Baltās metāla žurkas radinieki: no maziem līdz lieliem grauzējiem

18. Decembris, 2019

Jaunais gads saskaņā ar ķīniešu horoskopu būs Baltās metāliskās žurkas gads. Mēs lūdzām Rīgas Zooloģiskā dārza valdes priekšsēdētāju Ingmāru Līdaku parādīt mums neparastus grauzējus – 2020. gada simbolus. Tie var pat nebūt balti, galvenais – lai ir ievērības cienīgi.


Tie ir Azaras aguti no Dienvidamerikas. Diezgan liela eksotiska žurka, kuras svars var sasniegt 4 kilogramus.

Foto: Riga.lv


Mazliet no nakts grauzēju pārstāvjiem.

Tie ir brazīlieši – moko. To ir daudz un visi – naski un sprigani. Pēc Ingmāra Līdakas teiktā, tos saskaitīt ir diezgan grūti, jo “tie vairojas rezultatīvi un ātri”.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv


Šis mazumiņš – Turcijas adatpele, kuras dzimtene ir Turcijā.

Foto: Riga.lv


Un šie mīlīgie ausainīši ir Madagaskaras milzukāmji.

Foto: Riga.lv


Rīgas Zooloģiskā dārza lielākā “žurka” ir… nu, kā jūs domājat, – 8 gadus vecais bebrs, vārdā Skraps, vietējā slavenība. Neaizmirsīsim, ka tas ir tikpat pilnvērtīgs grauzējs kā citi. Pirms gadiem medību sezonas pašās beigās mednieki nošāva tā māti, bet gādīgi cilvēki savāca bebru un nogādāja zoodārzā. Kopš tā laika Skraps dzīvo šeit.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Ieraugot “tēti” ar burkānu, Skraps sāk laimīgi pīkstēt un izrādīt prieku bebra stilā. Viņam patīk, ka tam kasa muguru un cienā ar gardumiem.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

“Tāpat kā jebkuram bebram, arī Skrapam ir spēcīgi graužamie zobi un tas var viegli iekost cilvēkam. Bet to nedara, nav vajadzības. Skrapu šeit mīl un lutina, viņš zina, ka diez vai nākšu ar tukšām rokām. Izskatās, ka pat tad, ja neaizvērtu ciet būri, tas nedotos tālu prom no zooloģiskā dārza, pastaigātu un atgrieztos, jo ir apmierināts ar dzīvi šeit.”

Katru svētdienu Līdakas kungs personīgi ved Skrapam svaigu apses apaļkoku, lai tam būtu garšīgs koks, kur asināt zobus. Kā redzat, bebrs aktīvi izmanto šo iespēju.

Foto: Riga.lv