"Baltā nakts" Rīgā: kurp doties un ko apskatīt

6. Septembris, 2017

Mūsdienu kultūras forums "Baltā nakts" šogad norisināsies Rīgā, naktī no 9. uz 10. septembri, piedāvājot 59 dažādus laikmetīgās mākslas un kultūras pasākumus. Šogad "Baltā nakts" norit svinību zīmē – ir pagājuši 15 gadi kopš pirmās "Baltās nakts" jeb Nuit Blanche Parīzē, kur radīta šī foruma ideja. Tāpēc Rīgā šogad būs īpaši daudzveidīga starptautiska programma.


Unikāls notikums Rīgā būs Īva Kleina (Yves Klein,1928–1962), franču gleznotāja un peformanču meistara, jaunā reālisma un performanču mākslas aizsācēja Eiropā un zilās krāsas ģēnija, skaņdarba "Monotonā klusuma simfonija" pirmatskaņojums Latvijā. Lai labāk iepazītu mākslinieka daiļradi, "Cafe Film Noir" norisināsies Īva Kleina filmu vakars, kurā būs iespēja noklausīties lekciju, noskatīties performanču video un dokumentālus sižetus par mākslinieku. Sarunu par mākslinieka dzīves gājumu un darbiem vadīs mākslas zinātniece Inese Baranovska. Savās atmiņās par sadarbību ar mākslinieku dalīsies slavenu Kleina performanču modele Elena Palumbo (Elena Palumbo).

Vērienīgs, dažādos starptautisko festivālos novērtēts vides objekts būs skatāms Bastejkalnā Museum of the Moon jeb "Mēness muzejs" – Lielbritānijas mākslinieka Luka Džeroma (Luke Jerram) un vairāku sadarbības partneru veidota ceļojoša instalācija.

Tas ir septiņus metrus augsts, ar gaisu pildīts, izgaismots Mēness modelis, uz kura attēlots precīzs NASA Mēness virsmas satelītuzņēmums mērogā 1:500 000.

"Baltajā naktī" viesosies Spānijas ielu teātra grupa Kamchàtka, demonstrējot performances Miera ielā un Stacijas laukumā. Ar humora un enerģijas pilnu izrādi Mosh Split uzstāsies cirka mākslas trupaSisus Sirkus no Somijas, bet Igaunijas zinātnes centrs AHHA Rīgā viesosies ar programmu"Izgudrojumu nakts". Māksliniece Čidema Mirola (Cigdem y Mirol, Beļģija) piedāvās vizuālu un skaņas instalāciju "Mans un vērojošā ķermenis un skaņa: grāmatu performance", kas notiks Dirty Deal Teatro.

Francijas radošās apvienības Ateliers du Bout de la Cale projekts Aquatic Life jeb "Ūdens pasaule" Esplanādē ir mākslinieku Benžamina Flao (Benjamin Flao), Žele Flao (Gaele Flao) un Monsieur QQīpaši Rīgas "Baltajai naktij 2017" radīts grafisks un muzikāls rondo, kas skatītājus aizvedīs tintes un zīmuļa uzburtā ceļojumā izsapņotu zemju, debesu un jūru kartēs. Francijas mākslinieki piedalīsies arī izstādē "Mūsdienu franču keramika".

"Baltās nakts" programma pieejama www.baltanakts.lv.

Foruma pamatprogrammu veidos vairāk nekā 30 mākslas un kultūras projekti, tostarp koncerti, instalācijas un performances pilsētvidē, izstādes, multimediāli projekti, dzejas lasījumi un filmu programmas. Pamatprogrammu papildinās vairāk nekā 20 iniciatīvas projekti, kuru organizēšanā iesaistās mākslas galerijas, kafejnīcas, mākslas un kultūras studijas, kā arī citi aktīvi rīdzinieki un domu biedri.

"Baltā nakts" lielākoties notiks Vecrīgā, Rīgas centrā, Miera ielas apkaimē, Spīķeros un tuvējā Pārdaugavā.

Mūsdienu kultūras foruma „Baltās nakts”laikā tiks organizēti papildu reisi