzītā igauņu mākslinieka Kaido Oles personālizstāde “Dejas vientuļo siržu klubā”. Ole ir viens no nozīmīgākajiem un spilgtākajiem Baltijas mūsdienu mākslas pārstāvjiem. Pēc Tallinas Mākslas akadēmijas Glezniecības un dizaina nodaļas absolvēšana sarīkojis vairāk nekā 40 personālizstādes un piedalījies daudzās grupu izstādēs muzejos un galerijās dažādās pasaules valstīs. Pārstāvējis Igauniju 50. Venēcijas mākslas biennālē.

KUR? Torņa iela 1

CIK? 1,50-4 eiro  

Izstāde “VEF īpašās izstrādes”

Foto: publicitātes

No 6. jūnija līdz 7. oktobrim VEF Kultūras pils vestibilā būs apskatāma izstāde “VEF īpašās izstrādes”. Izstāde veltīta mazpazīstamiem, bet svarīgiem leģendārā uzņēmuma sasniegumiem. Izstādē atradīsiet atbildes uz šādiem jautājumiem: Kā VEF 70. gadu beigās un 80. gadu sākumā attīstījās informācijas tehnoloģiju jomā? Kas darbojās VEF teritorijā kopš 1984. gada, kam līdzīga nebija visā pasaulē? Kā jaunākās atziņas psihoterapijā un algoloģijā atspoguļojās VEF rūpnīcas ražojumos?

KUR? Ropažu iela 2

CIK? Bezmaksas

Izstāde “Porcelāna deja”

No 17. maija līdz 7. jūlijam Rīgas porcelāna muzejā apskatāma Rimmas Pancehovskas personālizstāde “Porcelāna deja”. Tēlnieces Pancehovskas daiļradē darbs ar porcelānu ieņem pietiekoši nozīmīgu vietu. Izstādē būs skatāmi galvenokārt mākslinieces autordarbi, kā arī rūpnieciski tiražētie darbi Rīgas Porcelāna rūpnīcā, kur R. Pancehovska strādāja tūlīt pēc studijām Latvijas Mākslas akadēmijas Tēlniecības nodaļā.

KUR? Kalēju iela 9/11

CIK? 1-2,50 eiro

Multimediju izstāde “Izcilie modernisti. No Monē līdz Kandinskim”

10. maijā Rīgā būs apskatāma izstāde “Izcilie modernisti. No Monē līdz Kandinskim”, kas jau pabijusi Berlīnē, Parīzē un Maskavā. Projektā izstādīti apmēram 5000 darbi no vairāk kā 20 pasaules muzejiem. “Digital Art House” mūsdienu tehnoloģijas ļauj pilnībā gremdēties tādu meistaru kā Kloda Monē, Edgara Degā, Pola Gogēna, Anrī Ruso, Anrī de Tulūza-Lotreka, Gustava Klimta, Pola Sinjaka, Pīta Mondriāna, Amedeo Modiljāni, Vinsenta van Goga, Pjēra Ogista Renuāra, Huana Grīsa, Paula Klē, Franča Marka, Vasilija Kandinska un Kazimira Maļeviča šedevru atmosfērā.

KUR? Pils iela 23

CIK? 9-43 eiro

Izstāde “Spožie astoņdesmitie”

Foto: publicitātes

No 15. maija Rīgas modes muzejā būs apskatāma izstāde “Spožie astoņdesmitie”, kas tiek rīkota sadarbībā ar Aleksandra Vasiļjeva fondu. Ekspozīcijā apskatāmi franču, itāļu, amerikāņu un japāņu dizaineru darbi, kā arī kā arī spilgtās un ekstravagantās ielu modes piemēri. Šim laikam raksturīgs apgrieztas trapeces siluets: plati pleci, gari svārki, kurus papildina ar spilgtu un apjomīgu frizūru. Izaicinoša kosmētika, apjomīga bižutērija, drosmīgi krāsu salikumi – šo stilu nav iespējams neatpazīt.

KUR? Grēcinieku iela 24-1

CIK? 5-7 eiro

Izstāde “1920.−1930. gadu kalendāri no muzeja kolekcijas”

No 3. aprīļa līdz 29. decembrim Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā apskatāma pagājušā gadsimta pirmās puses kalendāru izstāde. Drukātie kalendāri ir būtisks un interesants vēstures liecību avots. Senie kalendāri ir atmiņas pieturzīmes, tie stāsta, atspoguļo un fiksē savu laiku, tā ritmu un krāsas. Izstāde sniedz ieskatu Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja drukāto kalendāru kolekcijā.

KUR? Palasta iela 4

CIK? 1−5 eiro

Magdalēnas Abakanovičas izstāde

Foto: publicitātes

No 11. aprīļa līdz 30. jūnijam Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā skatāma slavenās poļu mākslinieces Magdalēnas Abakanovičas tekstila un tēlniecības darbu izstāde. Magdalēna Abakanoviča ir viena no pasaulē pazīstamākajām Polijas māksliniecēm. Meistare aktīvi strādāja tekstila, tēlniecības, glezniecības un zīmējuma jomās, nereti savos darbos apvienojot dažādus materiālus un tehnikas. Izstādē Rīgā skatāmi 15 objekti.

KUR? Skārņu iela 10

CIK? 0,50−5 eiro  

Rotu izstāde “Saules gaisma tauriņa spārnos”

No 14. jūnija līdz 10. septembrim galerijā “Putti” būs apskatāma starptautiska mūsdienīgu un konceptuālu rotu izstāde “Saules gaisma tauriņa spārnos”. Īpašs akcents tiek likts uz krāsu. Mūsdienu rotu mākslinieki un dizaineri veiksmīgi spēlējas ne tikai ar materiāliem, bet arī ar krāsām, prasmīgi izmantojot tās savās rotu kolekcijās.

KUR? Peitavas iela 5-31

CIK? Ieeja bez maksas

Izstāde “Īrisi” Rīgas jūgendstila centra muzejā

Foto: publicitātes

No 24. maija līdz 1. septembrim Rīgas jūgendstila centra muzejs aicina uz īrisu izstādi. Izstādes par ziediem muzejā jau ir kļuvušas par tradīciju, šogad ekspozīcijā apskatāmi XX gadsimta sākuma dekoratīvās mākslas darbi un priekšmeti, kuros izmantota īrisu tematika.

KUR? Alberta iela 12

CIK? 5-9 eiro